Քեսաբի վրա հարձակումը ուղղված է հայերի դեմ և հնարավոր չէր լինի առանց Թուրքիայի օժանդակության. «France 24»
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք-սիրիական սահմանին գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի հայությունը էթնիկ զտումների զոհ է դարձել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով ֆրանսիական «France 24» հեռուստաընկերության կայքին, նման կարծիք է հայտնել Միջերկրական ծովում և Մերձավոր Արևելքում ուսումնասիրությունների և հետազոտության խմբի ղեկավար, Սիրիայի հարցերով մասնագետ Ֆաբրիս Բալոնշը: Ըստ փորձագետի, հարձակումները հայաշատ Քեսաբի վրա, որոնց արդյունքում մարտի 23-ին գյուղաքաղաքում վերահսկողություն են հաստատել զինված խմբավորումների անդամները, ուղղված են եղել հենց հայերի դեմ, և քաղաքի գրավումը հնարավոր չէր լինի առանց թուրքական իշխանությունների ռազմական օժանդակություան և «կանաչ լույսի»:
«Զենք և զինամթերք ձեռք բերելու համար ապստամբները կարիք չունեն անցնել այս սահմանով, նրանք հեշտությամբ անցնում են հարավային ՋեբելԹուրքմեն լեռանանտառածածկ բլուրներով: Սահմանին գտնվող և ռազմավարական նշանակություն ունեցող ավանի գրավումը ենթատեքստ է, մենք գործ ունենք Քեսաբի հայերի դեմ իրականացվող էթնիկ զտումների ռազմավարության հետ»,- նշել է Ֆաբրիս Բալոնշը:
Քեսաբ քաղաքը գլխավորապես բնակեցված է 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերով: Ավանի հինգ հազար բնակչության երկու երրորդը հայեր են, իսկ մյուս մեկ երրորդը` ալավիներ:
Դեռ 2012 թվականի հոկտեմբերի 24-ին ֆրանսիական «Le Monde» թերթում լույս է տեսել մի արաբացած թուրքմեն ապստամբի նախազգուշական հոդվածը` ուղղված քաղաքի հայ բնակչությանը: « Քեսաբի մեր հայ եղբայրներին զգուշացնում եմ հեռանալ մինչև Սիրիական ազատ բանակի հարձակումը, հակառակ դեպքում քաղաքացիական զոհեր կլինեն, և դեռ կշարունակվեն բողոքները թուրքերի կողմից կազմակերպված ցեղասպանության վերաբերյալ»: Հաղորդագրությունը հասել էր իր նպատակին: Մինչ ալ-Նուսրայի ճակատի հարյուրավոր իսլամիստ զինյալների` Թուրքիայի տարածքով ներթափանցելը` հայ բնակչությունը հասցրել էր փախչել Լաթաքիա:
«Վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում իր ընտրողներին պետք է ցույց տա, որ վճռական է տրամադրված սիրիական հարցում: Խնդիրն այն է, որ դրա համար վճարում են հայերը, և սա հիշեցնում է թուրքական պատմության ամենամութ էջերից մեկը»,- ամփոփում է փորձագետը:
Թուրք-սիրիական սահմանի մերձակայքում և Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա հարձակումն սկսվել է մարտի 21-ին Թուրքիայի սահմանի ութ կետերից: Տեղեկություններ են հաղորդվել, որ հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ» խմբավորումները: Գյուղաքաղաքում գրեթե բնակիչներ չեն մնացել, նրանք տեղափոխվել են առավել ապահով վայրեր: Հայերի մեծամասնությունն ապաստան է գտել Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքի մոտ գտնվող ազգային կառույցներում: Տեղի Հայկական շտապօգնության մարմինը Սիրիայի Կարմիր մահիկի կազմակերպության հետ բնակիչներին ապահովել է անհրաժեշտ պարագաներով և սնունդով:
Մինչև 1947թ. ներգաղթը Քեսաբի շրջանը եղել է ամբողջովին հայաբնակ։ Դրանից հետո Քեսաբի բնակչության պատկերն սկսել է փոփոխվել։ Քեսաբցիների` Հայաստան ներգաղթին զուգահեռ այնտեղ սկսել են հաստատվել օտարազգիները։

Нападение на Кесаб было направлено против армян и было бы невозможно без содействия Турции: «France 24»
Армяне Кесаба, поселка городского типа, находящегося у турецко-сирийской границы, стали жертвой этнических чисток. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на сайт французской телекомпании «France 24», такое мнение высказал руководитель группы исследований в Средиземном море и на Ближнем Востоке, специалист по вопросам Сирии Фабрис Балонш.
По словам эксперта, атаки на армянонаселенный Кесаб, в результате которых 23 марта контроль над этим населенным пунктом установили члены вооруженных формирований, были направлены против армян, и захват этого города был бы невозможен без военной помощи и «зеленого света» турецких властей.
«Для приобретения оружия и боеприпасов постанцам вовсе не надо было переходить эту границу, они с легкостью переходят ее через лесистые холмы горы Джебел Туркмен. Захват находящегося на границе и имеющего стратегическое значение поселка – не главное, мы имеем дело со стратегией этнических чисток, осуществляемой в отношении армян Кесаба», - отметил Фабрис Балонш.
Кесаб был, в основном, заселен армянами, спасшимися от Геноцида 1915 года, две трети 5-тысячного населения поселка были армянами, оставшаяся треть – алавиты.
Еще 24 октября 2012 во французском «Le Monde» была опубликована статья-предупреждение одного из повстанцев, направленная против армянского населения Кесаба. «Предупреждаю наших братьев-армян в Кесабе удалиться из города до наступления Свободной сирийской армии, в противном случае, будут жертвы среди гражданского населения и продолжатся жалобы относительно организованного турками геноцида». Это сообщение достигло своей цели. До проникновения сотен боевиков- исламистов “Аль-Каиды” через территорию Турции, армянское население Кесаба успело бежать в Латакию.
«Премьер-министр Турции Реджеп Таип Эрдоган во время предвыборной кампании должен показать своим избирателям, что решительно настроен в сирийском вопросе. Проблема в том, что за это расплачиваются армяне, и это напомннает об одной из самых темных страниц турецкой истории», - пишет в заключение эксперт.
Поселок городского типа Кесаб, находящийся близ турецко-сирийской границы на севере Латакии, подвергся нападенню 21 марта сразу с 8-ми участков турецкой границы с Сирией. Согласно имеющейся информации, атаки производились со стороны вооруженных формирований «Джарха ан Нусра» и «Джейш ал Ислам». В Кесабе почти не осталось жителей, все перебрались в более безопасные места.
До миграции 1947 года Кесабский район был полностью армянонаселенным. Затем демографическая ситуация стала меняться: армяне стали уезжать в Армению, а их место заняли представители других национальностей.