Մադրիդի Պրադո թանգարանից արվեստի գրեթե 900 ստեղծագործություն Է անհետացել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մադրիդի Պրադո թանգարանի վարչակազմը ստուգման արդյունքում հայտնաբերել Է արվեստի 885 ստեղծագործությունների անհետանալը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 23-ին հաղորդել Է El Pais թերթը:
Թանգարանի հավաքածուն ներառում Է շուրջ 27,5 հազար ստեղծագործություն եւ աշխարհի ամենախոշոր թանգարաններից մեկն Է:
Հրատարակությունը նշում Է, որ միայն 2012 թվականին թանգարանը 176 աշխատանք Է ուղարկել այլ հաստատություններ, ինչպես նաեւ որոշ ժամանակով արվեստի 288 ստեղծագործություն Է տրամադրել արտասահմանյան ցուցահանդեսներին:
Իսպանիայի աուդիտորների դատարանը կոչ Է արել թանգարանի ղեկավարությանը՝ փնտրել-գտնել կորած ստեղծագործությունները եւ ավելի խնամքով վերաբերվել արվեստի գործերի պահպանության գործին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ: музей Прадо в Испании недосчитался почти 900 произведений
Администрация музея Прадо вМадриде вовремя аудита обнаружила пропажу 885 произведений искусства, сообщает вночь насредугазета El Pais.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, коллекция музея насчитывает около27,5 тысяч произведений иявляется одной изсамых крупных вмире.
El Pais отмечает, что заодин только 2012 год музей отправлял 176 работ вдругие учреждения, атакже предоставлял навремя длязарубежных выставок 288 произведений искусства.
Суд аудиторов Испании призвал руководство музея разыскать пропавшие работы итщательнее относиться кхранению произведений искусства.