Ադրբեջանը շարունակում է դիվերսիոն գործողություններով սրել իրավիճակը. Հովիկ Աբրահամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստան-Եվրոպական միություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել մարտի 19-20-ը Երևանում կայացած Հայաստան-Եվրոպական միություն հանձնաժողովի 15-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ այս շաբաթվա ընթացքում տեղի են ունեցել Հայաստան-ԵՄ բարձրաստիճան պատվիրակությունների մակարդակով մի շարք հանդիպումներ, որոնք նպաստում են երկկողմ համագործակցության ակտիվացմանն ու ամրապնդմանը: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունն ամեն ինչ անելու է Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև գործնական կապերի ընդլայնման, քաղաքական ու տնտեսական համագործակցության խորացման ուղղությամբ:
ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Սաջադ Քարիմը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ջերմ ընդունելության համար և ներկայացրել Հայաստան-Եվրոպական միություն հանձնաժողովի 15-րդ նիստի արդյունքները: Պարոն Քարիմը գոհունակություն է հայտնել կառուցողական մթնոլորտում կատարված աշխատանքներից և նշել, որ դրանց արդյունքները գերազանցել են իր ակնկալիքները: ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ստեղծված լավ հիմքի վրա ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը կշարունակի հաջողությամբ առաջ շարժվել: Անդրադառնալով ՀՀ-ում ժողովրդավարական արժեքների հաստատման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին՝ Սաջադ Քարիմը բարձր է գնահատել մեր երկրում քաղաքացիական հասարակության գործունեությունը և խոսքի ազատության մակարդակը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ: Վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանը մշտապես կողմնակից է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային ձևաչափի շրջանակում: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ Ադրբեջանը շարունակում է իր ռազմատենչ հայտարարություններով և դիվերսիոն գործողություններով սրել իրավիճակը, ինչը վտանգում է տարածաշրջանի կայունությունը և անվտանգությունը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին՝ մարտի 12-ին Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևի համար, որով կոչ է արվել ԵՄ անդամ պետություններին ճանաչել և դատապարտել Հայոց ցեղասպանության փաստը:

Azerbaijan continues to intensify the situation with diversions: Armenian PM Hovik Abrahamyan
YEREVAN, 20 MARCH, ARMENPRESS. Prime Minister Hovik Abrahamyan received members of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee who arrived in Armenia to participate in the 15thsession of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee in Yerevan on 19-20 March.
As the Department of Information and Public Relations of the Government of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the Prime Minister mentioned that this week high-ranking Armenian and EU delegations held several meetings that will contribute to the activation and strengthening of cooperation.
Head of the delegation of the EU Parliamentary Cooperation Committee Sajad Karim expressed gratitude to the Prime Minister for the cordial reception and presented the results of the 15thsession of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee.Touching upon Armenia’s efforts aimed at establishing democratic values, Sajad Karim praised the functioning of civil society and the level of freedom of speech in Armenia.
The interlocutors also exchanged views on regional issues. Prime Minister Hovik Abrahamyan mentioned that Armenia has always supported the peaceful regulation of the Nagorno-Karabakh conflict within the format of negotiations of the OSCE Minsk Group. At the same time the head of government said Azerbaijan continues to intensify the situation with its belligerent declarations and diversions, putting stability and security in the region at risk.
The Prime Minister also expressed gratitude to the delegates of the European Parliament for the March 12 adoption of the resolution that calls on EU member states to recognize and condemn the Armenian Genocide.