Ճապոնական շինարարական ընկերությունը ստորջրյա քաղաք Է կառուցելու
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնական շինարարական ընկերությունը հայտարարել Է ստորջրյա քաղաք կառուցելու նախագծի մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Washington Post թերթին:
"Shimizu Corp" ընկերությունը ներկայացրել Է ընդջրյա գիտահետազոտական եւ բնակելի կայանի գծագրերը, որի երկարությունը կկազմի մոտավորապես 15 կիլոմետր, իսկ տրամագիծը՝ 500 մետր: Կայանի վերին մասը, որը պարույրի ձեւ ունի, գտնվելու Է ջրի մակերեւույթին այն դեպքում, երբ ստորին մասը խրված Է լինելու ծովի հատակի մեջ:
Կայանի ներսում տեղավորվելու են հյուրանոցներ, բնակարաններ եւ առեւտրական հարթակներ, որոնք կարող են տեղավորել շուրջ 5 հազար մարդ:
Ըստ գնահատումների՝ նախագիծը, որն ստացել Է «օվկիանոսային պարույր» անվանումը, կնստի 26 մլն դոլար: Շինարարությունը կտեւի շուրջ 5 տարի:
«Դա առայժմ սոսկ նախագիծ Է, բայց մենք նպատակադրված են մշակել այն տեխնոլոգիան, որը թույլ կտա ջրի տակ կառուցել կյանքի համար պիտանի տարածություն»,-հայտարարել Է ընկերության մամուլի քարտուղարը:
Հաղորդվում Է, որ կառույցի հիմնական նպատակը դառնալու Է ծովի հատակից Էներգապաշարների արդյունահանման միջոցների ուսումնասիրումը: Նշվում Է, որ նախագիծը հատուկ հետաքրքրություն Է ներկայացնում՝ կապված համաշխարհային օվկիանոսի մակարդակի բարձրանալու եւ կլիմայի փոփոխությունների հետ:
Հավակնոտ նախագծին արդեն իրենց աջակցությունն են հայտնել մի շարք հետազոտական ընկերություններ, ինչպես նաեւ ճապոնական պետական հաստատություններ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Японская компания планирует построить подводную станцию длиной в 15 км
Японская строительная компания объявила опроекте создания подводного города,как передает Арменпресс, об этом сообщаетThe Washington Post.
Компания "Shimizu Corp" представила чертежи подводной научно-исследовательской ижилой станции, длина которой составит порядка 15 километров, адиаметр— 500 метров. Верхняя часть станции, имеющая форму спирали, должна будет находиться уповерхности воды, вто время какнижняя— зарываться вморское дно.
Внутри станции будут находиться гостиницы, квартиры иторговые площадки, способные разместить около5 тысяч человек.
По оценкам, проект, окрещенный "океанской спиралью", обойдется в26 миллионов долларов. На строительство уйдет около5 лет.
"Это всего лишь проект, номы нацелены наразработку технологии, которая позволила бы построить подводой пригодное дляжизни пространство",— заявил пресс-секретарь компании.
Сообщается, что основной целью сооружения станет изучение способов добычи энергоресурсов сморского дна. Отмечается, что проект представляет особый интерес всвязи сповышением уровня мирового океана иизменениями климата.
Амбициозный проект уже поддержали ряд исследовательских компаний, атакже японские государственные учреждения.