Ուկրաինայում ներքին տեղահանված անձանց թիվը հասել Է 117 հազարի. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայում ներքին տեղահանված անձանց թիվը հասել Է 117 հազարի, Ռուսաստան Է փախել 168,7 հազար մարդ: Այս տվյալները հայտնել Է ՄԱԿ-ի՝ Գաղթականների գործերի գերագույն կոմիսարի վարչությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հարկադրական տեղահանվածների 87 տոկոսը, այսինքն՝ այն մարդկանց, ովքեր լքել են իրենց տները, բայց չեն կտրել-անցել պետական սահմանը, ծագումով Լուգանսկի եւ Դոնեցկի մարզերից են: Եթե հունիսի սկզբին երկրի արեւելքից, որտեղ մարտեր են ընթանում կառավարական ուժերի եւ աշխարհազորայինների միջեւ, հարկադրական տեղահանվածների թիվը կազմել Է 2,6 հազար, ապա օգոստոսի 1-ի դրությամբ այն հասել Է մինչեւ 102,6 հազարի:
Ըստ որում ՄԱԿ-ի վարչությունն ասում Է, որ միայն վերջին յոթ օրում երկրի արեւելքում իր տունն Է լքել 6,2 հազար մարդ: ՄԱԿ-ը հաղորդում Է, որ բռնությունից փախչող մարդիկ հանդիպում են ավելի ու ավելի շատ բարդությունների. ենթակառուցվածքը խիստ քայքայված Է, բանկերը չեն աշխատում, խմելու ջուրը մատակարարվում Է ընդհատումներով, շատ տներ մասնակիորեն կամ լրիվ քանդված են մարտական գործողությունների հետեւանքով:
Եվրոպայի երկրներում 2,7 հազար ուկրաինացիներ են դիմել միջազգային պաշտպանություն տրամադրելու խնդրանքով, տեղեկացրել Է ՄԱԿ՝ Գաղթականների գործերի գերագույն կոմիսարի վարչությունը, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

ООН: число внутренне-перемещенных лиц на Украине достигло 117 тыс. человек
Число внутренне-перемещенных лиц (ВПЛ) на Украине достигло 117 тыс. человек, в Россию бежали 168,7 тыс. человек. Такие данные привело Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ), сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
87% вынужденных переселенцев, то есть людей, покинувших свои дома, но не пересекших государственную границу, родом из Луганской и Донецкой областей. В начале июня число ВПЛ с востока страны, где идут бои между правительственными силами и ополченцами, составляло 2,6 тыс. человек, то по состоянию на 1 августа оно подскочило до 102,6 тыс. человек.
При этом УВКБ говорит о том, что лишь за последние семь дней свои дома на востоке страны покинули 6,2 тыс. человек.
ООН сообщает о том, что люди, бегущие от насилия, сталкивается все с большими сложностями - инфраструктура сильно разрушена, банки не работают, есть перебои с питьевой водой, многие дома частично или полностью разрушены в результате боевых действий.
В европейских странах обратились за предоставлением международной защиты 2,7 тыс. украинцев, информировало УВКБ.