Օրական մի պտղունց սոդան կբարելավի տեսողության սրությունը. բժիշկներ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բժիշկների միջազգային կոլեկտիվը պարզել Է, որ ոչ մեծ բաժնեչափերով կերակրի սոդայի կանոնավոր գործածումը կարող Է զգալիորեն բարելավել մարդու տեսողությունն այն բանի շնորհիվ, որ դա կանխում Է աչքի ցանցաթաղանթի ցուպիկների եւ շշիկների «գերբեռնվածությունը»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Biological Chemistry հանդեսում հրապարակված հոդվածում:
«Այս հայտնագործության հետաքրքրություն առաջացնող հետեւանքն այն բանի հնարավորությունն Է, որ մեր նյութափոխանակության ընթացիկ վիճակը կարող Է խիստ ազդել տեսողության սրության վրա: Դա հետաքրքրական Է այն պատճառով, որ մենք այսօր լավ գիտենք, որ ցանցաթաղանթի շատ հիվանդություններ կապված են այն բանի հետ, որ ցուպիկներն ու շշիկները լուսազգայուն մոլեկուլներով են գերհագեցած ծագումնաբանական ինչ-ինչ արատների պատճառով: Երբ դրանց կուտակումը հասնում Է մահացու վտանգավոր մակարդակների, բջիջները մեռնում են, եւ սկսվում Է անդառնալի կուրությունը»,- հայտարարել Է Քլինթ Մակինոն Հարվարդի համալսարանից (ԱՄՆ):
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, Մակինոն եւ նրա գործընկերները հայտնագործել են մեր տեսողության վրա սովորական կերակրի սոդայի անսպասելի բարերար ազդեցությունը՝ ուսումնասիրելով այն, թե ինչպես են լուսազգայուն բջիջներն իրենց ընդունած լույսը կերպափոխում Էլեկտրական իմպուլսների:

Щепотка соды в день улучшит остроту зрения, заявляют медики
Международный коллектив медиков выяснил, что регулярно употребление небольших доз пищевой соды может заметно улучшить зрение человека благодаря тому, что она предотвращает "перегрузку" палочек иколбочек наповерхности сетчатки глаза, говорится встатье,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Интригующее следствие этого открытия— возможность того, что текущее состояние нашего метаболизма может сильно влиять наостроту зрения. Это интересно потой причине, что мы сегодня хорошо знаем, что многие болезни сетчатки связаны стем, что палочки иколбочки перенасыщены светочувствительными молекулами из-за каких-то генетических дефектов. Когда их концентрация достигает смертельно опасных уровней, клетки погибают инаступает необратимая слепота",— заявил Клинт Макино (Clint Makino) изГарвардского университета (США).
Макино иего коллеги раскрыли неожиданно благотворный эффект обычной пищевой соды нанаше зрение, изучая то, каксветочувствительные клетки преобразуют воспринимаемый ими свет вэлектрические импульсы.