ՌԴ-ի կառավարությունում հավանություն են տվել ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու օրինագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի կառավարության օրենքի նախագծերի պատրաստմամբ զբաղվող հանձնաժողովը հավանություն Է տվել Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու պայմանագրի վավերացման մասին օրինագծին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 18-ին հաղորդվում Է նախարարների կաբինետի կայքում:
Օրինագիծը ներկայացվել Է ԱԳ նախարարության եւ տնտեսական զարգացման նախարարության կողմից եւ քննարկվելու Է կառավարության նիստում:
«Պայմանագրի ուժի մեջ մտնելը կապահովի 2015 թվականի հունվարի 2-ից Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի մասնակցությունը եւ թույլ կտա գործարկել բացառումների եւ սահմանափակումների կրճատման, պայմանագրի մասնակից պետությունների շուկա ձեռնարկատիրական գործունեության սուբյեկտների փոխադարձ մուտքի գործընթացը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Դրանով իսկ հիմք Է ստեղծվում առեւտրատնտեսական եւ կոոպերացիոն կապերի հետագա զարգացման, ազգային արտադրությունների մրցունակության բարձրացման եւ աշխարհի շուկաներում ԵՏՄ-ի երկրների դիրքերի ուժեղացման համար:
Ռուսաստանը, Բելառուսը եւ Ղազախստանը մայիսին ստորագրել եւ արդեն վավերացրել են 2015 թվականի հունվարի 1-ից Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման պայմանագիրը: Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում պայմանագիր Է ստորագրվել դրան Հայաստանի միանալու մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В правительстве одобрили законопроект о присоединении Армении к ЕАЭС
Комиссия правительства позаконопроектной деятельности одобрила законопроект оратификации договора оприсоединении Армении кЕвразийскому экономическому союзу (ЕАЭС), сообщается вовторник насайте кабинета министров.
Законопроект внесен МИДом иМинэкономразвития ибудет рассмотрен назаседании правительства,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Вступление договора всилу обеспечит участие Армении вЕвразийском экономическом союзе с2 января 2015 года ипозволит запустить процесс сокращения изъятий иограничений, втом числе барьеров, взаимного доступа субъектов предпринимательской деятельности нарынок государств— участников договора",— говорится всообщении.
Тем самым создается фундамент длядальнейшего развития торгово-экономических икооперационных связей, повышения конкурентоспособности национальных производств иусиления позиций стран ЕАЭС намировых рынках.
Россия, Белоруссия иКазахстан вмае подписали иуже ратифицировали договор осоздании Евразийского экономического союза с1 января 2015 года, 10 октября вМинске был подписан договор оприсоединении кнему Армении.