Էբոլան մարդկային նորանոր կյանքեր Է խլում. ԱՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում (ԿԴՀ) առնվազն 31 մարդ Է մահացել Էբոլա վիրուսով պայմանավորված հիվանդությունից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ֆրանսպրես» գործակալությանը, հայտնել Է ԿԴՀ-ի մայրաքաղաք Կինշասայում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Ընդսմին, ԱՀԿ-ի տվյալներով, Կենտրոնական Աֆրիկայում գտնվող ԿԴՀ-ում Էբոլա վիրուսի բռնկումը կապված չԷ Արեւմտյան Աֆրիկայում այդ վիրուսով պայմանավորված հիվանդության հետ: Այն սկսվել Է օգոստոսի սկզբին երկրի հյուսիս-արեւմուտքի հասարակածային նահանգի ոչ մեծ ավանում: Վիրուսի առաջին կրողը դարձել Է հղի մի կին, որն իր ամուսնու որսած վայրի կենդանու միս Է կերել: Ամենայն հավանականությամբ կենդանին վարակված Է եղել գիշակեր չղջիկների կողմից, որոնք վտանգավոր վիրուսի բնական տարածողներն են:
Էբոլա վիրուսն առաջին անգամ բացահայտվել Է 1976 թվականին Զաիրում (ներկայում՝ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն) եւ անվանվել Է այն գետի անունով, որի ափին գտնվում Էին առաջին վարակվածների գյուղերը: Արեւմտյան Աֆրիկայում ներկայիս բռնկումը ամենամահաբերն Է դարձել հիվանդության գոյության գրեթե 40-ամյա պատմության ընթացքում. Էբոլա վիրուսով պայմանավորված հիվանդությունից մահացել Է 1,5 հազար մարդ, եւս ավելի քան 3 հազարը վարակված են:
Ինչպես արդեն հաղորդվել Է, Ճապոնիացի գիտնականները մշակել են մեթոդ, որի շնորհիվ 30 րոպեի ընթացքում կարելի Է որոշել Էբոլա վիրուսի առկայությունը մարդու օրգանիզմում: Մշակումը պատկանում Է Նագասակիի համալսարանից պրոֆեսոր Ձիրո Յասուդային ու նրա թիմին: Նոր մեթոդը շատ ավելի Էժան Է, քան գոյություն ունեցողը եւ թույլ Է տալիս վիրուսի առկայությունը որոշել 30 րոպեի ընթացքում` ավելի վաղ դրա համար պահանջվող մի քանի ժամվա փոխարեն, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

ВОЗ: жертвами вируса Эбола в Демократической Республике Конго стали уже более 30 человек
По меньшей мере 31 человек скончался в Демократической Республике Конго (ДРК)от болезни, вызванной вирусом Эбола (БВВЭ). Как передает Арменпресс, об этомсообщил представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ)в столице ДРК Киншасе.
"Зафиксирован 31 случай с летальным исходом", - указал он. По его словам, очаг БВВЭ сконцентрирован неподалеку от города Боэнде, в 800 км к северо-востоку от Киншасы.
При этом, по данным ВОЗ, вспышка вируса Эбола в ДРК, расположенной в Центральной Африке, не связана с эпидемией БВВЭ в Западной Африке. Она началась в начале августа в небольшом поселке в экваториальной провинции на северо-западе страны. Первым носителем вируса стала беременная женщина, съевшая мясо дикого животного, пойманного и разделанного его мужем. Вероятнее всего, животное было инфицировано плотоядными летучими мышами, являющимися естественными разносчиками опасного вируса.
Впервые вирус Эбола был открыт в 1976 году в Заире (ныне - ДРК)и был назван по имени реки, рядом с которой находились деревни с первыми инфицированными. Нынешняя вспышка в Западной Африке стала самой смертельной за почти 40-летнюю историю существования болезни - жертвами БВВЭ стали более 1,5 тыс.человек, еще свыше 3 тыс. инфицированы.