Ադրբեջանական կողմի կրակոցի պատճառով ԵԱՀԿ դիտարկումն ընդհատվել է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` հունվարի 14-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անց կացրել Հադրութի ուղղությամբ՝ Հորադիզ բնակավայրի մոտակայքում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԳ նախարարությունից, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա) և Իրժի Աբերլեն (Չեխիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա), ինչպես նաև ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա):
Ղարաբաղյան կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս է բերել իր առաջապահ դիրքեր, սակայն ադրբեջանական կողմից արձակած կրակոցի պատճառով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներն՝ ելնելով անվտանգության նկատառումներից նպատակահարմար են գտել ընդհատել դիտարկման անցկացումը:

Выстрелы с азербайджанской стороны сорвали мониторинг ОБСЕ
По договоренности с властями НКР 14-го января миссия ОБСЕ проводила мониторинг по линии соприкосновения в направлении Гадрута неподалеку от населенного пункта Горадиз. Как сообщили «Арменпресс» из МО НКР, в миссии принимали участие личные представители действующего председателя ОБСЕ Христо Христов (Болгария) и Иржи Аберле (Чехия).
Со стороны противника наблюдали помощник личного представителя действующего председателя ОБСЕ Евгений Шаров (Украина) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Саймон Тиллер (Великобритания), а также сотрудник офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ Петер Сведберг (Швеция).
Карабахская сторона вывела наблюдателей на передовые позиции, однако после выстрелов со стороны противника миссия прекратила наблюдение, исходя из соображений безопасности.