Վարչապետի հանձնարարությամբ կստեղծվի գազի կալորիականության մակարդակն ուսումնասիրող հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հանձնարարությամբ` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գլխավորությամբ և հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությամբ կստեղծվի հանձնաժողով, որը կքննարկի և կստուգի ՀՀ ներկրվող ու սպառողին մատակարարվող գազի կալորիականության մակարդակը: ՀՀ կառավարության նիստում վարչապետը նշեց, որ չնայած նրան, որ կալորիականության մասին տրվել են պարզաբանումներ, սակայն դեռևս կան կասկածներ` արյդոք դրա ցուցանիշը համապատասխանում է այն պայմաններին, որ ներկայացվել են հանրությանը և արդյոք գազի որակը փոխվել է: «Մենք պարտավոր ենք այդ հարցերի պատասխանները տալ»,- «Արմենպրես»-ի փոխամցմամբ`ասաց վարչապետը:
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը նշեց, որ վերջին ժամանակներս հանրությունը շատ է բողոքում գազի որակի հետ կապված, իբր այն չի համապատասխանում կալորիականության ստանդարտներին: «Նախ սահմանի վրա գազը չափվում է, այնուհետև տնտեսվարող սուբյեկտները` Հրազդարնի, Երևանի ՋԷԿ-երը և Արարատի ցեմենտի գործարանը, որոնք ևս շահագրգռված են, ևս ստուգման են ենթարկում: Այդ ամենը, սակայն, չի բավարարում սուբյեկտներին: Առաջարկել եմ գործարարներին համախմբվել, ձեռք բերել լաբորատորիա, որն արժե 20-60 հազար դոլար, որպեսզի կարողանան չափել գազի որակը»,- ասաց Նազարյանը: Նրա խոսքով` դեռևս գործարարների կողմից նման քայլ չի կատարվել:
Ըստ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահի` պայմանավորված խիստ ձմեռով, նաև ջերմոցային տնտեսություններն են բողոքում գազի կալորիականությունից` նշելով, որ նախորդ տարիներին ավելի քիչ գազ են սպառել: «Կարծում եմ, որ դա խստահունչ ձմեռով է պայմանավորված: Ճիշտ կլինի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գլխավորությամբ ստեղծել աշխատանքային խումբ, որտեղ ներգրավված կլինեն նաև Գիտությունների ազգային ակադեմիան, Հանրային խորհուրդը, գործարարների միությունը, որպեսզի հասկանանք, էլ ինչ կարելի է անել, որպեսզի հանրության վստահությունը մեծանա»,- ասաց Նազարյանը:
Միաժամանակ, Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ մասնագետները կառավարությանը եզրակացություն են ներկայացրել, որ գազի կալորիականության արհեստական փոփոխություն իրականացնել անհնար է: «Անհրաժեշտ է ստեղծել հանձնաժողով` ներգրավելով նաև ՀԿ-ներին, որպեսզի նաև մասնագետները հնարավորություն ունենան բացատրություններ ներկայացնել»,- նշեց վարչապետը:
«Հայռուսգազարդ»-ի կողմից գազի կալորիականությւան վերաբերյալ հրավիրվել էր քննարկում, որի շրջանակներում պատահական ընտրված սուբյեկտին մատակարավող գազը ենթարկվել էր փորձաքննության և պարզվել, որ մատուցվող գազի կալորիականությունը համապատասխանում է անհրաժեշտ որակին: Հասարակական կազմակերպություններին, սակայն, դա համոզիչ չէր թվացել:

Премьер-министр Армении создаст комиссию по изучению калорийности газа
По поручению премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна будет создана комиссия во главе с министерством экономики РА и с участием общественных организаций, которая обсудит и проверит уровень калорийности поставляемого потребителям природного газа. Как отметил премьер на заседании правительства, несмотря на то, чтобы относительно калорийности газа уже были даны разъяснения, однако остаются сомнения по поводу соответствия калорийности тому, что был представлен общественности, и качества газа. «Мы обязаны дать ответы на эти вопросы», - как сообщает Арменпресс, сказал премьер.
По словам председателя комиссии по регулированию общественных услуг Роберта Назаряна, в последнее время население часто высказывает недовольство по поводу качества природного газа. «Прежде всего, отмечу, что газ измеряется уже на границе, а затем хозяйствующие субъекты - Разданская, Ереванская ТЭЦ и Араратский цементный завод, как заинтересованные стороны, также проводят свою проверку. Однако это не удовлетворяет субъектов. Я предлагал предпринимателям объединиться и приобрести лабораторию, которая стоит 20-60 тысяч долларов и самим проверять качество газа»,- сказал Назарян.
«Думаю, что жалобы на низкую калорийность газа вызваны суровой зимой. Было бы правильно, создать во главе с министерством экономики рабочую группу и включить в нее также представителей Академии наук, Общественного совета, Союза предпринимателей, чтобы обеспечить большее доверие со стороны общественности», - предложил Назарян.
Премьер Тигран Саркисян, в свою очередь, отметил, что специалисты представили правительству свое заключение относительно того, что искусственно менять калорийность газа невозможно. «Необходимо создать комиссию, привлечь ОО, чтобы специалисты имели возможность представить свои объяснения», - сказал премьер.
В компании «Газпром-Армения» состоялось обсуждение относительно калорийности поставляемого в Армению природного газа, в рамках которого газ, поставляемый субъекту, выбранному по случайному принципу, подвергся экспертизе. Выяснилось, что его калорийность соответствует необходимым стандартам. Однако, это не убедило общественные организации.