Մոսկվայում հրդեհի հետևանքով փլուզվել է գիտական գրադարանի արտաքին պատի մի մասը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հասարակական գիտությունների գծով գիտական տեղեկատվության ինստիտուտի գրադարանի արտաքին պատի մի մասը հրդեհի հետևանքով փլուզվել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը:
«Տեղի է ունեցել արտաքին պատի և տանիքի մոտ հազար քմ ընդհանուր տարածքով փլուզում»,-գրված է հաղորդագրության մեջ: Հրշեջ-փրկարարների տվյալներով` հրդեհի մարմանը ներգրավված են 217 հրշեջ և 62 հրշեջ ավտոմեքենաներ, հաղորդում է ՌԻԱ-Նովոստին:
Երեք հարկանի շենքի վերջին հարկի հրդեհի մասին տեղեկություններն ստացվել են ուրբաթ երեկոյան: Ըստ Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի տվյալների`հրդեհի ընդհանուր մակերեսը կազմում է մոտ 2 հազար քմ:
«ՀԳԳՏ»-ն Ռուսաստանի սոցիալական և հումանիտար գիտությունների ոլորտում խոշորագույն գիտահետազոտական կենտրոններից մեկն է: Նրա գրադարանի հավաքածուն բաղկացած է 14.2 միլիոն աշխատություններից. հնագույն, ժամանակակից Արևելյան Եվրոպայի և ռուսերեն, այդ թվում` XVI - XX դդ. հազվագյուտ հրատարակություններ: Գրադարանն ունի առավել ամբողջական, իսկ որոշ դեպքերում, Ռուսաստանում միակ Ազգերի լիգայի, ՄԱԿ-ի եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի իր փաստաթղթերի հավաքածուն, ԱՄՆ-ի (1789), Անգլիայի (1803) և Իտալիայի (սկսած 1897 թ.) խորհրդարանական հաշվետվություններ և սլավոնական լեզուներով Ռուսաստանում ամենախոշոր հավաքածուներից մեկը ևս:

Часть внешней стены библиотеки ИНИОН обрушилась из-за пожара в Москве
Часть внешней стены здания московскойбиблиотеки Института научной информации пообщественным наукам (ИНИОН)обрушилась припожаре, сообщает всубботу МЧС России. Oб этом сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Произошло обрушение кровли наплощади 1 тысяча квадратных метров ивнешней стены здания",— говорится всообщении ведомства.
По данным спасателей, пожар тушат 217 человек, задействовано 62 единицы техники.
Сообщение опожаре напоследнем этаже трехэтажного здания поступило впятницу поздно вечером. Площадь пожара, попредварительным данным МЧС, составляет около2 тысяч квадратных метров.
ИНИОН- крупнейший научный информационный центр России вобласти социальных игуманитарных наук. Его библиотека насчитывает 14,2 миллиона экземпляров надревних, современных восточных, европейских ирусском языках, втом числе редкие издания XVI— начала XX веков. В библиотеке имеются самые полные, ав отдельных случаях единственные вРоссии собрания документов Лиги наций, ООН иЮНЕСКО, парламентские отчеты США (с 1789 года), Англии (с 1803 года), Италии (с 1897 года) иодна изкрупнейших вРоссии коллекций книг наславянских языках.