Հայ-վրացական համագործակցությունը զարգանում է լիակատար փոխվստահության մթնոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետը նշել է, որ 2014 թվականը հայ-վրացական հարաբերությունների համար ձեռքբերումների տարի էր՝ հագեցած բարձր մակարդակի փոխայցելություններով: Վարչապետը գոհունակությամբ հիշեցրել է, որ նախորդ տարեվերջին Վրաստան կատարած իր պաշտոնական այցի շրջանակում ստորագրվել են հայ-վրացական համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է Սադախլո-Բագրատաշեն նոր կամրջի շինարարության վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը, որը երկկողմ հարաբերությունների ներկայիս փուլում Հովիկ Աբրահամյանը համարում է կարևոր իրադարձություն:
Հովիկ Աբրահամյանը և Դավիթ Ուսուպաշվիլին ընդգծել են, որ հայ-վրացական երկկողմ համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ լիակատար փոխվստահության մթնոլորտում, ինչը հայ-վրացական հարաբերությունների հետագա զարգացման և ամրապնդման գրավականն է: Այդ համատեքստում կողմերն անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ու ընդլայնման հնարավորություններին:
Հայաստանի վարչապետը և Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը կարևորել են հայ-վրացական քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային, հումանիտար բնագավառներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը և կապերի խորացումը: Անդրադառնալով երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանն ուղղված քայլերին՝ Հովիկ Աբրահամյանն անհրաժեշտ է համարել ներդրումային նոր նախագծերի իրականացումը և հայ ու վրաց գործարարների միջև կապերի սերտացումը:

Armenian-Georgian cooperation continues to grow in an atmosphere of full mutual confidence
YEREVAN, 16 FEBRUARY, ARMENPRESS. Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan received the delegation led by Speaker of the Parliament of Georgia Davit Usupashvili who is on an official visit to Armenia.
As the Department of Information and Public Relations of the Government of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, greeting the guests, the Prime Minister mentioned that the year 2014 was a year of achievements for Armenian-Georgian relations and was a year during which there were many high-level reciprocal visits. The Prime Minister recalled with satisfaction the fact that agreements on the development and deepening of the Armenian-Georgian cooperation were signed during his official visit to Georgia in late 2014. The head of government emphasized the signing of the agreement on construction of the new Sadakhlo-Bagratashen Bridge. Hovik Abrahamyan and Davit Usupashvili stressed the fact that the Armenian-Georgian cooperation continues to grow in an atmosphere of full mutual confidence, which is the guarantee for further development and strengthening of Armenian-Georgian relations. In that context, the sides touched upon the opportunities for further development and expansion of cooperation in different sectors.