Կիևն ակնկալում է, որ Մինսկի հանդիպումը նոր բանակցությունների սկիզբ կդառնա
ԿԻԵՎ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վալերի Չալիյը գտնում է, որ օգոստոսի 26-ին Մինսկում կայանալիք ՄՄ երկրների և Ուկրաինայի նախագահի միջև կայանալիք հանդիպումն ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման հարցում պետք է դառնա իրական բանակցային գործընթացի նոր սկիզբ:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, ըստ որի` ինչպիսի թեմաներ են արծարծարվելու հանդիպմանը, Չալիյն ընդգծել է, որ դա հարցերի լայն շրջանակ է, որն ընդգրկում է իրավիճակը Դոնբասում, ինչպես նաև էներգետիկայի ու առևտրաշրջանառության ոլորտները:
«Զգուշորեն կասեմ, սակայն պարզ, որ դա իրական բանակցային գործընթաց սկսելու հնարավորություն է, որը չի ավարտվի այդ օրը Մինսկում, ակնհայտ է, որ այն հետագա քայլերի կարիք կունենա, մասնավորապես, դա ամսի 30-ն է Բրյուսելում (ուր նախատեսում է այցելել Պորոշենկոն):
Ավելի վաղ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ օգոստոսի 26-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կմեկնի Մինսկ, որտեղ կմասնակցի Մաքսային միության անդամ պետությունների ղեկավարների և Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հանդիպմանը, որին ներկա կլինեն նաև Եվրասիական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները: Հանդիպման թեման է լինելու ՄՄ-ի հարաբերությունը պաշտոնական Կիևի հետ:

Киев ждет, что встреча в Минске станет началом "реальных переговоров"
Замглавы администрации президента Украины Валерий Чалый считает, что встреча вМинске 26 августа должна стать началом реального переговорного процесса поурегулированию украинского кризиса.
Как передает Арменпресс, об этомранее пресс-служба Кремля сообщила, что 26 августа президент России Владимир Путин посетит свизитом Минск, где примет участие вовстрече глав государств Таможенного союза спрезидентом Украины Петром Порошенко, накоторой также будут присутствовать представители Европейской комиссии. Темой встречи станут отношения ТС сКиевом.
Отвечая навопрос журналистов отом, какие темы будут обсуждаться навстрече, Чалый отметил, что это целый комплекс вопросов, который включает иситуацию вДонбассе, иэнергетику иторговлю.
"Осторожно скажу, ноясно, что это возможность хотя бы начать реальный переговорный процесс, который незавершится вэтот день вМинске, очевидно, который будет нуждаться вдальнейших шагах, вчастности, это 30 число вБрюсселе (куда планирует поехать Порошенко— ред.)",— как передает Арменпресс со ссылкой на Риа-новости, сказал Чалый набрифинге вовторник.