Մալայզիայում մոլեգնող ջրհեղեղի հետեւանքով տարհանվածների թիվը գերազանցել Է 100 հազարը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալայզիայի հինգ նահանգներից ավելի քան 100 հազար մարդ Է տարահանվել սաստիկ հեղեղումների հետեւանքով: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ԲԵՌՆԱՄԱ ազգային լրատվական գործակալությունը:
Առաջվա պես իրադրությունն առավել ծանր Է Քելանթանի նահանգում, ըստ որում Փահանգի նահանգում իրավիճակը վերջին ժամերին կտրուկ վատացել Է. այնտեղ հարկադիր վերաբնակների թիվը գերազանցել է 35 հազարը:
Երկրի վարչապետ Նաջիբ Թուն Ռազաքը կարգադրել Է մեծացնել տուժածներին ցուցաբերվող օգնությունը, ինչպես նաեւ ամենայն ուշադրությամբ հետեւել իրադրությանը՝ մարդկային զոհեր թույլ չտալու համար: Նախօրյակին ֆինանսների նախարարությունը հավանություն Է տվել հինգ առավել տուժած նահանգներին որպես օգնություն ավելի քան 14 միլիոն դոլար տրամադրելուն:
Դրա հետ մեկտեղ կառավարության ղեկավարը խոստովանել Է, որ փրկարաները միշտ չԷ, որ հասցնում են ժամանակին տարահանել տեղացի բնակիչներին, քանի որ որոշ բնակավայրեր լիովին կտրված են լինում գետերում ջրի թույլատրելի մակարդակի գերազանցման հետեւանքով կամ Էլ ուղղաթիռների համար ոչ թռիչքային եղանակի պատճառով:
Ներկայում տարածաշրջանում սկսվել Է անձրեւների սեզոնը, սակայն վերջին տարիներին դրանց ինտենսիվությունը դարձել Է ռեկորդային, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

More than 100,000 evacuated as Malaysia suffers worst monsoon floods in decades
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS: More than 100,000 people have been evacuated from their homes by authorities in five northern states of Malaysia hit by the Southeast Asian' nation's worst monsoon floods in decades.
Extremely high levels of floodwater and bad weather have made relocating victims and the transport of food supplies by helicopters difficult, Prime Minister Datuk Seri Najib Razak said in a statement, Armenpress reports, citing Bernama.
A total of 103,412 people have been displaced in Kelantan, Terengganu, Pahang, Perak and Perlis, state news agency Bernama said, surpassing the previous record of 100,000 people evacuated during floods in 2008.
Northeastern peninsular Malaysia, which is worst affected, is regularly hit by flooding during the annual Northeast Monsoon, but this year's rains have been particularly bad.
On Tuesday, nearly 60 foreign tourists were among almost 100 people rescued by boat and helicopter from a resort in a Malaysian national park lashed by its highest rainfall since 1971.
The flooding comes as communities in northwestern Malaysia mark the 10th anniversary of the devastating tsunami that hit on Dec. 26, 2004.