Աբխազիայում մեկնարկում է նախագահի թեկնածուների առաջադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աբխազիայում սկսվում է նախագահի թեկնածուների առաջադրող կուսակցությունների եւ նախաձեռնող խմբերի գրանցման, ինչպես նաեւ պետության բարձրագույն պաշտոնի հավակնորդների առաջադրման գործընթացը: Այն կշարունակվի մինչեւ հուլիսի 14-ը: Աբխազիայում վաղաժամկետ նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան օգոստոսի 24-ին՝ կապված ընդդիմության պահանջով հունիսի 1-ին նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբի պաշտոնաթողության հետ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեն նախաձեռնող խմբերը եւ վեց կուսակցություն, որոնք հանրապետության արդարադատության նախարարությունում գրանցված են ընտրությունների նշանակված ամսաթվից հինգ ամիս առաջ: Դրանք են՝ Աբխազիայի տնտեսական զարգացման կուսակցությունը, «Աբխազիայի ժողովրդական միասնության ֆորումը», Աբխազիայի ժողովրդական կուսակցությունը, Աբխազիայի կոմունիստական կուսակցությունը, «Ամցախարան» եւ «Միասնական Աբխազիան»:
Դեռ մինչեւ նախընտրական արշավի սկսվելը հայտնի են դարձել նախագահի պաշտոնի երկու թեկնածուների անունները: Հունիսի 17-ին քաղաքական կուսակցությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների Համակարգող խորհրդում միավորված ընդդիմությունը որոշում է ընդունել իր ղեկավարներից մեկին՝ Ռաուլ Խաջիմբային, նախագահի թեկնածու առաջադրելու մասին:
Նույն օրը իր թեկնածությունն առաջադրելու մտադրության մասին հայտարարել է Աբխազիայի ներքին գործերի նախկին նախարար Լեոնիդ Զապշբան, որը գլխավորում է «Աբխազիայի համաքաղաքացիական միություն- հանուն օրինականության, կայունության եւ ժողովրդավարության» հասարակական միավորումը:
Աբխազիայի սահմանադրության համաձայն՝ հանրապետության նախագահ է ընտրվում երկրի՝ ազգությամբ աբխազ քաղաքացին, որն ունի 35-ից բարձր եւ 65-ից ցածր տարիք, օգտվում Է ընտրական իրավունքից եւ տիրապետում է աբխազերենին, հաղորդել է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

В Абхазии начинается выдвижение кандидатов в президенты
В Абхазии начинается процесс регистрации партий и инициативных групп по выдвижению кандидатов в президенты, а также выдвижения претендентов на высший государственный пост. Он продлится до 14 июля,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Досрочные президентские выборы в Абхазии пройдут 24 августа в связи с отставкой 1 июня президента Александра Анкваба по требованию оппозиции.
Выдвигать кандидатов в президенты имеют право инициативные группы и шесть партий, зарегистрированных в Минюсте республики за пять месяцев до назначенной даты выборов: Партия экономического развития Абхазии, "Форум народного единства Абхазии", Народная партия Абхазии, Коммунистическая партия Абхазии, "Амцахара" и "Единая Абхазия".
Еще до начала предвыборной гонки стали известны имена двух претендентов на президентский пост.
17 июня оппозиция, объединенная в Координационный совет политических партий и общественных организаций, приняла рекомендательное решение о выдвижении кандидатом в президенты одного из своих лидеров - Рауля Хаджимбы.
В тот же день о намерении баллотироваться объявил экс-глава МВД Абхазии Леонид Дзапшба, возглавляющий общественное объединение "Общегражданский союз Абхазии - за законность, стабильность и демократию". Он заявил, что у него нет "каких-либо принципиальных политических разногласий по ключевым вопросам текущей политической повестки с другими оппозиционными политическими партиями и движениями", и что он "был и остается на общей оппозиционной политической платформе как с Координационным советом, так и со всеми гражданами Абхазии, ее разделяющими".
В соответствии с Конституцией, президентом Абхазии избирается лицо абхазской национальности, гражданин республики не моложе 35 и не старше 65 лет, обладающий избирательным правом и знающий абхазский язык.