Կնոջ կրծքի հայտնվելը կապել են երեխաների նկատմամբ արուների անտարբերության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրծքագեղձերը եւ կնոջ մարմնի մյուս բնորոշ առանձնահատկություններն Էվոլյուցիայի ընթացքում ձեւավորվել են այն պատճառով, որ Homo-ի տղամարդ նախնիները դադարել են ուշադրություն նվիրել սերնդի դաստիարակությանը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս եզրակացությանն են հանգել Բրիստոլի համալսարանի կենսաբանները՝ Proceedings of the Royal Society B հանդեսում հրապարակված հոդվածի հեղինակները: Հետազոտության մասին հակիրճ հաղորդել Է The Independent-ը:
Գիտնականները՝ Ջոն ՄաքՆամարայի գլխավորությամբ, դիտարկել են տարբեր տեսակի կենդանիների մոտ ձագուկների խնամքը՝ ինչպես այն կենդանիների մոտ, որտեղ սերունդը սովորաբար խնամում Է սոսկ մեկ ծնողը (դա սովորական պրակտիկա Է կաթնասունների մեջ), այնպես Էլ նրանց, որտեղ սերնդին հետեւում են թե՛ հայրը, թե՛ մայրը (ամենից առաջ թռչունները): Գիտնականների կարծիքով՝ ձագուկների խնամքը միշտ կապված Է սեռերի միջեւ բախման հետ. երեխայի համար շահավետ Է, որ նրա մասին հոգ տանեն բոլորը եւ առավելագույն չափով, իսկ ծնողի համար շահավետ Է այդ պատասխանատվությունը բարդել մյուսի ուսերին:
Դրա հետեւանքով տեղի Է ունենում «աշխատանքի» նախասկզբնական «բաժանում», ինչի հաշվին կաթնասունների մեջ սեռերից մեկն սկսում Է սերնդի դաստիարակությանն ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել: Ժամանակի ընթացքում դա ազդում Է նաեւ անատոմիայի վրա. այդպես Էլ առաջացել են կաթնագեղձերը կաթնասունների մոտ կամ պարկերը պարկավորների մոտ: Այս առանձնահակությունները թույլ են տալիս ավելի արդյունավետ կերակրել սերնդին, եւ ի վերջո այս պարտականությունն ամրակայվում Է սեռերից մեկին:

Появление женской груди связали с равнодушием самцов к детям
Грудные железы и другие характерные особенности женского тела могли сформироваться в ходе эволюции по причине того, что мужчины-предки Homo перестали уделять внимание воспитанию потомства. К такому выводу пришли биологи из Бристольского университета, авторы статьи в журнале Proceedings of the Royal Society B. Как передает Арменпресс, об этомкоротко об исследовании сообщает The Independent.
Ученые во главе с Джоном МакНамарой (John McNamara) рассмотрели уход за детенышами у различных видов животных: как тех, где за потомством ухаживает только один родитель (это обычная практика среди млекопитающих), так и тех, где за потомством следят и папа, и мама (прежде всего, птицы). По мнению ученых, уход за детенышами всегда сопряжен с конфликтом между полами: ребенку выгодно, чтобы о нем заботились все и по максимуму, а родителю выгоднее перекладывать эту ответственность на плечи другого.
В результате происходит изначальное «разделение трудаե, за счет которого среди млекопитающих один из полов начинает уделять воспитанию потомства больше внимания. Со временем это влияет и на его анатомию — так и возникли молочные железы у млекопитающих, или сумки у сумчатых. Эти особенности позволяют более эффективно выкармливать потомство, и в итоге эта обязанность закрепляется за одним из полов.