ԱՄՀ-ն կարևորում է ՀՀ տնտեսական աճին ուղղված միջոցառումների շարունակականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ԱՄՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Թերեզա Դաբան Սանչեսը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցությանը և ՀՀ ներկայիս տնտեսական իրավիճակին ու զարգացման միտումներին, ինչպես նաև հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ 2014 թ. շարունակվել է տնտեսության զարգացման աճի միտումը, և տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 3.9 տոկոսով (ծառայությունների, գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ոլորտներ): Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունը շարունակելու է քայլերը և բարեփոխումները՝ տնտեսական աճի ապահովման, գործարար միջավայրի բարելավման, արտահանման խթանման և ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ:
Մարկ Հորթոնը կարևորել է տնտեսական աճի ապահովման նպատակով ձեռնարկվող միջոցառումների շարունակականությունը՝ մարտահրավերներին դիմակայելու և նախատեսված բարեփոխումները կյանքի կոչելու գործում:
Կողմերն անդրադարձել են ԱՄՀ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» (EFF)/, «Երկարաձգվող վարկավորման» (ECF) ծրագրերին և քննարկել դրանց շրջանակում տնտեսության աջակցման ծրագրերի իրականացման հեռանկարները, ԱՄՀ-ի կողմից լրացուցիչ օժանդակության հնարավորությունները: Հանդիպմանն արծարծվել են նաև ՀՀ կառավարության ծրագրային առաջնահերթություններին, հարկային ու մաքսային վարչարարությանը և երկկողմ փոխգործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր:

IMF attaches importance to continuation of measures for Armenia’s economic growth
YEREVAN, 12 FEBRUARY, ARMENPRESS. Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan received the delegation led by International Monetary Fund (IMF) Mission Chief to Armenia Mark Horton. IMF Resident Representative in Armenia Teresa Daban Sanchez also attended the meeting.
As the Department of Information and Public Relations of the Government of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the interlocutors discussed issues related to the bilateral cooperation and Armenia’s current economic situation and the trends for development, as well as issues related to the tax and budget policy and loan and monetary policy. The head of government mentioned that economic development continued last year and that the economic activity indicator rose by 3.9 percent. The Prime Minister emphasized that the government would continue to take steps and implement reforms to ensure economic growth, to improve the business climate, as well as promote exports and engage investments. Mark Horton attached importance to the continuation of measures being taken to ensure economic growth in order to resist the challenges and implement the reforms that are envisaged.