Տիգրան Սարգսյանը կոչ է անում քաղաքացիներին ակտիվ պայքար սկսել ծխելու դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հասարակության մեջ ծխելու դեմ պայքարն այդքան էլ ակտիվ չէ: ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նա նշեց, որ մեկ շնչին ընկնող ծխախոտի եւ ալկոհոլի օգտագործման առումով Հայաստանն աշխարհում զբաղեցնում է առաջին տեղերից մեկը: «Մենք պետք է ակտիվ պայքարենք այս արատավոր երեւույթի դեմ, որն առաջին հերթին հարվածում է մեր հասարակության առողջությանը»,- ասաց նա:
ՀՀ վարչապետի խոսքով` օրեցօր պետք է ավելանա ծխախոտի վտանգը հասկացող քաղաքացիների թիվը: «Մենք օրենքն արդեն ընդունել ենք, բայց օրենքում չկան գործուն մեխանիզմներ, թե ինչպես պետք է պայքարենք, օրինակ, հասարական վայրերում օրենքը խախտողների դեմ: Մեծ պատասխանատվության է դրվելու այն կառույցի վրա, որը վերահսկելու է խնդիրը: Օրենքը պետք է վերջնական մշակենք եւ ուղարկենք Ազգային ժողով»,- հավելեց Տիգրան Սարգսյանը:
Նշված օրենքի 2014 թ.-ին ուժի մեջ մտնելու դեպքում կարգելվի ծխախոտի գովազդը հեռուստատեսությամբ, ռադիոյով և տեղեկատվության էլեկտրոնային այլ միջոցներով: Օրենքով կարգելվի ծխախոտի ապրանքատեսակների ցանկացած գովազդ, վաճառքի խթանումն ու հովանավորչությունը:
Առողջապահության նախարարության տրամադրած վիճակագրության համաձայն` Հայաստանի մեծահասակ (16 և բարձր տարիքի) բնակչության 25. 6 տոկոսը կանոնավոր ծխող է, որտեղ տղամարդկանց մասնաբաժինը կազմում է 52 տոկոս, իսկ 20-65 տարեկանների շրջանում` 57. 7 տոկոս:

YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. Fight against smoking is not so active within the society. The Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan expressed such a viewpoint at the course of the meeting with the representatives of Mass Media. Tigran Sargsyan noted that Armenia holds one of the first places in the world on the usage of cigarettes and alcohol of one person. “We must actively fight against this defective phenomenon, which first of all strikes the health of our society,” he said.
According to the Prime Minister, the number of citizens realizing the danger of cigarettes must grow day by day. “We have already accepted the law, but there are no operative mechanisms in the law how to fight, for example, against violators of the law in public places. Great responsibility will be put over the structure that will control the issue. We have to completely develop and send the law to the National Assembly,” Tigran Sargsyan added.
In case of the ratification of the law, tobacco advertising on TV and Radio and other electronic means of information will be banned in Armenia. The law will prohibit any advertisements on tobacco products, sale promotion and sponsorship.