Գերմանահայերը մտադիր են խնդրագիր հանձնել կանցլերին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանահայերը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում ծրագրում են Թուրքիայի դեսպանատան մոտ ակցիա անցկացնել և երթ կազմակերպել դեպի Գերմանիայի կանցլերի նստավայր՝ խնդրագիր հանձնելու նպատակով: Բեռլինում աշխատող «Ցեղասպանության ճանաչման աշխատանքային խումբը» (ՑՃԱԽ) այլ միջոցառումներ ևս ծրագրել է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց Բեռլինի Ազատ համալսարանի դասախոս, Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հանձնախմբի անդամ, դոկտոր Ժիրայր Քոչարյանը: «Միջոցառումները տեղի կունենան տարբեր քաղաքներում: Փետրվարի 11-ից մինչև մայիսի 28-ը Ֆրանկֆուրտի «Աննա Ֆրանկ» կրթական հիմնարկում կգործի Ցեղասպանության լուսանկարների ցուցահանդես, դասախոսություն կկարդա գերմանացի գիտնական, հայագետ Թեսա Հոֆմանը: Ապրիլի 11-ին Բեռլինի Հայ եկեղեցական միության հետ միասին կընթերցվեն նահատակ գրողների թարգմանությունները: Արդեն ապրիլի 18-ին ՑՃԱԽ-ը հուշապահակ կկազմակերպի թուրքական դեսպանության դիմաց, ինչպես նաև երթ` դեպի կանցլերի նստավար` հանձնելու խնդրագիր: Ապրիլի 24-ին Բեռլինի կենտրոնի Մառիեն եկեղեցում երկու դասախոսություն կընթերցվի: Արարողությունները կշարունակվեն ամբողջ տարվա ընթացքում»,- մանրամասնեց Քոչարյանը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հանձնախմբի անդամի խոսքով՝ Գերմանիայում շուրջ չորս միլիոն թուրքական համայնքի առկայությունը, որի մի մասն այս պահին Գերմանիայի քաղաքացիներ են, երկրի քաղաքական-տնտեսական շահերը և ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի հետ դաշնակից լինելը պատճառ են դառնում Հայոց ցեղասպանության առնչությամբ գերմանական կողմի դիրքորոշման հարցում: Նա հիշեցնում է, որ 2005թ. Բունդեսթագի որոշման մեջ էլ բացակայում էին «ցեղասպանություն» (Genocide) և «բռնատեղահանում» (Deportation) եզրերը՝ պատճառաբանելով, որ 1948թ. ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» որոշումը Գերմանիան ստորագրել է 1955թ. փետրվարի 22-ին և դա չունի հետադարձ ուժ: «Իհարկե, սա միայն պատրվակ է, հակառակ պարագայում այս օրենքը պետք է տարածվեր նաև Հոլոքոստի վրա»,- ընդգծեց Քոչարյանը: Նրա գնահատմամբ՝ Գերմանիան փախչում է իր կայսերական մեղսակցության պատասխանատվությունից՝ որպես սուլթանական Թուրքիայի դաշնակից Առաջին համաշխարհային պատերազմում:
Քոչարյանը ցավով է փաստում, որ, ի տարբերություն, օրինակ, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի հայկական համայնքն աննշան է և չունի քաղաքական կշիռ: Ամեն դեպքում, Գերմանիայի «Ապրիլի 24-ի հանձնախումբը», որը բաղկացած է Եկեղեցական, Գերմանա-հայկական ընկերության և Գերմանահայոց Կենտրոնական խորհրդից, որոշ քայլեր ձեռնարկում է այդ երկրի տարբեր բնակավայրերում Հայոց ցեղասպանության մասին բարձրաձայնելու հարցում: «Հստակ է, որ Ֆրանկֆուրտի Փաուլս եկեղեցում տեղի է ունենալու միակ և կենտրոնական միջոցառումը: Հուսով ենք՝ այս տարի կհաջողվի Բեռլինում աշխատող Ցեղասպանության ճանաչման աշխատանքային խմբին երեք ժողովուրդների (հայ, ասորի և հույն) միասնական հուշահամալիրի բացումը Բեռլինի Շառլոտենբուրգի պանթեոնում», -նշում է Ժիրայր Քոչարյանը:

Армяне Германии собираются подать прошение канцлеру
В рамках мероприятий накануне 100-летия Геноцида армяне Германии собираются провести акцию у посольства Турции, а затем совершить шествие к резиденции канцлера ФРГ с целью подать прошение канцлеру. Действующая в Берлине группа «Рабочая группа по признанию Геноцида» (РГПГ) запланировала и другие мероприятия.
Об этом в беседе с Арменпресс сообщил преподаватель Свободного университета Германии, член РГПГ, доктор Жирайр Кочарян. «Мероприятия пройдут во многих городах. С 11февраля по 28 мая в учебном заведении Франкфурта «Анна Франк» будет проходить фотовыставка «Геноцид», немецкий ученый Теса Хофман будет читать лекции. 11 апреля в Берлине совместно с Армянским церковным союзом состоятся чтения произведений погибших писателей. 18 апреля РГПГ проведет мемориальную вахту у посольства Турции, после чего состоится шествие к резиденции канцлера ФРГ с целью подать прошение канцлеру. 24 апреля в церкви Мариен в центре Берлина пройдут две лекции. Мероприятия будут проходить в течение всего года», - сказал доктор Кочарян.
По его словам, на позицию германской стороны в отношении Геноцида армян большое значение оказывает почти четырехмиллионная турецкая диаспора (многие из них – граждане страны), политико-экономические интересы страны и союзничество с Турцией по НАТО. Он напомнил, что в решении Бундестага в 2005г. также отсутствуют термины «геноцид» (Genocide) и «насильственное переселение» (Deportation), с мотивировкой: резолюцию ООН «О предотвращении и наказании за преступление геноцида» от 1948г. Германия подписала 22 февраля 1955г. и это не имеет обратной силы.
«Конечно, это всего лишь отговорка, в противном случае это решение должно было распространиться и на Холокост», - сказал Кочарян. Он считает, что Германия хочет избежать имперской ответственности в качестве союзника Турции в Первой мировой войне.
Кочарян с болью констатирует, что в отличие, например, от Франции, армянская диаспора в Германии малочисленна и не обладает таким политическим влиянием. В любом случае «Комитет 24 апреля», в который входят Церковныйсовет, совет Германо-армянской общества и Центральный совет армян Германии, предпринимает шаги, чтобы поднять свой голос за признание Геноцида армян в разных уголках страны. «Во франкфуртской церкви Фаулс однозначно состоится основное мероприятие. Надеемся, что в этом году РГПГ удастся открыть в Берлине единый мемориал армянского, ассирийского и греческого народов в пантеоне Шарлоттенбург», - сказал Кочарян.