Հայ զինծառայողի հակառակորդի կողմն անցնելու տեսանյութը չի համապատասխանում իրականությանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից տարածված տեսանյութը մարտի 22-ին հակառակորդի կողմն անցած ՊԲ զինծառայողի մասին, համապատասխան դեպքերի համար նախատեսված միջազգային հումանիտար իրավունքի բոլոր նորմերի կոպիտ խախտման հերթական ցցուն օրինակն է և հանդիսանում է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի երևակայության հերթական արգասիքը:
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` այս մասին ասվում էԼՂՀ պաշտպանության նախարարարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Նախ նշենք, որ հակառակորդի կողմն անցնելու պահը լրիվությամբ բեմադրված է և չի համապատասխանում իրականությանը: Դրանով հակառակորդը փորձել է ցույց տալ, որ իր անձնակազմը տվյալ պահին եղել է տեղում և տիրապետել իրավիճակին, սակայն, ինչպես կանոն, իրականում հակառակորդի դիրքապահները դիրքերում չեն եղել: Ակնհայտ է, որ տեսանյութի օգնությամբ հակառակորդը անհաջող փորձ է կատարել բարձրացնելու իրենց դիրքապահների դերը: Մեկ հանգամանք ևս. այդ պահին նկարահանումն առաջնագծում անհնար կլիներ նաև այն պատճառով, որ մեր դիրքապահները անմիջապես կխոցեին նման փորձ կատարողին: Ինչ վերաբերում է հարցաքննությանը. տեսանյութում ակնհայտ երևում է, որ զինծառայողը նախ՝ հակառակորդի կողմից ենթարկվել է բռնության, որի հետքերը ներկայացվում են իբր՝ վերջինիս կողմից մարտական դիրքը լքելու պատճառ և արտահայտում պարզունակ ձևով հրամցված և պատրաստի մտքեր: Ակնհայտ է նաև, որ տեսանյութում հայ զինծառայողի կողմից արտահայտված բոլոր մտքերն ու «տեղեկությունները» կեղծ են, իրականության հետ ոչ մի առնչություն չունեն և դրանք արվել են պարտադրանքի տակ»:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածել են տեսանյութեր, որոնցում հայ զինծառայողը պատմում է, թե ինչու է անցել հակառակորդի կողմ: Նա խոսում է նաև մեկ այլ զինծառայողի` Մկրտումյանի մասին, ով ևս ցանկացել է հատել սահմանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակԱրծրուն Հովհաննիսյանը նշել է, որ հատուկ մարմիններ կան, որոնք կուսումնասիրեն երկրորդ զինծառայողի հարցը:
ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքից, զենք-զինամթերքը թողնելով մարտական հենակետում, մարտի 22-ին՝ ժամը 13:50-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմն է անցել ՊԲ զինծառայող, 1991թ. ծնված շարքային-պայմանագրային Անդրանիկ Արարատի Գրիգորյանը:

Видеоматериал о переходе армянского военнослужащего на сторону противника не соответствует действительности
Распространенный азербайджанскими СМИ видеоматериал о перешедшем 22 марта на азербайджанскую сторону военнослужащем Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики является очередным примером грубого нарушения соответствующих положений Международного гуманитарного права и проявлением воображения азербайджанских пропагандистов. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в сообщении АО НКР.
«Во-первых, отметим, что момент перехода военнослужащего на сторону противника полностью является постановочным и не соответствует действительности. Тем самым противник пытался показать, что его личный состав в этот момент находился на своих местах и владел ситуацией, однако, как всегда, в действительности часовых противника не было на месте. Очевидно, что с помощью видеоматериала противник предпринял неудачную попытку повысить роль своих постовых.
Еще одно обстоятельство: в тот момент съемки на передовой были бы невозможны также и по той причине, что наши постовые немедленно поразили бы того, кто сделал бы такую попытку.
Что касается допроса - на видео четко видно, что военнослужащий, во-первых, подвергся насилию со стороны противника, а следы представлены якобы «причиной того, что солдат оставил боевой пост». Сам военнослужащий озвучивает примитивно изложенные и готовые мысли.
Очевидно также, что все высказанные на видео армянским военнослужащим мысли и «сведения» фальшивые, не имеющие ни малейшего отношения к действительности, и сделаны эти заявления под принуждением».
Азербайджанские СМИ распространили видео, в котором армянский военнослужащий рассказывает, почему перешел на азербайджанскую сторону. Он говорит также о другом военнослужащем, Мкртумяне, который также хотел перейти границу. Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян отметил, что есть специальные органы, которые будут расследовать вопрос о втором военнослужащем.
22 марта в районе 13:50 часов, с боевой позиции одной из воинских частей, расположенной на восточном направлении Армии обороны НКР, оставив на позиции все свое оружие и боеприпасы, рядовой–контрактник АО НКР Андраник Араратович Григорян (1991 г/р) перешел на сторону противника.