Մալայզիայում մոլեգնող ջրհեղեղի հետեւանքով տարհանվածների թիվը գերազանցել Է 100 հազարը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալայզիայի հինգ նահանգներից ավելի քան 100 հազար մարդ Է տարահանվել սաստիկ հեղեղումների հետեւանքով: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ԲԵՌՆԱՄԱ ազգային լրատվական գործակալությունը:
Առաջվա պես իրադրությունն առավել ծանր Է Քելանթանի նահանգում, ըստ որում Փահանգի նահանգում իրավիճակը վերջին ժամերին կտրուկ վատացել Է. այնտեղ հարկադիր վերաբնակների թիվը գերազանցել է 35 հազարը:
Երկրի վարչապետ Նաջիբ Թուն Ռազաքը կարգադրել Է մեծացնել տուժածներին ցուցաբերվող օգնությունը, ինչպես նաեւ ամենայն ուշադրությամբ հետեւել իրադրությանը՝ մարդկային զոհեր թույլ չտալու համար: Նախօրյակին ֆինանսների նախարարությունը հավանություն Է տվել հինգ առավել տուժած նահանգներին որպես օգնություն ավելի քան 14 միլիոն դոլար տրամադրելուն:
Դրա հետ մեկտեղ կառավարության ղեկավարը խոստովանել Է, որ փրկարաները միշտ չԷ, որ հասցնում են ժամանակին տարահանել տեղացի բնակիչներին, քանի որ որոշ բնակավայրեր լիովին կտրված են լինում գետերում ջրի թույլատրելի մակարդակի գերազանցման հետեւանքով կամ Էլ ուղղաթիռների համար ոչ թռիչքային եղանակի պատճառով:
Ներկայում տարածաշրջանում սկսվել Է անձրեւների սեզոնը, սակայն վերջին տարիներին դրանց ինտենսիվությունը դարձել Է ռեկորդային, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число эвакуированных в результате наводнений в Малайзии превысило 100 тысяч человек
Свыше 100 тысяч человек эвакуированы из пяти штатов Малайзии в результате сильнейших наводнений. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Наиболее серьезная ситуация по-прежнему складывается в штате Келантан, при этом в штате Паханг обстановка за последние сутки резко ухудшилась - там число вынужденных переселенцев превысило 35 тыс.
Премьер-министр страны Наджиб Тун Разакраспорядился увеличить помощь пострадавшим, а также внимательно следить за ситуацией для недопущения человеческих жертв. Накануне минфин одобрил выделение свыше $14 млв качестве помощи пяти наиболее пострадавшим штатам. Вместе с тем глава правительства признал, что спасатели не всегда успевают во время эвакуировать местных жителей, поскольку некоторые населенные пункты оказываются полностью отрезанными в результате превышения допустимого уровня воды в реках или же нелетной погодой для вертолетов.
В настоящее время в регионе наступил сезон дождей, однако их интенсивность стала рекордной за последние годы.