Հայտնի է Շառլ Ազնավուրի համերգների ժամանակացույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայ լեգենդար երգիչ Շառլ Ազնավուրն ամբողջ 2014 թվականի ընթացքում կծավալի ստեղծագործական բուռն գործունեություն: Տարվա հենց սկզբից Ազնավուրն աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող իր երկրպագուներին տարատեսակ անակնկալներ էր մատուցում:
2014-ը լեգենդի համար հատկանշական է մի շարք պատճառներով: Առաջին հերթին` մայիսի 22-ին Ազնավուրը տոնում է իր ծննդյան 90-ամյա հոբելյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ինքը Ազնավուրն իր հոբելյանի առթիվ յուրահատուկ անակնկալ է մատուցել երկրպագուներին: Շառլ Ազնավուրի տարբեր տարիների գործերն ամփոփող 32 ձայնասկավառակից կազմված ձայնադարանը երկրպագուների համար հասանելի է ապրիլի 28-ից: Ձայնադարանում ներառված են Ազնավուրի`1948-2011 թվականերին ստեղծված անկրկնելի գործերը:
Բացի այդ, Ազնավուրը տարին սկսել է համերգների իսկական տարափով: Մարտի 15-ին լեգենդը ելույթ ունեցավ Թել Ավիվի «Նոկիա» համերգասրահում, այնուհետև անակնկալ մատուցեց Լոձ քաղաքի իր երկրպագուներին:
Ազնավուրի հաջորդ համերգը մայիսի 12-ին է` իր հայրենիքում: Լեգենդար երգիչը, ով արդեն ժամանալ է Երեւան, այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում աննկարագրելի րոպեներ կպարգևի հայ հանդիսատեսին: Այնուհետև Շառլ Ազնավուրն իր ծննդյան տոնը կնշի գերմանացի հանդիսատեսի հետ` մայիսի 22-ին «O2 World» համերգասրահում: Երկու օր անց լեգենդը կրկին բեմում կլինի, և այս անգամ Ֆրանկֆուրտի «Festhalle»-ից կրկին կգերի ունկնդիրներին: Հաջորդ կանգառը Լոնդոնն է և թագավորական «Ալբերտ» սրահը: Այնուհետև հունիսի 26-ին Ազնավուրին կսպասեն Բարսելոնայում: Սեպտեմբերին լեգենդը կմեկնի ԱՄՆ, ապա նոյեմբերի 11-ին կրկին կվերադառնա Եվրոպա. նա հանդես կգա Բելգիայի «Lotto Arena» սրահում:
Ազնավուրի հոբելյանի առթիվ ամբողջ աշխարհում կկազմակերպվեն տոնական միջոցառումներ: Տարբեր երաժիշտներ կշնորհավորեն լեգենդին` հոբելյանի կապակցությամբ:Ի դեպ, նման միջոցառումների մեկնարկը տրվել էր դեռևս տարեսկզբին: Մի քանի օրից` մայիսի 15-ին Փարիզում, «Անակո» զբոսանավի վրա կանցկացվի «Ջոանա Մենդիլը երգում է Ազնավուր» խորագրով հարգանքի տուրք-երեկո: Կայանալիք համերգին երգչուհի Ջոանա Մենդիլը կներկայացնի լեգենդի ստեղծագործությունները:
Այսքանով Ազնավուրին նվիրված միջոցառումները չեն սահմանափակվում: Մինչև տարեվերջ կլինեն բազում անակնկալներ` թե Ազնավուրի և թե նրա երկրպագուների կողմից:

Известен график юбилейного турне Шарля Азнавура
Для легендарного французского шансонье Шарля Азнавура 2014 год насыщен активной творческой деятельностью. Этот год знаменателен для знаменитого певца, артиста и поэта, в первую очередь тем, что 22 мая Шарлю Азнавуру исполняется 90 лет.
Как сообщает Арменпресс, сам юбиляр подготовил сюрприз своим поклонникам по этому поводу: с 28 мая в продаже появится фонотека Азнавура из 32 дисков с записями его исполнений разных лет: с 1948 по 2011 годы.
Кроме того, по случаю юбилейной даты Шарль Азнавур совершает и мировое турне, выступая с концертами в разных частях света. Так, 15 мая он выступил в концертном зале «Нокиа» в Тель-Авиве, а затем порадует своих поклонников в Лодзе.
12 мая Шарль Азнавур выступит на родине – в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване и подарит незабываемые минуты своим соотечественникам. Затем свой день рождения великий шансонье отметит в Германии – 22 мая в зале «O2 World». 26 мая его будут ждать в Барселоне, в сентябре – в США, в ноябре – вновь в Европе, где ожидается его концерт в зале «Lotto Arena» в Бельгии.
Шарля Азнавура будут поздравлять и чествовать и его коллеги-музыканты во всем мире. 15 мая в Париже состоится концерт на круизном судне «Анако» - «Джоана Мендель поет Азнавура».
Сюрпризы, поздравления и чествования в честь 90-летия Маэстро будут продолжаться в течение всего юбилейного года.
Шарль Азнавур (Шахнур Вахинак Азнавурян) родился 22 мая 1924 года в Париже.
Шарль Азнавур – автор более 800 песен (часть их в соавторстве с Жоржем Карваренцем). Среди них такие международные хиты как «Мама», «Еще вчера», «Богема, «Изабель», «Вечная любовь», «Аве Мария и многие другие. Его песни звучали в исполнении великой Эдит Пиаф, Лайзы Минелли, Мстислава Ростроповича, Пласидо Доминго, Хулио Иглесиаса, Шер, Джо Дассена, Рея Чарльза и других не менее ярких музыкантов.
До сего дня в мире продано около 100 млн аудиодисков Шарля Азнавура. По результатам опроса американского журнала «Тайм», Азнавур признан «Артистом века». Он удостоен высших государственных наград Армении и Франции.