Հայաստանն ու Մոնղոլիան սերտացնում են համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի և Մոնղոլիայի կառավարությունների միջև կստորագրվի դիվանագիտական և պաշտոնական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագրի պահանջից ազատելու համաձայնագիր:Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը՝ համաձայնագրի նախագծին հավանություն տալու մասին հարցն ընդգրված է ՀՀ կառավարության դեկտեմբերի 25-ի նիստի օրակարգում:
Ըստ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հիմնավորման՝ համաձայնագրի կնքումը բխում է ՀՀ և Մոնղոլիայի միջև երկկողմ հարաբերությունները խթանելու անհրաժեշտությունից: Երկկողմ ավելի քան քսանմյա հարաբերությունների ընթացքում բազմաթիվ հանդիպումներ և քննարկումներ են տեղի ունեցել՝ երկու երկրների միջև համագործակցությունն ընդլայնելու նպատակով: Վերջին կարևոր զարգացումն է 2013թ. դեկտեմբերին Մոնղոլիայում ՀՀ դեսպանի նշանակումը ( նստավայրը` Պեկին):
Բանակցություններ են վարվում Մոնղոլիայի արտաքին գործերի նախարարի ՀՀ այցը կազմակերպելու և ՀՀ-ում Մոնղոլիայի դեսպանի նշանակման (նստավայրը` Մոսկվա) վերաբերյալ:
Համաձայնագրի կնքումն ուղղված է ՀՀ և Մոնղոլիայի դիվանագիտական և պաշտոնական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացմանը, և կնպաստի երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը:

Armenia and Mongolia strengthening cooperation
YEREVAN, 23 DECEMBER, ARMENPRESS. The Governments of Armenia and Mongolia will sign an agreement on exempting persons with diplomatic and official passports from the requirement of an entry visa. As “ArmenPress” reports, the issue on approving the draft of the agreement is included in the agenda for the government’s December 25 session.
Based on the justification provided by Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, the signing of the agreement is based on the need of fostering relations between the Republic of Armenia and Mongolia. Armenia and Mongolia have held several meetings and discussions in the course of the past 20 years of relations with the purpose of expanding cooperation. The last major development was the appointment of an Armenian Ambassador to Mongolia in December 2013 (seat in Beijing).