Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել ՀՀ ԿԱ մարմիններ վերակազմակերպելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՆախագահՍերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել ՀՀ կառավարությանն առընթեր մարմիններ վերակազմակերպելու և ՀՀ Նախագահի 2002 թվականի մարտի 16-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքը սահմանելու մասին» ՆՀ-1063 հրամանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 85-րդ հոդվածով և հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2007 թվականի հուլիսի 18-ի ՆՀ-174-Ն հրամանագրով սահմանված՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և նրան ենթակա պետական կառավարման այլ մարմինների գործունեության կազմակերպման կարգի 7-րդ կետը՝ ՀՀ Նախագահը որոշել է.
1. Վերակազմակերպել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն՝ միացնելով ֆինանսների նախարարությանը:
2. Վերակազմակերպել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ճարտարապետության պետական կոմիտեն՝ միացնելով քաղաքաշինության նախարարությանը:
3. Ուժը կորցրած ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2002 թվականի մարտի 16-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքը սահմանելու մասին» ՆՀ-1063 հրամանագրի II բաժնի 12-րդ և 13-րդ կետերը:
4. Սահմանել, որ Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքով, «Մաքսային ծառայության մասին», «Հարկային ծառայության մասին» և Հայաստանի Հանրապետության այլ օրենքներով նախատեսված մաքսային և հարկային վերադաս մարմինների ղեկավարը ֆինանսների նախարարն է:
5. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ մեկամսյա ժամկետում ընդունել սույն հրամանագրից բխող իրավական ակտեր:

Серж Саргсян подписал указ о переформировании органов при правительстве РА
Серж Саргсян подписал указы о переформировании органов при правительстве РА, а также о внесении поправок в указ президента РА «Об утверждении структуры правительства Республики Армения» ՆՀ-1063 от 16 марта 2002г.
- Как сообщили Арменпресс в пресс-службе президента, руководствуясь ст.85 Конституции РА и принимая за основание п.7 «О порядке организации деятельности правительства Республики Армения и подотчетных ему иных органов государственного управления» ՆՀ-174-Նот 18 июля 2007г., президент РА постановил:
1. Переформировать Комитет по госдоходам при правительстве РА, объединив его с Министерством финансов.
- Переформировать государственный Комитет по архитектуре при правительстве РА, объединив его с Министерством градостроительства.
- Считать утратившими силу п.п. 12 и 13 ч. II указа президента РА «Об утверждении структуры правительства Республики Армения» ՆՀ-1063 от 16 марта 2002г.
- Установить, что согласно Таможенному уставу Республики Армения, законам «О таможенной службе», «О налоговой службе» и иным законам Республики Армения, руководителем таможенной и налоговой службы является министр финансов.
- Правительству Республики Армения в месячный срок принять правовые акты, вытекающие из данного указа.