Ղրիմցիների 95 տոկոսը քվեարկել է Ռուսաստանին միանալու օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրիմի Գերագույն խորհրդի՝ հանրաքվեի անցկացման հանձնաժողովի ղեկավար Միխայիլ Մալիշեւը հայտարարել է, որ ընտրական արձանագրությունների երեք քառորդի տվյալների ամփոփումից հետո Ռուսաստանի հետ վերամիավորվելու օգտին քվեարկել է Ղրիմի ընտրողների 95,7 տոկոսը: Նրա խոսքով՝ Ղրիմն Ուկրաինայի կազմում պահպանելու օգտին քվեարկել է 3,2 տոկոսը, մնացած 1,1 տոկոսը բաժին է ընկնում անվավեր ճանաչված քվեաթերթիկներին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Հանրաքվեին ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 81,36 տոկոս, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է վերջին տարիների ընթացքում:
Մարտի 17-ին Ղրիմի Գերագույն խորհուրդն իր նիստում պաշտոնական հայտ կձեւակերպի Ռուսաստանի Դաշնության կազմ հանրապետության մտնելու մասին: «Մեզ անհրաժեշտ է սկսել Ռուսաստանի հետ վերամիավորման քաղաքական գործընթացը, ինչը կպահանջի Պետդումայի, Դաշնության խորհրդի եւ ՌԴ նախագահի որոշումները»,- հայտարարել է Ղրիմի առաջին փոխվարչապետ Ռուստամ Տեմիրգալիեւը:
Ինչպես ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին հայտնել է վարչապետ Սերգեյ Ակսյոնովը, մարտի 17-ին՝ օրվա երկրորդ կեսին, Ղրիմի խորհրդարանի պատվիրակությունը մեկնելու է Ռուսաստան:

По итогам обработки 75% протоколов за присоединение к РФ проголосовали 95,7% крымчан
По данным обработки 3/4 протоколов, за воссоединение с Россией проголосовали 95,7% избирателей Крыма. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, об этомзаявилглава комиссии Верховного Совета Крыма по проведению референдума Михаил Малышев.
По его словам, за сохранение Крыма в составе Украины проголосовали 3,2% Оставшиеся 1,1%приходится на недействительные бюллетени, отметил чиновник.
Явка избирателей по состоянию на 20:00 (22:00 мск)составила 81,36%, рассказали в комиссии.Это самый высокий показатель за последние годы.
Утром 17 мартаВерховный совет Крыма на заседанииоформит официальную заявку на вступление республики в состав Российской Федерации."Нам необходимо начать политический процесс воссоединения с Россией, что потребует решений Государственной думы Совета Федерации и президента РФ", - заявилпервый вице-премьер правительства Крыма Рустам Темиргалиев.
Во второй половине дня 17 марта делегация крымского парламента вылетит в Россию, рассказал ИТАР-ТАССпремьер-министр Сергей Аксенов.