Կուստոյի թոռը 31 օր անցկացրել Է ջրի տակ՝ գերազանցելով պապի ռեկորդը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժակ Իվ Կուստոյի թոռը՝ Ֆաբիեն Կուստոն, հուլիսի 2-ին ավարտվել Է ռեկորդային երկարատեւ խորջրյա գիտարշավը, որը տեւել Է 31 օր, ինչը մեկ օրով ավելի երկար Է, քան նրա պապի սուզումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
«Առաքելություն 31»-ի շրջանակներում Կուստո Կրտսերը մեկ ամիս անցկացրել Է «Ակվարիուս» լաբորատորիայում՝ Ֆլորիդայի ափի մոտ, որն աշխարհում միակ գործող ստորջրյա գիտահետազոտական լաբորատորիան Է:
Գիտարշավի ընթացքում Կուստոն նկարահանել Է վավերագրական ֆիլմ, հետազոտողների անձնակազմն զբաղվել Է մարջանների վրա կլիմայական փոոխությունների ազդեցության ուսումնասիրությամբ:
Ժակ Իվ Կուստոն կարծում Էր, որ մոլորակի գերբնակեցվածությունը մարդկանց կդրդի կացարաններ կառուցել ջրի տակ: 1963 թվականին նա 30 օր անցկացրել Է Կարմիր ծովի ստորջրյա կայանում, բայց այնուհետեւ շահագործման մեծ ծախսերի պատճառով գրեթե բոլոր այդ ծրագրերը կոնսերվացվել են:

Внук Кусто провел 31 день под водой, побив рекорд деда
Внук Жака-Ива Кусто Фабьен Кусто завершил в среду рекордно долгую глубоководную экспедицию, продолжавшуюся 31 день, что на сутки дольше, чем погружение его деда.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC, врамках "Миссии 31" Кусто-младший провел месяц в лаборатории "Аквариус" у побережья Флориды, которая является единственной действующей подводной научно-исследовательской лабораторией в мире.
В ходе экспедиции Кусто снимал документальный фильм, а команда исследователей занималась изучением влияния климатических изменений на кораллы.
Жак-Ив Кусто считал, что перенаселенность на планете побудит людей строить жилье под водой. В 1963 году он провел 30 дней на подводной базе в Красном море, но потом из-за высоких расходов на эксплуатацию почти все такие проекты были законсервированы.