Ադրբեջանը շարունակում է դիվերսիոն գործողություններով սրել իրավիճակը. Հովիկ Աբրահամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստան-Եվրոպական միություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել մարտի 19-20-ը Երևանում կայացած Հայաստան-Եվրոպական միություն հանձնաժողովի 15-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ այս շաբաթվա ընթացքում տեղի են ունեցել Հայաստան-ԵՄ բարձրաստիճան պատվիրակությունների մակարդակով մի շարք հանդիպումներ, որոնք նպաստում են երկկողմ համագործակցության ակտիվացմանն ու ամրապնդմանը: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունն ամեն ինչ անելու է Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև գործնական կապերի ընդլայնման, քաղաքական ու տնտեսական համագործակցության խորացման ուղղությամբ:
ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Սաջադ Քարիմը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ջերմ ընդունելության համար և ներկայացրել Հայաստան-Եվրոպական միություն հանձնաժողովի 15-րդ նիստի արդյունքները: Պարոն Քարիմը գոհունակություն է հայտնել կառուցողական մթնոլորտում կատարված աշխատանքներից և նշել, որ դրանց արդյունքները գերազանցել են իր ակնկալիքները: ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ստեղծված լավ հիմքի վրա ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը կշարունակի հաջողությամբ առաջ շարժվել: Անդրադառնալով ՀՀ-ում ժողովրդավարական արժեքների հաստատման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին՝ Սաջադ Քարիմը բարձր է գնահատել մեր երկրում քաղաքացիական հասարակության գործունեությունը և խոսքի ազատության մակարդակը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ: Վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանը մշտապես կողմնակից է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային ձևաչափի շրջանակում: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ Ադրբեջանը շարունակում է իր ռազմատենչ հայտարարություններով և դիվերսիոն գործողություններով սրել իրավիճակը, ինչը վտանգում է տարածաշրջանի կայունությունը և անվտանգությունը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին՝ մարտի 12-ին Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևի համար, որով կոչ է արվել ԵՄ անդամ պետություններին ճանաչել և դատապարտել Հայոց ցեղասպանության փաստը:

Азербайджан продолжает своими милитаристскими заявлениями и диверсионными действиями обострять ситуацию: премьер-министр Армении
Премьер-министр Армении Овик Абрамян 20 марта принял членов Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения, которые прибыли в Ереван для участия 19-20 марта в 15-м заседании Комиссии.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, Абрамян отметил, что в течение этой недели состоялся ряд встреч высокопоставленных делегаций Армения-ЕС, которые способствуют активации и укреплению двустороннего сотрудничества.
Премьер отметил, что правительство Армении сделает все возможное для расширения практических связей между Арменией и ЕС, а также углубления политического и экономического сотрудничества.
Руководитель Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения Саджад Карим выразил благодарность за теплый прием и представил итоги 15-го заседания Комиссии.
Он выразил удовлетворение прошедшими в конструктивной атмосфере работами и отметил, что результаты превзошли его ожидания. Карим выразил надежду на то, что на созданной хорошей базе взаимодействие между Арменией и ЕС будет продвигаться с успехом.
Коснувшись работ по утверждению демократических ценностей в Армении, руководитель Комиссии высоко оценил деятельность гражданского общества и уровень свободы слова в Армении.
Собеседники также обменялись мнениями вокруг региональных проблем. Премьер-министр отметил, что Армения всегда была сторонником мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках переговорного формата Минской группы ОБСЕ.
Однако, по словам Абрамян, Азербайджан продолжает своими милитаристскими заявлениями и диверсионными действиями обострять ситуацию, что ставит под угрозу стабильность и безопасность региона.
Премьер поблагодарил депутатов Европейского парламента за принятую 12 марта резолюцию, которая призывала страны ЕС признать и осудить Геноцид армян.