Հայ-չեխական փոխգործակցությունը որակապես նոր մակարդակի է հասել. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել չեխական Lidové noviny (Ժողովրդական նորություններ)թերթին:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հարցազրույցը կայացել է Սերժ Սարգսյանի`Չեխիայի Հանրապետություն կատարած պետական այցի շրջանակներում:
Հարց -Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-չեխական հարաբերությունների ներկայիս վիճակը:
Սերժ Սարգսյան– Հայ և չեխ ժողովուրդների բարեկամությունը մի քանի հարյուրամյակի պատմություն ունի: Չնայած նրան, որ Չեխիայի հայ համայնքը համեմատաբար վերջերս է ձևավորվել, իսկ միջպետական համագործակցությունն ընդամենը 22 տարվա պատմություն ունի, նույնիսկ այդ կարճ ժամանակահատվածում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում մենք փոխգործակցության որակապես նոր մակարդակի ենք հասել: Մենք կարևոր նշանակություն ենք տալիս Չեխիայի հետ համագործակցությանը ինչպես ԵՄ տարբեր նախաձեռնությունների, առաջին հերթին՝ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն, Եվրոպայի խորհուրդը:
Սա ամենաբարձր մակարդակի առաջին այցն է մեր երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ: Պետական այցի կարգավիճակը վկայում է ոչ միայն քաղաքական երկխոսության մակարդակի, այլ նաև հեռանկարային փոխշահավետ գործընկերությունը զարգացնելու մեր տրամադրվածության մասին:
Առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման զգալի ներուժ կա: Այդ պատճառով էլ ես Պրահա եմ այցելել գործարարների պատվիրակության ուղեկցությամբ: Իմ այցի շրջանակներում ավելի քան տասը համաձայնագրերի ստորագրումը դրական ազդեցություն կունենա այդ ոլորտում գործընկերության զարգացման և կապերի ընդլայնման վրա:
Եթե որոշ ոլորտներում հայ-չեխական համագործակցությունը գտնվում է ձևավորման փուլում, ապա գիտության և կրթության, մշակույթի ոլորտում մենք փոխգործակցության հարուստ փորձ ունենք: Մեր հասարակությունները և ժողովուրդները դավանում են միևնույն արժեքները, ունեն մշակութային հարուստ ժառանգություն: Մշակույթի նախարարությունների միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս տարի Երևանում չեխական մշակույթի օրեր, իսկ մյուս տարի Պրահայում հայկական մշակույթի օրեր անցկացնելու վերաբերյալ:
Հարց– Պարոն Նախագահ, Հայաստանը որոշել է միանալ Մաքսային միությանը Ռուսաստանի հետ: Դա նշանակո՞ւմ է Եվրոպական միությանը ինտեգրման ավարտ:
Սերժ Սարգսյան– Դա ոչ մի դեպքում չի նշանակում, ինչպես Դուք եք ասում, ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունների ավարտ: Մենք արդեն վաղուց արդյունավետորեն համագործակցում ենք շատ ոլորտներում և մտադրված ենք հաստատակամորեն շարունակելու մեր հարաբերությունները: Ես նկատի ունեմ բարեփոխումներն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և այլն:
Մենք կարևոր նշանակություն ենք տալիս Եվրոպական միության հետ համագործակցությանը: Վիլնյուսյան գագաթնաժողովում ընդունված համատեղ հայտարարությամբ (Հայաստանի Հանրապետություն և ԵՄ) մենք վերահաստատեցինք Հայաստանի պատրաստակամությունը հետագայում ևս զարգացնել և ամրապնդել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում: Հենց այնտեղ՝ Վիլնյուսում, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը և ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նամակներ փոխանակեցին, որոնցում նշված է Հայաստան-Եվրամիություն հետագա համագործակցության օրակարգը:
Մաքսային միությանը միանալու Հայաստանի որոշումը չի նշանակում Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգից հրաժարում, քանի որ Եվրոպական միության հետ մեր փոխհարաբերությունները կառուցվում են ընդհանուր արժեքների, մարդու իրավունքների հարգման, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարական ազատությունների նկատմամբ նվիրվածության հիմքի վրա: ԵՄ-ի հետ մեր երկխոսության՝ Հայաստանում բարեփոխումների անցկացման մեր պարտավորություններին և փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մասը շարունակում է մնալ որպես առաջնահերթություն մեր հարաբերությունների օրակարգում:
Եվրոպական միության հետ համագործակցության ոլորտում մենք զգալի աշխատանք ենք կատարել, էական առաջընթացի ենք հասել մեր օրենսդրության բարեփոխման, քաղաքացիական հասարակության ժողովրդավարացման ու ամրապնդման գործում: Ուժի մեջ են մտել հետընդունման և վիզաների դյուրացման, շարժունակության ոլորտում գործընկերության համաձայնագրերը, բանակցություններ են ընթանում մի շարք հատվածներում համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ, ստորագրված է արձանագրություն, որը Հայաստանին ԵՄ ծրագրերին մասնակցելու հնարավորություն է ընձեռում:
Հարց– Հայաստանը ցանկանո՞ւմ է ապագայում Եվրոպական միության անդամ դառնալ:
Սերժ Սարգսյան– Նման հարց մեր օրակարգում չի եղել և այսօր էլ չկա: Շատերը նույնիսկ շփոթում էին «Ասոցացման մասին» և «Ասոցացված անդամակցության մասին» համաձայնագրերի հասկացությունները: Մեկը չի ենթադրում մյուսը: Հակառակը, Արևելյան գործընկերության նախաձեռնության մեկնարկի հենց առաջին պահից՝ հինգ տարի առաջ, այստեղ՝ Պրահայում, բոլորն ասում էին, որ այդ հասկացությունները չի կարելի շփոթել, և Արևելյան գործընկերությունը Եվրոպական միություն տանող ճանապարհ չի հանդիսանում:
Հարց– Դուք ի՞նչ եք ակնկալում Արևելյան գործընկերությունից:
Սերժ Սարգսյան- «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի նպատակն ի սկզբանե եղել է ընդհանուր արժեքների տեսլականը, ինչպիսիք են` իրավական պետության հիմքերի ամրապնդումը, մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների հարգանքը, համատեղ ապագայի տեսլականը: Արևելյան գործընկերությունը մեզ համար մեր եվրոպական գործընկերների հետ շփման մեխանիզմ է, մեր մշակույթների փոխներթափանցման, տնտեսական կապերի ընդլայնման, քաղաքական երկխոսության խորացման համատեքստում ընդհանուր նպատակներին և խնդիրների լուծմանը հասնելն է:
Մենք կձգտենք իրականացնել Վիլնյուսյան հայտարարությամբ ամրագրված նպատակները, որի հիման վրա մոտ հեռանկարում կձևավորվի Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցությունը:
Հարց– Վրաստանը՝ ձեր հարևանը, ցանկանում է դառնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ: Դուք սատարո՞ւմ եք Կովկասում ՆԱՏՕ-ի ընդլայնմանը:
Սերժ Սարգսյան– Վրաստանի ինքնիշխան իրավունքն է, ինչպես ցանկացած այլ պետության, ընտրել անվտանգության այն համակարգը, որը լավագույնս կծառայի իր ազգային շահերին: Կցանկանայի հույս հայտնել, որ Վրաստանը կկարողանա համատեղել ՆԱՏՕ-ին անդամակցության ձգտումը հարևան պետությունների հետ հարաբերությունների հետ, այդ թվում՝ այն երկրների, որոնք վճռորոշ դերակատարություն ունեն մեր տարածաշրջանի անվտանգության հարցում:
Այսօրվա դրությամբ մեր հարևան երկրներից միայն մեկը՝ Թուրքիան է հանդիսանում ՆԱՏՕ-ի անդամ: Դա մեր անվտանգության համակարգը ոչնչով չի համալրում: Ավելին, չնայած Հայաստանը բավական արդյունավետորեն զարգացնում է գործընկերային հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ՝ իրականացնում է համագործակցության անհատական ծրագիր, մասնակցում Կոսովոյում և Աֆղանստանում գործողություններին, այդուհանդերձ մենք երբեք չենք նկատել, որ ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամները, այդ կազմակերպության ձևաչափում, Թուրքիային ցույց տան, որ նա իր գործողություններով գործընկեր երկրին էական վնաս է հասցնում: Պարադոքսային է, որ մենք մեր ներդրումն ենք ունենում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անվտանգության համակարգում, և այդ պարագայում մեր անվտանգության համակարգին ուղղակի վնաս է հասցնում ՆԱՏՕ-ի մասնակից երկրի քաղաքականությունը:
Հարց– Ինչպե՞ս եք Դուք վերաբերում Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի խնդիրներին:
Սերժ Սարգսյան- Գիտեք, ես կարծում եմ, որ այդ խնդիրները պետք է լուծեն իրենց հասարակությունները՝ խաղաղ և կառուցողական երկխոսության միջոցով: Հայաստանը միշտ շահագրգռված է եղել տարածաշրջանի պետությունների կայունության և համագործակցության հարցում: 2008թ. օգոստոսյան իրադարձությունների օրերին Հայաստանը շատ ծանր իրադրության մեջ էր: Հայաստանն արտաքին աշխարհի հետ կապող հաղորդակցման ուղիներն ընդհատվել էին, Ռուսաստանի հետ կային դաշնակցային հարաբերություններ և պարտավորություններ, միևնույն ժամանակ առկա էին բարիդրացիական գործընկերային հարաբերություններ Վրաստանի հետ: Ե՛վ Վրաստանում, և՛ Ռուսաստանում, և՛ Աբխազիայում ապրում են բազմաթիվ հայեր, որոնք հանկարծ հայտնվեցին բարիկադների տարբեր կողմերում: Մեզ համար դա շատ ծանր փորձություն էր:
Ամեն դեպքում, ես համոզված եմ, որ նման խնդիրները չի կարելի փորձել լուծել ուժի միջոցով: Դա միշտ բերում է մեծ ցնցումների և ողբերգությունների:
Հարց– Դուք ծնվել և մեծացել եք Լեռնային Ղարաբաղում: Արդյո՞ք Ղարաբաղը հանդիսանում է անկախ պետություն:
Սերժ Սարգսյան– Առաջին հերթին առաջարկում եմ Ձեզ այցելել Լեռնային Ղարաբաղ և բացահայտել աշխարհի հնագույն անկյուններից մեկը, ծանոթանալ հոգևոր-մշակութային բազմադարյա ժառանգությանը, զգալ Արցախի ժողովրդի ջերմ հյուրընկալությունը և հասկանալ նրա արժեքային համակարգը, սեփական փորձով ծանոթանալ արցախյան իրականությանը:
Ես վստահ եմ, որ Արցախ այցելությունից հետո, Դուք կհամալրեք աշխարհի տարբեր անկյուններից հարյուրավոր լրագրողների, հասարակական և քաղաքական գործիչների շարքը, ովքեր հիացմունքով են հիշատակում այնտեղ ապրող ժողովրդի քաղաքացիական ինքնագիտակցության բարձր մակարդակի, նրա ժողովրդավարական արժեքների, պետական իշխանության և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ընտրությունների անցկացման բարձր մակարդակի, պետական ինստիտուտների արդյունավետության մասին: Արցախն արդեն ավելի քան 20 տարիների ընթացքում հաջողությամբ արարում է, կառուցում ժողովրդավարական հասարակություն և պետականություն՝ հիմնվելով եվրոպական արժեքների վրա:
Նման այցերի արդյունքում լրագրողներն իրենց տեսածը փոխանցում են ընթերցողներին՝ ներկայացնելով Արցախի մասին ողջ ճշմարտությունը: Չէ՞ որ, ինչպես ասել է ականավոր չեխ գրող, դրամատուրգ, իրավապաշտպան և պետական գործիչ Վացլավ Հավելը. «Երբ ճշմարտությանը լիակատար ազատություն տրված չէ, ապա ազատությունը լիակատար չէ»: Կարծում եմ՝ հենց այդ պատճառով էլ Ադրբեջանը չի ցանկանում, որպեսզի Արցախ շատ մարդիկ այցելեն: Ղարաբաղ այցելողներին ադրբեջանցիներն ինչ-որ սև ցուցակներում են ներառում, իսկ հետո արգելում են Ադրբեջան այցելել: Բայց, վստահեցնում եմ Ձեզ, նույնիսկ այդ պարագայում Դուք կհայտնվեք աշխարհի նշանավոր մարդկանց շատ պատվավոր ցուցակում, ովքեր իրենց քաղաքացիական դիրքորոշումը բարձր են դասել սպառնալիքներից ու ահաբեկումներից:
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ բանակցությունների առարկա է: Համանախագահների ներկայացրած առաջարկությունների տրամաբանության համաձայն, վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով:
Հարց– Ադրբեջանի տարածքների մի մասը գտնվում է Ղարաբաղի հսկողության տակ: Ինչո՞ւ:
Սերժ Սարգսյան– Ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի հսկողության տակ անցավ հարակից շրջանների մի մասը: Այդ հողերը բուֆերային գոտու դեր են կատարում՝ ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերի անվտանգությունը հնարավոր հրետակոծություններից և ամրապնդելով Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի պաշտպանական դիրքերը նոր ագրեսիայի դեպքում: Ադրբեջանը մշտապես սադրում է իրավիճակը շփման գծում: Հատկապես բանակցությունների հերթական փուլի նախօրեին կամ անմիջապես դրանց ավարտից հետո, ինչպես նաև այլ պետություններից բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաների այցերի օրերին: Բառացիորեն օրերս Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանության բանակի մարտիկները հետ մղեցին ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատի ևս մեկ դիվերսիոն հարձակում: Ադրբեջանական հետախույզների խումբը չկարողացավ իրականացնել ամիսներով ծրագրած դիվերսիան և ստիպված եղավ փախուստի դիմել՝ իր հետ տանելով մի քանի դիակ և պայթելով ականադաշտում:
Գոյություն ունեցող շփման գիծը ամրացված ինժեներական շինություններ են և ամենակարճ սահմանը, որ թույլ է տալիս ղարաբաղցիներին պաշտպանվել ադրբեջանական ղեկավարության ռազմատենչ, ծայրահեղ ազգայնամոլ, երբեմն՝ ֆաշիստական հռետորաբանության ֆոնին: Ադրբեջանի նախագահը հայտարարում է, որ Ղարաբաղը և նույնիսկ Հայաստանի մայրաքաղաքը՝ Երևանը, Հռոմի հասակակիցը, ադրբեջանական պատմական հողեր են, և այդ ամենը երբևէ կբռնակցվի Ադրբեջանին: Նա այդ մասին խոսում է հրապարակայնորեն, և Ղարաբաղի իշխանություններին այլ բան չի մնում, քան «վառոդը չոր պահել»:
Հարց– Հայաստանում Ռուսաստանի ռազմաբազա կա: Ձեզ ինչի՞ց է պաշտպանում: Թուրքիայից և Ադրբեջանի՞ց:
Սերժ Սարգսյան– Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմաբազայի գտնվելը ծառայում է մեր տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության և կայունության պահպանմանը: Այդ բազան խոր պատմական արմատներ ունի, անցել է լուրջ մարտական ուղի: Բազայի մասին համաձայնագրով այն Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համակարգում կարևոր բաղադրիչ է՝ բոլոր ուղղություններով հնարավոր սպառնալիքների դեպքում: Վերջերս մենք Նախագահ Պուտինի հետ Գյումրի քաղաքում այցելեցինք այդ բազան:
Հայաստանը հանդիսանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հիմնադիրներից մեկը: Ռուսաստանի հետ մեզ կապում է նաև ռազմավարական դաշնակցային գործընկերությունը, որն արտացոլված է մի ամբողջ շարք պայմանագրերում ու համաձայնագրերում: Հայաստանը հավատարիմ է անվտանգության համակարգերի համատեղման սկզբունքին և հանդես է գալիս բաժանարար գծերի դեմ՝ և´ հին, և´ նոր:
Հարց– Ադրբեջանը ուժգնորեն ամրապդնում է իր ռազմական ուժերը: Պատրաստվելով պատերազմի՞ն:
Սերժ Սարգսյան– Ցավոք, պատմության դասերը ոչ միշտ են պատշաճ կերպով հաշվի առնվում: Այսօր էլ Ադրբեջանը չի դադարում բարձր մակարդակով սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի և Արցախի հասցեին՝ արհամարհելով միջազգային հանրության կոչերը՝ ժողովուրդներին նախապատրաստել խաղաղության, այլ ոչ՝ պատերազմի:
90-ականների սկզբներին Ադրբեջանը բանակի և ռազմական տեխնիկայի թվաքանակով շատ ավելի էր գերազանցում Հայաստանն ու Արցախը միասին վերցրած, քան այսօր: Սակայն, ռազմական գործողությունների ելքի վրա ազդեց ոչ թե այդ հանգամանքը, այլ արցախցիների բարձր բարոյական ոգին և իրենց Հայրենիքը պաշտպանելու վճռականությունը: Արդյունքում, ագրեսիա սանձազերծած Ադրբեջանն ստիպված եղավ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության հետ ուղիղ բանակցությունների ճանապարհով զինադադար խնդրել:
Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Արցախը լիովին կիսում են Մինսկի խմբի համանախագահների այն մոտեցումը, որ խնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Մենք վստահ ենք, որ ուժի նոր կիրառումը կարող է նոր զոհերի և ավերածությունների պատճառ դառնալ, բայց երբեք չի լուծի Ղարաբաղի խնդիրը: Հուսով եմ, որ վաղ թե ուշ ողջախոհությունը կհաղթի, այդ ընկալումը կդառնա գերիշխող, և մեզ վերջապես կհաջողվի հաստատել երկարաժամկետ կայունություն և խաղաղություն մեր տարածաշրջանում:
Հարց– Ո՞րն է ամենամեծ խոչընդոտը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարելավման ճանապարհին:
Սերժ Սարգսյան– Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին հիմնական խոչընդոտն այն է, որ թուրքական կողմը չի ցանկանում պահպանել ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և առանց որևէ նախապայմանի Թուրքիայի խորհրդարանում վավերացնել 2009թ. Ցյուրիխում ստորագրված դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և սահմանները բացելու վերաբերյալ արձանագրությունները:
Միջազգային հանրությունը համերաշխ է Հայաստանի մոտեցման հետ՝ առանց նախապայմանների կարգավորելու Թուրքիայի հետ հարաբերությունները և համարում է, որ գնդակը գտնվում է Թուրքիայի դաշտում:
Մենք պատրաստ ենք հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը վերականգնել, եթե թուրքական կողմը քաղաքական կամք դրսևորի և հրաժարվի նախապայմաններ առաջ քաշելու անարդյունավետ ճանապարհից: Ստորագրված արձանագրությունների իրագործումը նաև կդառնա ամբողջ տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման կարևոր բաղադրիչ:
Հարց– Հայերը մեծ սփյուռք ունեն: Ի՞նչ է այն տալիս Հայաստանին:
Սերժ Սարգսյան– Երբ մենք խոսում ենք մեծաքանակ հայկական Սփյուռքի առկայության մասին, չպետք է մոռանանք, որ այն Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանության արդյունք է: Հաջորդ տարի կլրանա աշխարհի շատ երկրների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից դատապարտված այդ հանցագործության 100-րդ տարելիցը: Աշխարհի բոլոր հայերը միասնական են այդ հանցագործության ճանաչմանն ու դատապարտմանը հասնելու ջանքերում: Մենք շնորհակալ ենք այն երկրների կառավարություններին, որոնք առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո աջակցություն և օգնություն են ցուցաբերել հայերին: Այդ կառավարությունների թվում էր նաև Մասարիկի չեխոսլովակյան կառավարությունը, որը հնարավորություն տվեց հարկադիր վտարանդիներին ոչ միայն կրթություն ստանալ, այլ նաև հատուկ կրթաթոշակ տրամադրեց այդ նպատակի համար, որի շնորհիվ, օրինակ, 50 երիտասարդ հայ վտարանդիներ կարողացան կրթություն ստանալ Պրահայի և Բռնոյի համալսարաններում:
Անկախության առաջին տարիներից սկսած և մինչ այժմ մեծաթիվ մեր հայրենակիցներ անգնահատելի ներդրում են ունեցել և շարունակում են ունենալ թե´ Հայաստանի զարգացման, թե՛ Հայաստանի ու իրենց բնակության երկրների հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Սփյուռքահայերը նաև նշանակալի ներդրում ունեն իրենց բնակության երկրների զարգացման գործում, և մենք չենք կարող դրանով չհպարտանալ:

Армения и Чехия вышли на качественно новый уровень взаимодействия – президент Армении
Президент Армении Серж Саргсян дал интервью чешской газете“Lidové noviny”(Народные новости) в рамках государственного визита в Чешскую Республику. Арменпресс, ссылаясь на официальный сайт президента Армении, приводит текст интервью Сержа Саргсяна полностью.
Вопрос- Как вы оцениваете нынешнее состояние чешско-армянских отношений?
Серж Саргсян- Дружба армянского и чешского народов насчитывает несколько столетий. Несмотря на то, что армянская община в Чехии появилась сравнительно недавно, а межгосударственное сотрудничество имеет лишь 22-летнюю историю, даже за этот короткий срок, как в двустороннем, так и в многостороннем форматах мы вышли на качественно новый уровень взаимодействия. Мы придаем важное значение сотрудничеству с Чехией как в рамках различных инициатив ЕС, в первую очередь Восточного Партнерства, так и в международных организациях, таких как ООН, ОБСЕ, Совет Европы.
Это первый визит на высшем уровне в истории наших двусторонних отношений. Статус Государственного визита свидетельствует не только об уровне политического диалога, но и о нашей приверженности развитию долгосрочного взаимовыгодного партнерства.
Имеется значительный потенциал для развития торгово-экономического сотрудничества. Именно поэтому я посещаю Прагу в сопровождении делегации предпринимателей. Подписание в рамках моего визита более десяти соглашений окажет положительное влияние на развитие партнерства и расширение связей в этой области.
Если в некоторых сферах армяно-чешское сотрудничество находится на этапе формирования, то в области науки и образования, культуры у нас есть богатый опыт взаимодействия. Наши общества и народы разделяют те же ценности, имеют богатое культурное наследие. Между министерствами культуры достигнута договоренность по организации в этом году дней чешской культуры в Ереване, а в следующем году – дней армянской культуры в Праге.
Вопрос -Господин Президент, Армения решила вступить в Таможенный союз с Россией. Это означает конец интеграции с Европейским Союзом?
Серж Саргсян- Это ни в коем случае не является, как Вы говорите, концом наших отношений с ЕС. Мы уже давно плодотворно сотрудничаем во многих областях и твёрдо намерены продолжить наши отношения. Я имею в виду такие сферы как реформы, укрепление демократических институтов, защита прав человека и многое другое.
Мы придаем важное значение сотрудничеству с Европейским Союзом. Принятым на Вильнюсском саммите Совместным заявлением (Республики Армения и ЕС) мы подтвердили готовность Армении и далее развивать и укреплять сотрудничество во всех областях, представляющих взаимный интерес. Там же, в Вильнюсе, министр иностранных дел Армении и Верховный представитель ЕС обменялись письмами, в которых намечена повестка дня дальнейшего сотрудничества Армения – Евросоюз.
Решение Армении о вступлении в Таможенный союз не отменило повестку отношений Армения-ЕС, поскольку наши взаимоотношения с Европейским союзом выстраиваются на фундаменте общих ценностей, приверженности к уважению прав человека, верховенству закона и демократическим свободам. Та часть нашего диалога с ЕС, которая касается наших обязательств по проведению реформ в Армении и расширения взаимовыгодного сотрудничества, продолжает оставаться приоритетом в повестке наших отношений.
В сотрудничестве с Европейским союзом нами проделана значительная работа, мы достигли существенного прогресса в реформировании нашего законодательства, в деле демократизации и укрепления гражданского общества. Вступили в силу соглашения о реадмиссии и упрощении визового режима, партнерстве по мобильности, ведутся переговоры об углублении сотрудничества в ряде секторов, подписан протокол, открывающий для Армении возможность участия в программах ЕС.
Вопрос- Армения хочет быть в будущем членом Европейского Союза?
Серж Саргсян- Такого вопроса в нашей повестке не стояло и сегодня не стоит. Многие даже путали понятия Соглашения об ассоциации и ассоциированного членства. Одно не предполагает другого. Наоборот, с первого же момента начала инициативы Восточного партнерства, пять лет назад, здесь, в Праге, все говорили, что эти понятия нельзя путать и Восточное партнерство не является дорогой, ведущей в Европейский Союз.
Вопрос- Что вы ожидаете от Восточного партнёрства?
Серж Саргсян- Целью программы “Восточное партнерство” изначально было видение общих ценностей, таких как укрепление основ правового государства, уважение основных прав и свобод человека, видение совместного будущего. Для нас Восточное партнерство – это механизм общения с нашими европейскими партнерами, достижение общих целей и задач в плане взаимопроникновения наших культур, расширения экономических связей, углубления политического диалога.
Мы будем стремиться к выполнению поставленных Вильнюсской декларацией целей, на основе чего в ближайшей перспективе будет сформировано сотрудничество Армении и Европейского союза.
Вопрос- Грузия, ваш сосед, хочет стать членом НАТО. Поддерживаете ли Вы расширение НАТО на Кавказ?
Серж Саргсян- Суверенное право Грузии, как и любого государства, выбрать систему безопасности, которая наилучшим образом обеспечит ее национальные интересы. Хочется надеяться, что Грузия сможет совместить стремление к членству в НАТО с отношениями с соседними государствами, в том числе странами, играющими ключевую роль на пространстве безопасности нашего региона.
На сегодняшний день лишь одна соседствующая с нами страна – Турция – является членом НАТО. Нашей системе безопасности это ничего не прибавляет. Более того, несмотря на то, что Армения довольно эффективно развивает партнерские отношения с НАТО: мы выполняем индивидуальную программу сотрудничества; участвуем в операциях в Косово и в Афганистане, мы ни разу не замечали, чтобы другие члены НАТО указывали бы Турции - в формате этой организации - что своими действиями она наносит ощутимый вред стране-партнеру. Парадоксально, что мы вносим свой вклад в систему безопасности Североатлантического Альянса, и при этом нашей системе безопасности наносит прямой вред политика страны-участницы НАТО.
Вопрос- Как Вы относитесь к проблемам Южной Осетии и Абхазии?
Серж Саргсян- Вы знаете, я думаю, что эти проблемы должны быть решены их обществами посредством мирного и конструктивного диалога. Армения всегда была заинтересована в стабильности и сотрудничестве государств региона. В дни августовских событий 2008 года Армения оказалась в очень тяжелой ситуации. Были прерваны важные коммуникации, соединяющие Армению с внешним миром, были союзнические отношения и обязательства с Россией, при этом – добрососедские партнерские отношения с Грузией. И в Грузии, и в России, и в Абхазии проживает множество армян, которые вдруг оказались по разные стороны баррикад. Для нас это было очень тяжелым испытанием.
В любом случае, я убежден, что подобные проблемы нельзя пытаться решить посредством силы. Это всегда ведет к большим потрясениям и трагедиям.
Вопрос- Вы родились и выросли в Нагорном Карабахе. Является ли Карабах независимым государством?
Серж Саргсян- В первую очередь, я предлагаю Вам посетить Нагорный Карабах и раскрыть для себя один из древнейших уголков мира, ознакомиться с многовековым духовно-культурным наследием, почувствовать теплое гостеприимство народа Арцаха и понять его систему ценностных ориентиров, на личном опыте ознакомиться с арцахской действительностью.
Я уверен, что, после посещения Арцаха, Вы также присоединитесь к ряду сотен журналистов, общественных и политических деятелей из разных уголков мира, которые с восхищением упоминают о высокой степени гражданского самосознания проживающего там народа, его демократических ценностях, высоком уровне проведения выборов в органы государственной власти и местного самоуправления, продуктивности государственных институтов. Арцах на протяжении уже более 20-и лет успешно созидает, строит демократическое общество и государственность, основываясь на европейских ценностях.
В результате подобных визитов, журналисты передают увиденное своим читателям, представляя всю истину об Арцахе. Ведь как говорил выдающийся чешский писатель, драматург, правозащитник и государственный деятель Вацлав Гавел “Когда истинe не дана полная свобода, то свобода не является полноценной.” Думаю, именно поэтому Азербайджан не хочет, чтобы Арцах посещали много людей. Тех, кто посещает Карабах, они заносят в какие-то черные списки и запрещают затем посещать Азербайджан. Но, уверяю Вас, даже в этом случае вы окажитесь в очень почетном списке мировых знаменитостей, которые поставили свою гражданскую позицию выше угроз и устрашений.
Вопрос статуса Нагорного Карабаха является предметом переговоров при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Согласно логике внесенных сопредседателями предложений, окончательный статус должен быть определен посредством имеющего обязательную юридическую силу волеизъявления народа Нагорного Карабаха.
Вопрос- Часть территории Азербайджана находится под контролем Карабаха. Почему?
Серж Саргсян- В результате агрессии, развязанной Азербайджаном против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики, под контроль вооруженных сил Нагорного Карабаха перешла часть прилегающих районов. Эти земли выполняют роль буферной зоны, обеспечивая безопасность населенных пунктов Нагорного Карабаха от возможных артобстрелов и укрепляя оборонительные позиции армии обороны Нагорного Карабаха на случай новой агрессии. Азербайджан постоянно провоцирует ситуацию на линии соприкосновения. Особенно в канун или сразу после очередного раунда переговоров, в дни визитов высокопоставленных государственных лиц из других государств. Буквально на днях бойцы Армии самообороны Нагорного Карабаха отразили еще одну диверсионную вылазку азербайджанского спецназа. Группа азербаиджанских лазутчиков не смогла выполнить планируемую месяцами диверсию и была принуждена к бегству, унося с собой несколько трупов и подрываясь на минных полях.
Существующая линия соприкосновения – это укрепленные инженерные сооружения и наикратчайшая граница, позволяющая карабахцам обороняться на фоне воинствующей, радикально националистической, зачастую – фашистской риторики азербайджанского руководства. Президент Азербайджана заявляет, что Карабах и даже столица Армении – Ереван, ровесник Рима, являются историческими азербайджанскими землями, и все они когда-нибудь будут аннексированы Азербайджаном. Он говорит об этом публично, и властям Карабаха мало что остается, кроме как держать порох сухим.
Вопрос- В Армении есть военная база России. Защищает Вас от чего? От Турции и Азербайджана?
Серж Саргсян- Нахождение на территории Республики Армения российской военной базы служит поддержанию мира, безопасности и стабильности в нашем регионе. Эта база имеет глубокие исторические корни, прошла серьезный боевой путь. По Соглашению о базе она является важным компонентом системы безопасности Республики Армения по всем направлениям возможных угроз. Недавно мы с Президентом Путиным вместе посетили эту базу в городе Гюмри.
Армения является одним из учредителей Организации Договора о коллективной безопасности. С Россией нас также связывает стратегическое союзническое партнерство, отраженное в целом ряде договоров и соглашений. Армения придерживается принципа совмещения систем безопасности и выступает против разделительных линий - старых и новых.
Вопрос- Азербайджан мощно укрепляет свои вооружённые силы. Готовясь к войне?
Серж Саргсян- К сожалению, уроки истории не всегда учитываются должным образом. И сегодня Азербайджан не прекращает на высшем уровне озвучивать угрозы в адрес Армении и Арцаха, пренебрегая призывами международного сообщества готовить народы к миру, а не войне.
В начале 90-х Азербайджан численностью армии и военной техники, еще больше превосходил Армению и Арцах вместе взятых, чем сегодня. Однако, на исход военных действий повлияло не это обстоятельство, а высокий моральный дух арцахцев и решимость защитить свою Родину. В результате, развязавший агрессию Азербайджан был вынужден - путем прямых переговоров с руководством Нагорного Карабаха- просить о перемирии.
И Армения, и Арцах в полной мере разделяют подходы сопредседателей Минской группы относительно отсутствия альтернативы мирного урегулирования. Мы уверены, что новое применение силы может стать причиной новых жертв и разрушений, но никогда не решит проблему Карабаха. Надеюсь, что рано или поздно здравый смысл восторжествует, это восприятие станет превалирующим, и нам, наконец, удастся установить долгосрочную стабильность и мир в нашем регионе.
Вопрос- Что является самым большим препятствием на пути к улучшению отношений с Турцией?
Серж Саргсян- Основным препятствием на пути нормализации армяно-турецких отношений является нежелание турецкой стороны придерживаться ранее достигнутых договоренностей и без каких-либо предусловий ратифицировать в парламенте Турции подписанные в 2009г. в Цюрихе Протоколы об установлении дипломатических отношений и открытии границы.
Международное сообщество солидарно с Арменией в ее подходе нормализовать отношения с Турцией без предусловий и считает, что мяч находится на стороне Турции.
Мы готовы возобновить процесс урегулирования отношений, если турецкая сторона проявит политическую волю и откажется от непродуктивного пути выдвижения предусловий. Реализация подписанных Протоколов станет также важным компонентом укрепления стабильности во всем регионе.
Вопрос- Армяне имеют большую диаспору. Что она дает Армении?
Серж Саргсян- Когда мы говорим о наличии многочисленной армянской Диаспоры, мы должны не забывать о том, что она – результат Геноцида, совершенного против армянского народа в Османской империи. В следующем году этому преступлению, осужденному многими странами и международными организациями мира, исполняется 100 лет. Армяне всего мира едины в усилиях по достижению признания и осуждения этого преступления. Мы благодарны правительствам тех стран, которые после первой мировой войны оказали поддержку и помощь армянам. В числе этих правительств было и чехословацкое правительство Массарика, которое вынужденным эмигрантам не только предоставило возможность получить образование, но и выделило особую стипендию на эти цели, благодаря которой, например, 50 молодых эмигрантов-армян смогли получить образование в университетах Праги и Брно.
С первых лет независимости и до сих пор наши многочисленные соотечественники внесли и продолжают вносить неоценимый вклад в дело развития Армении и укрепления отношений Армении со странами их пребывания. Армяне Диаспоры вносят также значительную лепту в развитие стран своего проживания, и мы не можем не гордиться этим.