ԻՊ-ի դեմ պայքարում ԱՄՆ-ի ծախսերն օրական ավելացել են 700 հազար դոլարով. Պենտագոն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում եւ Իրաքում «Իսլամական պետություն» արմատական խմբավորման դեմ անցկացվող հակաահաբեկչական գործողության շրջանակներում ԱՄՆ-ի ծախսերն օրական ավելացել են 700 հազար դոլարով, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Ծախսերն աճում են»,- ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը, որը չի ցանկացել հայտնել իր անունը: Ռազմական գերատեսչութան տվյալների համաձայն՝ ծախսերի վերահաշվումից հետո պարզ Է դարձել, որ ներկայում ԱՄՆ-ի կառավարությունը գործողությունն իրականացնելու համար ստիպված Է օրական ծախսել 8,3 մլն դոլար, ավելի վաղ այդ գումարը կազմում Էր 7,6 մլն դոլար:
Ընդամենն այս տարվա օգոստոսից, երբ ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերն սկսեցին ավիահարվածներ հասցնել ԻՊ-ի զինյալների դիրքերին, Սպիտակ տունը ծախսել Է 580 մլն դոլար: Աղբյուրի խոսքով՝ ավելի վաղ այդ գումարը գնահատվում Էր 420 մլն դոլար: Հաշվի են առնված օգոստոսի 6-ից մինչեւ հոկտեմբերի 16-ն ընկած շրջանի տվյալները:

Пентагон: затраты США на операцию против ИГ выросли на $700 тыс в день
Затраты США напроведение антитеррористической операции против радикальной группировки "Исламское государство" (ИГ) вСирии иИраке увеличились на700 тысяч долларов вдень.
"Затраты растут",— как передает Арменпресс, об этом заявил РИА Новости представитель Пентагона, пожелавший остаться неизвестным. Согласно данным военного ведомства, после пересчета затрат стало ясно, что внастоящее время правительству США приходится тратить 8,3 миллиона долларов вдень напроведение операции, ранее эта сумма составляла 7,6 миллиона долларов.
Всего сначала нанесения авиаударов ВВС США попозициям боевиков ИГ вавгусте этого года, Белому Дому пришлось потратить 580 миллионов долларов. По словам источника, ранее эта сумма оценивалась в424 миллиона долларов. В расчет берутся данные с6 августа по16 октября.