«Ռոսսելխոզնադզորն» արգելել է մրգերի ներմուծումը Մոլդովայից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի Բուսասանիտարական հսկողության համերկրային ծառայությունը («Ռոսսելխոզնադզորը») արգելել Է մոլդովական խնձորի, տանձի, սերկեւիլի, ծիրանի, բալի եւ կեռասի ներմուծումը Ռուսաստան: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ծառայության հաղորդագրության մեջ: Նաեւ արգելքի տակ են հայտնվել դեղձը, նեկտարինը, սալորը եւ մամուխը:
«Ռոսսելխոզնադզորը» նաեւ սահմանափակել Է Մոլդովայից բուսական արտադրանքի ներկրումն ուղեւորների ձեռնածանրոցներով եւ ուղեբեռով:
«Ռոսսելխոզնադզորն» այս որոշումը կայացրել Է Մոլդովայից արտադրանքի մատակարարումների ընթացքում տեղ գտած մեծ թվով խախտումների պատճառով:
Ավելի վաղ Մոլդովայի գյուղատնտեսական արտադրողների միության՝ «Ունիագրոպրոտեկտի» նախագահ Ալեքսանդր Սլուսարը հայտարարել Է, որ Ռուսաստան մոլդովական մրգերի ներմուծման արգելքը կհանգեցնի տեղական շուկայում այս արտադրանքի գների զգալի անկման: «Արտահանումն այլ երկրներ վերակողմնորոշել կկարողանա արտադրողների 10 – 20 տոկոսից ոչ ավելին, նրանք հարկադրված կլինեն իրենց բերքը վաճառել ներքին շուկայում»,- ասել Է նա: Սլուսարը հավելել Է, որ մոլդովական բուսաբուծական արտադրանքի 90 տոկոսն արտահանվում Է ԱՊՀ՝ հիմնականում Ռուսաստան, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Россельхознадзор запретил импорт фруктов из Молдавии
Федеральная служба по фитосанитарному надзору РФ (Россельхознадзор) запретила импорт в Россию молдавских яблок, груш, айвы, абрикосов, вишни и черешни. Как передает Арменпресс,об этом говорится в сообщении службы. Также под запрет попали персики, нектарины, сливы и терн.
Россельхознадзор также ограничил ввоз растительной продукции из Молдавии в ручной клади и багаже пассажиров.
Россельхознадзор принял такое решение в связи с большим количеством нарушений при поставках продукции из Молдавии.
Ранее председатель молдавского союза сельхозпроизводителей "Униагропротект" Александр Слусарь заявил, что запрет на импорт молдавских фруктов в Россию приведет к серьезному падению цен на эту продукцию на местном рынке. "Переориентировать экспорт на другие страны смогут не больше 10-20% из производителей, они будут вынуждены распродавать свой урожай на внутреннем рынке", - сказал он. Слусарь добавил, что 90% молдавской растениеводческой продукции экспортируется в СНГ, в основном в Россию.