Ամերիկացի ծագումնաբաններն ազդարարել են մամոնտների վերակենդանացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի ծագումնաբանները հայտնել են գիտական ճեղքման մասին. նրանց հաջողվել Է մեռած մամոնտների 14 գեն զետեղել փղի ԴՆԹ-ում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, The Sunday Times թերթում հրապարակված հարցազրույցում հայտնել Է հետազոտական կոլեկտիվի ղեկավար Ջորջ Չերչը Հարվարդից:
Գիտնականներն օգտվել են CRISPR համագենի խմբագրման միջոցից: «Մենք աշխատել ենք ամենից առաջ այն գեներով, որոնք պատասխանատու են ցածր ջերմաստիճանների պամյաններում օրգանիզմի գոյատեւման համար. մազածածկույթի, խոշոր ականջների, ենթամաշկային ճարպի եւ, ամենից առաջ, հեմոգլոբինի գեներով: Այժմ մեր տնօրինության տակ կան փղի առողջ բջիջներ՝ մամոնտի ԴՆԹ-ի ֆրագմենտներով: Մենք առայժմ այս փորձի արդյունքները չենք ներկայացրել գրախոսման գիտական հանդեսում, բայց պատրաստվում ենք մոտ ժամանակներս անել դա»,- պատմել Է ծագումնաբանը:
Չերչը հավերժական սառածությունում հայտնաբերված մամոնտների կլոնավորման առավել անվանի հակառակորդներից մեկն Է: Գիտնականն ավելի խելամիտ Է համարում հնադարյան կենդանիների ամջողջ համագենի փուլ առ փուլ վերաստեղծումը՝ հավերժական սառածությունում պահպանված ԴՆԹ-ի ֆրագմենտներով, որոնք զետեղվում են դրանց մերձավոր ցեղակիցների՝ հնդկական փղերի բջիջներում:
Չերչի կարծիքով՝ մամոնտները (եւ նույնիսկ դրանց ոչ ճիշտ պատճենները) կարեւոր դեր կխաղան սիբիրյան տունդրայի Էկոհամակարգի կայունացման գործում, որին սպառնում Է հավերժական սառածության հալումը:
Սակայն բնավ ոչ բոլոր գիտնականներն են պաշտպանում մամոնտների վերակենդանացումը: «Այժմ անհետացում Է սպառնում արդեն աֆրիկյան եւ հնդկական փղերին: Ինչու՞ այն աշխարհից վերադարձնել եւս մեկ փղի, երբ մենք նույնիսկ կենդանի տեսակները չենք կարողանում փրկել բնաջնջումից: Ավելի լավ Է փողը ծախսել այն բանի պաշտպանության համար, ինչ ունենք, այլ ոչ թե մի կենդանու վրա, որն անհետացել Է հազարավոր տարիներ առաջ»,- հայտարարել Է հնադարյան ԴՆԹ-ի փորձագետ պրոֆեսոր Ալեքս Գրինվուդը:

Генетики анонсировали воскрешение мамонтов
Американские генетики сообщили о научном прорыве: им удалось вставить 14 генов вымерших мамонтов в ДНК слона. Об этом в интервью газете The Sunday Times сообщил руководитель исследовательского коллектива Джордж Черч (George Church) из Гарварда.
Ученые воспользовались инструментом редактирования геномаCRISPR. «Мы работали прежде всего с генами, отвечающими за выживание организма в условиях низких температур: генами шерстяного покрова, крупных ушей, подкожного жира и, прежде всего, гемоглобина. Сейчас в нашем распоряжении имеются здоровые клетки слона с фрагментами ДНК мамонта. Мы пока не представили результаты этого опыта в рецензируемом научном журнале, но собираемся сделать это в ближайшее времяե, — рассказал генетик.
Черч — один из наиболее именитых противников клонирования мамонтов с помощью обнаруженных в вечной мерзлоте останков. Ученый считает более разумным поэтапное воссоздание всего генома древних животных — по сохранившимся в вечной мерзлоте фрагментам ДНК, которые вставляются в клетки их ближайших родственников — индийских слонов.
По мнению Черча, мамонты (и даже их неточные копии) сыграют важную роль в стабилизации экосистемы сибирской тундры, которой угрожает таяние вечной мерзлоты.
Однако далеко не все ученые поддерживают воскрешение мамонтов. «Сейчас вымирание грозит уже африканским и индийским слонам. Зачем возвращать с того света еще одного слона, когда мы даже живые виды не можем спасти от истребления? Лучше потратить деньги на защиту того, что мы имеем, а не на животное, которое исчезло тысячи лет назадե, — заявил эксперт по древней ДНК профессор Алекс Гринвуд (Alex Greenwood).