Վարչապետը տեղական արտադրողին ներկայացրեց ՄՄ-ին անդամակցելու պատճառներն ու հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մարտի 4-ին Հայրենական ապրանքարտադրողների միության 6-րդ համագումարի մասնակիցներին ներկայացրեց Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցելու որոշման պատճառները, ՄՄ-ի հետ բանակցությունների ներկա վիճակն ու քննարկվող հիմնական հարցերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության ղեկավարը հիշեցրեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, անդամակցելով Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը, կիրառում է ցածր մաքսատուրքերի քաղաքականություն. միջին մաքսատուրքը կազմում է 2.5 տոկոս: Սարգսյանը նշեց, որ ՄՄ շրջանակում մաքսատուրքերի բեռն ավելի բարձր է երրորդ երկրներից ներմուծումների ժամանակ, որի նպատակն է պաշտպանել տեղական արտադրողին: Սակայն ՌԴ-ն ԱՀԿ-ի առաջ ստանձնել է պարտավորություն՝ փուլ առ փուլ նվազեցնելու մաքսատուրքերը: Սարգսյանի խոսքով՝ հովանավորչական քաղաքականությունը Ռուսաստանում ժամանակավոր երևույթ է: «Բանակցությունների սեղանին գտնվում է մի կարևոր հարց, թե ինչպե՞ս ենք մենք բարձրացնելու մաքսատուրքերը, ինչ քայլերով և ո՞ր ապրանքների ու ծառայությունների վրա: Սա բանակցությունների օրակարգային խնդիրն է, և մենք ունենք շուրջ 900 ապրանքատեսակ, որոնց նկատմամբ մեր շուկան զգայուն է»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ բանակցությունների արդյունքում պետք է համաձայնության գալ, թե ի՞նչ փուլերով ու ժամանակահատվածով են փոխվելու մաքսատուրքերը՝ երրորդ երկրներից ներմուծումների ժամանակ:
Վարչապետը կետ առ կետ թվարկեց մաքսատուրքերի հարցով բանակցությունների սեղանին դրված ապրանքները: Նա հայտնեց, որ ապրանքների առաջին խումբը երրորդ երկրներից բերվող հումքն է, և այդ առումով անհրաժեշտ է զգուշություն ցուցաբերել, որպեսզի տեղական արտադրողը չտուժի:
«Ապրանքների երկրորդ խումբն այն ապրանքներն են, որոնք անմիջական սպառման առարկա են, այսինքն` որոնք կարող են խփել մեր քաղաքացու գրպանին: Այստեղ էլ մենք պետք է զգուշավոր քաղաքականություն վարենք և, բանակցելով մեր գործընկերների հետ, գանք այնպիսի տարբերակների, որոնք ընդունելի կլինեն մեզ համար և մեր տնտեսության համար չեն ստեղծի բարդություններ»,- նշեց Կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը նշեց, որ մաքսատուրքերի հարցով ՄՄ-ի հետ բանակցությունների սեղանին դրված ապրանքների երրորդ խումբը այդտեղ չարտադրվող և կենսամակարդակի համար կարևոր նշանակություն ունեցող ապրանքատեսակներն են՝ ժամանակակից տեխնիկա, ավտոմեքենաներ և այլն: «Սրանք այն երեք ուղղություններն են, որի շուրջ մենք այսօր բանակցային գործընթացում ենք, և որտեղ մենքպետք է ձեզ հետ (հայրենական ապրանքարտադրողներ - խմբ.) ունենանք երկխոսություն»,- նշեց Սարգսյանը:
Վարչապետը հայտնեց, որ ՄՄ-ի հետ բանակցությունների գործընթացի երկրորդ խնդիրը վերաբերում է տեխնիկական կանոնակարգերին: Պետք է իրականացվեն բարեփոխումներ՝ տեխնիկական կանոնակարգերը նույնականացնելու համար:
«Այս պահին կարող եմ զեկուցել, որ մենք աշխատանքային խմբերում եկել ենք համաձայնության այն բանի շուրջ, թե ինչպես են տեխնիկական կանոնակարգեր կիրառվելու Հայաստանի Հանրապետությունում, այսինքն` մեզ համար սահուն մեխանիզմ նախատեսելու, որպեսզի ձեզ համար մենք չստեղծենք նոր խնդիրներ»,- նշեց Սարգսյանը:
ՄՄ-ի հետ Հայաստանի բանակցությունների խնդիրների մյուս խումբը վերաբերում է ֆիտոսանիտարիայի ոլորտին: Վարչապետը հավաստիացրեց, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքները բավական արդյունավետ առաջ են ընթանում: «Աշխատանքային խմբերում չկան հարցեր, որոնց շուրջ մենք չենք եկել համաձայնության Մաքսային միության մեր գործընկերների հետ»,- նշեց Կառավարության ղեկավարը:
Սարգսյանը կարևորեց ակտիվ արդյունաբերական քաղաքականության միջոցով տեղական արտադրության ծավալների ավելացումը և Մաքսային միության 170 միլիոնանոց հսկայական շուկայում մեր ապրանքների իրացումը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում հայտարարել է Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության որոշման և այդ նպատակով անհրաժեշտ կատարելիք քայլերը ձեռնարկելու, իսկ հետագայում՝ Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու մասին:Դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում տեղի ունեցավ ՄՄ անդամ պետությունների ղեկավարների հանդիպումը, որի ժամանակ ստորագրվեց նաեւ Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու համար նախատեսված ճանապարհային քարտեզը: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Շավարշ Քոչարյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանը մինչև ապրիլի կեսերը կավարտի «Ճանապարհային քարտեզ»-ով նախատեսված միջոցառումները:

Премьер-министр Армении представил причины и последствия вступления страны в Таможенный союз
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 4 марта представил участникам 6-го съезда отечественных производителей причины решения Армении вступить в Таможенный союз (ТС), текущий уровень переговоров по ТС и основные вопросы обсуждения.
Как сообщает Арменпресс, Саркисян напомнил, что будучи членом ВТО, Армения ведет политику низких таможенных пошлин, средний размер которых составляет 2,5%. Он отметил, что в рамках ТС груз таможенных пошлин для импорта из третьих стран будет выше. Целью этого шага является защита местного производителя.
Однако Россия приняла перед ВТО обязательство поэтапно снизить таможенные пошлины. По словам Саркисяна, протекционная политика в России носит временный характер.
«На столе переговоров находится очень важный вопрос: как мы будем повышать таможенные пошлины, какими шагами и на какие товары и услуги. Это повесточный вопрос переговоров, и у нас есть около 900 видов товаров, в отношении которых наш рынок чувствителен», - сказал премьер, добавив, что в результате переговоров надо прийти к согласию, какими этапами и в какие сроки должны быть изменены пошлины на импорт из третьих стран.
Премьер перечислил товары, по которым ведутся переговоры. Он сообщил, что первая группа товаров – это импортируемое из третьих стран сырье, и в этом плане необходимо быть осторожными, чтобы местный производитель не пострадал.
«Во вторую группу входят те товары, которые являются предметом непосредственного потребления, то есть товары, которые могут ударить по карману граждан. Здесь тоже мы должны вести осторожную политику, и проведя переговоры с нашими партнерами, прийти к таким вариантам, которые будут приемлемы для нас и не создадут трудностей для нашей экономики», - сказал глава правительства,
В третью группу входят не производящиеся в Армении и имеющие жизненную важность товары – современная техника, автомобили и др. «Это те три направления, по которым мы сегодня ведем переговоры, и по которым мы с вами (отечественными производителями – ред.) должны провести диалог», - отметил Саркисян.
Премьер сообщил, что второй вопрос переговорного процесса касается технических порядков. Должны быть проведены реформы для сопоставления и гармонизации технических порядков.
«На данный момент могу сказать, что мы в рабочих группах пришли к согласию в том, как будут применяться технические порядки в Армении, то есть в планировании гладкого механизма, чтобы не создавать новых проблем для вас», - отметил Саркисян.
Следующая группа переговорных вопросов касается сферы фитосанитарии. Премьер заверил, что работы в этом направлении продвигаются довольно эффективно. «В рабочих группах нет вопросов, по которым не пришли к согласию с нашими коллегами из ТС», - сказал он.
Саркисян отметил важность увеличения объемов местного производства посредством активной промышленной политики и реализации армянских товаров на огромном, 170-миллионом рынке ТС.
О решении Армении присоединиться к Таможенному союзу, а в дальнейшем и к Евразийском экономическому пространству президент Армении Серж Саргсян объявил после встречи 3 сентября 2013 года в Москве с президентом РФ Владимиром Путиным. 24 декабря в Москве состоялась встреча глав государств-членов ТС, в ходе которой была утверждена дорожная карта Армении, программу мероприятий по ее реализации в январе утвердило правительство Армении. Членами ТС являются Россия, Казахстан и Беларусь.