Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցումը մեծ թափով ընթացքի մեջ է
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրան-Հայաստան երկշղթա էլեկտրահաղորդման օդայինգծի և «Նորավան» ենթակայանի կառուցումըերկու երկրների միջեւ էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունը ներկայիս 300 ՄՎտ-ից կհասցնի մինչեւ 1200 ՄՎտ-ի: Այն միաժամանակ կբարձրացնի երկու երկրների էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի հուսալիությունը եւ Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությունը:Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունից՝ պատասխանելով«Արմենպրես»-ի հարցմանը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության եւ ՀՀ էներգահամակարգերի միջեւ էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունն ապահովող Իրան-Հայաստան 400 կՎ երկշղթա էլեկտրահաղորդման օդային գիծը կսկսվի ԻԻՀ սահմանից եւ կհասնի մինչեւ «Հրազդանի էներգաբլոկ»՝ շուրջ 275 կմ երկարությամբ:Նախատեսվում է կառուցել նաեւ «Նորավան» 400/200 կվ ենթակայան:
Նախարարությունից տեղեկացրին, որ ծրագիրն ընթացքի մեջ է, որի շրջանակներում իրականացվել են հողային, մուտքային ճանապարհների կառուցման և նախահիմքերի փորման աշխատանքներ: Իրականացվում են մետաղական կոնստրուկցիաների, սարքերի և սարքավորումների ներկրման աշխատանքներ:
Ծրագրի գլխավոր կապալառուն է իրանական «Սանիր» ընկերությունը: Օդային գծի` Հայաստանում գտնվող հատվածի և «Նորավան» ենթակայանի շինարարության արժեքը կազմում է 107,89 մլն եվրո: Ծրագրի արժեքի 77 տոկոսի ֆինանսավորումն իրականացվում է Իրանի արտահանման զարգացման բանկի կողմից տրամադրված վարկային միջոցներով, իսկ մնացած 23 տոկոսի ֆինանսավորումը` ծրագրի պատվիրատու «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի սեփական և փոխառու միջոցների հաշվին: Ծրագրի բացառիկ կարևորությունից ելնելով ՀՀ Ազագային ժողովն ընդունել է օրենք Իրան-Հաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծի` Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անցնող հատվածի շինարարության աշխատանքների նկատմամբ հարկային և մաքսային վճարների արտոնություններ սահմանելու մասին:

YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS: The construction of the Iran-Armenia two-chain air power transmission line and “Noravan” substation will make the electricity exchange capacity between the two countries from the current 300 megawatts to 1200 megawatts. This was reported to Armenpress by the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia.
The Iran-Armenia two-chain air power transmission line and “Noravan” substation, providing for the electricity exchange capacity between the energy systems of the Islamic Republic of Iran and the Republic of Armenia will start from the IRI border and will reach the Hrazdan power block, having the length of about 275 kilometers.
The Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia informed that the program is in the process.
The main contractor of the program is the Iranian “Sanir” Company. The construction of the Iran-Armenia two-chain air power transmission line and “Noravan” substation will cost €107,89 million. 77% of the financing of the program is being provided by the Export Development Bank of Iran and the other 23% - by the own and loan funds provided by the project customer, High Voltage Electric Networks CJSC.