Տիգրան Սարգսյանը եվրապարտատոմսերի թողարկումն ու ռուսական պարտքի մարումը տարվա կարևորագուն իրադարձություն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսական պարտքը ամենաթանկն էր Հայաստանի վարկային պորտֆելում, և դրա մարումը տնտեսական մեծ օգուտ է Հայաստանի համար։ Այս մասին տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ հավելելով, որ մոտակա վեց տարիների ընթացքում բյուջեի արտաքին պարտքի սպասարկման բեռն այդ գործարքի շնորհիվ նվազել է։ «Ենթադրվում էր, որ ռուսական վարկը մենք մարելու էինք 6 տարիների ընթացքում։ Սակայն եվրոպարտատոմսերի տեղաբաշխումից հետո պարտքն ամբողջովին մարվեց։ Հիմա մենք կմարենք միայն եվրոպարտատոմսերի տարեկան 6 տոկոսը՝ այդպիսով խնայելով լրացուցիչ 10 մլրդ դրամ ավելի գումար։ Սա տնտեսապես ավելի շահավետ վիճակ է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց վարչապետը։
Տիգրան Սարգսյանը համոզմունք հայտնեց, որ եվրոպարտատոմսերի թողարկումը 2013 թվականի կարևորագուն իրադարձությունն էր, որ իրականացրեց գործադիր մարմինը։ «Դրանց եկամտաբերությունը 6 տոկոս է, տարեկան 2 անգամ մենք պետք է տոկոսներ վճարենք, իսկ մայր գումարը կմարենք 7 տարի հետո։ Սա կարևոր է նախ տնտեսական տեսանկյունից, քանի որ դա ցույց տվեց Հայաստանի վարկունակությունը, և այն, որ միջազգային ներդրողները պատրաստ են աշխատել ՀՀ կառավարության հետ։ Նրանք ներկայացրել էին 2 մլրդ 800 մլն դոլարի հայտ, այսինքն ցանկություն կար գնելու մեր պարտատոմսերը։ Սակայն, ինչպես որոշվել էր, մենք բավարարեցինք միայն 700 միլիոն դոլարով»,- ասաց վարչապետը։ Նա հավելեց, որ եվրոպարտատոմսերի թողարկումը ուներ նաև քաղաքական ազդակ։ «Ֆինանսական հարթակի վրա մենք ամրապնդեցինք մեր տեղը կոնկրետ ներդրողների համար, որոնք այսուհետև խստագույնս հետևելու են մեր մակրոտնտեսական ցուցանիշներին և տոկոսադրույքների տատանումներին։ Հաշվի առնելով, թե տոկոսադրույքները ինչպես են տատանվում` ըստ այդմ կորոշվի տնտեսության վիճակը։ Հետևաբար, սա վերահսկողության կարևորագույն գործիք է»,- նշեց նա։
Այս տարի սեպտեմբերի 19-ին Հայաստանի Հանրապետությունն առաջին անգամ թողարկեց եվրոպարտատոմսեր, որոնց գլխավոր տեղաբաշխողներն էին Deutsche Bank-ը, LondonBranch-ը, HSBC Bank-ը և J.P.Morgan Securities-ը։ ՀՀ ֆինանսների նախարարության թողարկված եվրոպարտատոմսերը տեղաբաշխեցին 700 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով, 7 տարի մարման ժամկետով և 6 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով: Ընդ որում, տեղաբաշխման արդյունքում ձևավորվեց առաջարկվածից ավելի ցածր գին` ներդրողների համար ապահովելով 6.25% եկամտաբերություն: Հայաստանի կողմից առաջին անգամ թողարկված եվրոպարտատոմսերի պահանջարկը հատեց 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի սահմանը:

Премьер-министр Армении важнейшими событиями считает размещение евробондов и погашение российского долга
Долг по отношению к России был самым дорогим в кредитном портфеле Армении, и погашение этого долга является большой экономической пользой для страны. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на пресс-конференции 27 декабря, добавив, что в течение предстоящих 6 лет груз обслуживания внешнего долга уменьшился благодаря этой сделке.
«Планировалось, что кредит российской стороны мы должны были покрыть за 6 лет. Однако после размещения евробондов долг полностью был погашен. Сейчас мы будет гасить ежегодные 6 процентов евробондов, сберегая при этом дополнительных 10 млрд драмов. Это более выгодная экономическая ситуация», - сказал премьер.
Саркисян выразил уверенность, что выпуск еврооблигаций был одним из важнейших событий 2013 года, которую реализовало правительство. «Их доходность составляет 6%, два раза в год мы должны платить проценты, а материнскую сумму погасим за 7 лет.
Это важно, во-первых, в экономическом плане, так как показало кредитоспособность Армении, а также доказало, что инвесторы готовы сотрудничать с правительством Армении. Они представили запрос на 2 млрд 800 млн долларов, то есть было желание купить наши облигации. Однако, как было решено, мы довольствовались только 700 млн долларами», - сказал премьер.
Он добавил, что размещение евробондов содержал также политический сигнал. «На финансовой арене мы укрепили наше место для конкретных инвесторов, которые будут строжайшим образом следить за нашими макроэкономическими показателями и колебаниями процентных пунктов. Учитывая то, как колеблются проценты, будет определена ситуация с экономикой. Следовательно, это важнейший механизм контроля», - сказал премьер-министр.
Напомним, что Армения 19 сентября разместила первые свои еврооблигации на рынке международного капитала. Главные распорядители -Deutsche Bank AG, HSBC Bank plc и J.P. Morgan Securities. Условия размещения – 700 млн долларов США, срок погашения - 7 лет, процентная ставка – 6%. При том в результате размещения сформировалась цена, ниже предложенной, что обеспечило инвесторам доходность в 6,25%
Спрос на еврооблигации Армении составил 2 млрд 700 млн долларов и даже превысил барьер в 3 млрд долларов.