Հարվարդի գիտնականները պատվաստանյութ են ստեղծել ինֆարկտի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարվարդի Ցողունային բջիջների ինստիտուտի գիտնականները մշակել են մի պատվաստանյութ, որը նվազեցնում Է ինֆարկտի վտանգը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Daily Telegraph-ին: Հայտնագործության հիմքում ընկած Է մարդու լյարդում գտնվող հատուկ գենի՝ PCSK9-ի վրա ներգործության տեխնոլոգիան, որի աշխատանքի խանգարումները հանգեցնում են սիրտ-անոթային համակարգում խոլեստերինի պարունակության ավելացման: Վերջինիս նստվածքներն անոթների ներքին պատերին ինֆարկտի առաջացման սպառնալիք է առաջացնում:
PCSK գենը հայտնաբերվել Է 2003 թվականին ֆրանսիացի գիտնականների կողմից՝ որոշ մարդկանց արյան մեջ խոլեստերինի ցածր պարունակության ժառանգական պատճառների հետազոտությունների ժամանակ:
«Մեր թերապիան առաջարկում է ներգործություն գեների վրա»,- հայտարարել է հետազոտությունների ղեկավարներից մեկը՝ պրոֆեսոր Քիրան Մուսունուրուն: Փորձերը կատարվել են մկների վրա: Մի քանի օրվա ընթացքում գիտնականներին հաջողվել Է նրանց արյան մեջ 40 տոկոսով նվազեցնել խոլեստերինի մակարդակը:
«Պատվաստանյութը կարող Է, ըստ մեր հաշվարկների՝ ինֆարկտի սպառնալիքը նվազեցնել 30-ից մինչեւ 90 տոկոսով»,- ընդգծել Է Մուսունուրուն: Մասնագետների կարծիքով՝ ինֆարկտի դեմ պատվաստումը զանգվածային կիրառման համար պատրաստ կլինի 10 տարվա ընթացքում, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Ученые из Гарварда создали вакцину от инфаркта
Ученые изГарвардского института стволовых клеток разработали вакцину, снижающую риск инфаркта, сообщает TheDaily Telegraph. В основе открытия лежит технология по воздействию на находящийся в печени человека особый ген - PCSK9, нарушения в работе которого ведут к увеличению в сердечно-сосудистой системе концентрации холестерина. Отложения последнего на внутренних стенках сосудов ведет к угрозе возникновения инфаркта, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Ген PCSK9 был обнаружен в 2003 году французскими учеными во время исследований наследственных причин низкого содержания у некоторых людей холестерина в крови.
"Наша терапия предлагает воздействие на ген", - заявил один из руководителей исследований профессор Киран Мусунуру. Опыты проводились на мышах. В течение нескольких дней ученым удалось понизить на 40% уровень холестерина в их крови.
"Вакцина способна, по нашим расчетам, снижать угрозу инфаркта от 30 до 90%", - подчеркнул Мусунуру. По мнению специалистов, прививка от инфаркта будет готова к массовому использованию в течение 10 лет.