Բրիտանացի վերջին զինվորները լքել են Աֆղանստանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զինվորական տեխնիկական անձնակազմը, որն Աֆղանստանում մնացել Էր բրիտանական առաքելության ավարտվելուց հետո, հեռացել Է երկրից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը:
Ռազմական գործողությունը պաշտոնապես ավարտվել էր դեռ հոկտեմբերին, երբ Աֆղանստանում գտնվող բրիտանական վերջին ռազմակայանը՝ Գիլմենդի նահանգում տեղակայված Camp Bastion-ը հանձնվեց անվտանգության ազգային ուժերի հսկողությանը:
Աֆղանստանում իրականացված գործողությունը՝ Մեծ Բրիտանիայի պատմության մեջ ամենատեւական արտասահմանյան գործողությունը, շարունակվել Է 13 տարի:
Այժմ երկիրը լքել Է նաեւ տեխնիկական անձնակազմը, որն աջակցություն Էր ցուցաբերում ռազմական գործողությանը:
«Այժմ Մեծ Բրիտանիան ջանքերը կկենտրոնացնի աֆղանական բանակի համար զինծառայողների պատրաստման վրա եւ կշարունակի ուժային գերատեսչությանն աջակցել Քաբուլում, հայտարարել Է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Մայքլ Ֆելոնը Ղանդահարի օդանավակայանում կայացած հրաժեշտի արարողության ժամանակ:
Բրիտանացի զինծառայողները միջազգային զորակազմի շարքերում Աֆղանստանում Էին գտնվում 2001 թվականից: Գործողությունների ամբողջ ընթացքում բրիտանացիներն Աֆղանստանում կորցրել են 453 զինծառայող, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Последние британские военные покинули Афганистан
Военный технический персонал, остававшийся после завершения британской миссии вАфганистане, покинул страну, сообщает министерство обороны Великобритании.
Официально военная операция завершилась еще воктябре, когда последняя британская военная база вАфганистане— Camp Bastion вафганской провинции Гильменд— была передана подконтроль национальным силам безопасности. Операция вАфганистане— самая продолжительная вистории Великобритании зарубежная операция— длилась 13 лет.
Теперь страну покинул итехнический персонал, который осуществлял обеспечение иподдержку военной операции, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Великобритания теперь сосредоточится наподготовке военнослужащих дляафганской армии ипродолжит поддерживать ведомства силового блока вКабуле",— заявил британский министр обороны Майкл Фэллон напрощальной церемонии ваэропорту Кандагара.
Британские вооруженные силы находились вАфганистане всоставе международного контингента с2001 года. За все время операции британцы потеряли вАфганистане 453 военнослужащих.