Հայ զինծառայողի հակառակորդի կողմն անցնելու տեսանյութը չի համապատասխանում իրականությանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից տարածված տեսանյութը մարտի 22-ին հակառակորդի կողմն անցած ՊԲ զինծառայողի մասին, համապատասխան դեպքերի համար նախատեսված միջազգային հումանիտար իրավունքի բոլոր նորմերի կոպիտ խախտման հերթական ցցուն օրինակն է և հանդիսանում է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի երևակայության հերթական արգասիքը:
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` այս մասին ասվում էԼՂՀ պաշտպանության նախարարարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Նախ նշենք, որ հակառակորդի կողմն անցնելու պահը լրիվությամբ բեմադրված է և չի համապատասխանում իրականությանը: Դրանով հակառակորդը փորձել է ցույց տալ, որ իր անձնակազմը տվյալ պահին եղել է տեղում և տիրապետել իրավիճակին, սակայն, ինչպես կանոն, իրականում հակառակորդի դիրքապահները դիրքերում չեն եղել: Ակնհայտ է, որ տեսանյութի օգնությամբ հակառակորդը անհաջող փորձ է կատարել բարձրացնելու իրենց դիրքապահների դերը: Մեկ հանգամանք ևս. այդ պահին նկարահանումն առաջնագծում անհնար կլիներ նաև այն պատճառով, որ մեր դիրքապահները անմիջապես կխոցեին նման փորձ կատարողին: Ինչ վերաբերում է հարցաքննությանը. տեսանյութում ակնհայտ երևում է, որ զինծառայողը նախ՝ հակառակորդի կողմից ենթարկվել է բռնության, որի հետքերը ներկայացվում են իբր՝ վերջինիս կողմից մարտական դիրքը լքելու պատճառ և արտահայտում պարզունակ ձևով հրամցված և պատրաստի մտքեր: Ակնհայտ է նաև, որ տեսանյութում հայ զինծառայողի կողմից արտահայտված բոլոր մտքերն ու «տեղեկությունները» կեղծ են, իրականության հետ ոչ մի առնչություն չունեն և դրանք արվել են պարտադրանքի տակ»:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածել են տեսանյութեր, որոնցում հայ զինծառայողը պատմում է, թե ինչու է անցել հակառակորդի կողմ: Նա խոսում է նաև մեկ այլ զինծառայողի` Մկրտումյանի մասին, ով ևս ցանկացել է հատել սահմանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակԱրծրուն Հովհաննիսյանը նշել է, որ հատուկ մարմիններ կան, որոնք կուսումնասիրեն երկրորդ զինծառայողի հարցը:
ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքից, զենք-զինամթերքը թողնելով մարտական հենակետում, մարտի 22-ին՝ ժամը 13:50-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմն է անցել ՊԲ զինծառայող, 1991թ. ծնված շարքային-պայմանագրային Անդրանիկ Արարատի Գրիգորյանը:

STEPANAKERT, 23 MARCH, ARMENPRESS. The video showing a soldier of the Defense Army of the Nagorno-Karabakh Republic crossing the border and disseminated by Azerbaijani mass media outlets is another brilliant example of the violation of all norms of international humanitarian law provided for corresponding cases and shows the imagination of the Azerbaijan propaganda.
This is stated in the press release issued by the press service of the Ministry of Defense of the Nagorno-Karabakh Republic, as “Armenpress” reports.
“First, let us mention that the moment of crossing into the side of the opponent is completely staged and doesn’t correspond to reality. With that the opponent has tried to show that its personnel was at the scene at the moment and had control over the situation, but, as a rule, the guards of the opponent weren’t at the positions. It’s clear that the video has helped the opponent make a failed attempt to increase the role of its guards. Another conviction is that taping at that moment on the frontline would be impossible because the Armenian guards would immediately strike anyone who made such an attempt. As far as the interrogation is concerned, the video clearly shows that the soldier was first subject to violence on the part of the opponent, the traces of which are presented as a reason for the soldier to leave the position, and expresses ideas that were served and ready-made in a primitive way. It is also clear that all the thoughts expressed and the “information” provided by the Armenian soldier in the video are false, don’t correspond to reality and were done under provocations.”
Azerbaijani media outlets have disseminated videos showing an Armenian soldier saying why he crossed into the opponent’s side. He also speaks about another soldier, Mkrtumyan, who had also wanted to cross the border. Press speaker of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia Artsrun Hovhannisyan mentioned that there are special bodies that will examine the issue related to the second soldier.