Պուտինը սահմանել Է «1941 – 1945 թթ. Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70 տարին» հոբելյանական մեդալը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր հրամանագրով սահմանել Է «1941 – 1945 թթ. Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղաթանակի 70 տարին» հոբելյանական մեդալը: Ինչպես նշված Է փաստաթղթում, որը հրապարակվել Է իրավական տեղեկատվության ինտերնետ-պորտալում, «խորին հարգանքի տուրք մատուցելով պատերազմի վետերանների մեծ սխրագործությանը, հերոսությանը եւ անձնազոհությանը»՝ որոշում Է կայացվել պարգեւ սահմանել ի նշանավորումն Հաղթանակի 70-ամյակի: Նույն հրամանագրով հաստատվել Է մեդալի կանոնադրությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
Պետության ղեակվարը նաեւ կարգադրել Է մեդալները պատերազմի վետերաններին եւ այլ անձանց հանձնել կանոնադրությանը համապատասխան: Այն նախատեսում Է, որ մեդալը կհանձնվի ինչպես զինծառայողներին եւ պարտիզաններին, որոնք մարտնչել են Մեծ Հայրենականի ճակատներում, այնպես Էլ թիկունքի աշխատավորներին, շրջափակված Լենինգրադի բնակիչներին, համակենտրոնացման ճամբարների նախկին անչափահաս կալանավորներին, ինչպես նաեւ խորհրդային զորքերի կողմից մարտնչած օտարերկրացիներին:

Путин учредил юбилейную медаль "70 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг."
Президент России Владимир Путин своим указом учредил юбилейную медаль "70 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг." Как отмечается в документе, опубликованном на официальном интернет-портале правовой информации, "отдавая дань глубокого уважения великому подвигу, героизму и самоотверженности ветеранов войны", принято решениеучредить наградув ознаменование 70-летия Победы. Тем же указом утверждено положение о медали, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Глава государства также распорядился вручить медали ветеранам войны и иным лицамв соответствии с положением. Оно предусматривает, что медаль будет вручаться как военнослужащим и партизанам, воевавшим на фронтах Великой Отечественной, так и труженикам тыла, жителям блокадного Ленинграда, бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, а также иностранцам, сражавшимся на стороне советских войск.