Էբոլայով հիվանդներին բուժվելու համար օրական մինչեւ 10 լիտր հեղուկ Է հարկավոր. բժիշկներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էբոլա տենդով հիվանդին, որը մեկ ամսից ավելի գտնվում էր Համբուրգ-Էպենդորֆ համալսարանական կլինիկայում, հաջողվել է բուժել առանց փորձարարական դեղամիջոցներ կիրառելու: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել են կլինիկայի բժիշկները: Բժիշկների խոսքով՝ բուժման առաջին օրերին հիվանդներին հարկավոր է օրական ընդունել մինչեւ 10 լիտր հեղուկ:
«Մենք սահմանափակվել ենք այն միջոցներով, որոնք, ինչպես արդեն ապացուցվել Է, նվազեցնում են մահացությունն Էբոլա վիրուսով հիվանդանալու դեպքում: Դա ժամանակակից ինտենսիվ թերապիան Է՝ հեղուկի ճիշտ բաշխմամբ եւ շնչառության աջակցմամբ: Մենք հաստատել ենք, որ հիվանդի իմունային համակարգը կկարողանա այնքան կայունանալ, որ նա ինքը կհաղթի վիրուսային ինֆեկցիային»,- ասել Է դոկտոր Շտեֆան Շմիդելը Բեռլինում կայացած մամուլի ասուլիսում, որը ուղիղ եթերով հեռարձակել Է N-24 հեռուստաալիքը:
Համբուրգի կլինիկայի բժիշկները բուժման արդյունքները հրապարակել են New England Journal ofMedicine պրոֆիլային հանդեսում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Врачи: больным Эболой для лечения нужно до 10 литров жидкости в день
Больного лихорадкой Эбола, который более месяца находился вУниверситетской клинике Гамбург-Эппендорф, удалось вылечить безприменения экспериментальных медикаментов, сообщили журналистам врачи изклиники. По словам медиков, впервые дни лечения пациентам нужно до10 литров жидкости всутки, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы ограничились теми мерами, которые, какуже было доказано, снижают смертность призаболевании инфицировании вирусом Эбола. Это современная интенсивная терапия споддержкой дыхания играмотным распределением жидкости. Мы установили, что иммунная система пациента сможет быть стабилизирована настолько, что он сам победит вирусную инфекцию",— сказал доктор Штефан Шмидель напресс-конференции, которую впрямом эфире транслировал телеканал N-24.
Врачи изгамбургской клиники опубликовали результаты лечения впрофильном журнале New England Journal ofMedicine.