Շախմատիստ Սերգեյ Մովսիսյանը դարձել է Բանսկա Շտյավնիցայի փառատոնի արքա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի անդամ Սերգեյ Մովսիսյանը դարձել է Բանսկա Շտյավնիցա փառատոնի թագակիր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ շախմատի ֆեդերացիայից, գրոսմայստեր Սերգեյ Մովսիսյանը Բանսկա Շտյավնիցա քաղաքում անցկացված փառատոնի շրջանակում «կենդանի շախմատի» (ոչ մրցաշարային) մենամարտում պարտության մատնեց գրոսմայստեր Յան Մարկոսին (Սլովակիա) եւ հռչակվեց փառատոնի արքա:
Մովսիսյանը Բանսկա Շտյավնիցայում արքա է հռչակվում 5-րդ անգամ: Մինչ այժմ նա այդ պատվին արժանացել է 2005, 2006, 2007, 2008 թվականներին` պարտության մատնելով համապատասխանաբար գրոսմայստերներ Շտոլին, Նավարային, Հրաչեկին, Մարկոսին:
Շախմատի ֆեդերացիան հայտնում է նաեւ, որ Սերգեյ Մովսիսյանը Չեխիայի Պարդուբիցե քաղաքում անցկացված կայծակնային մրցաշարում 9 հնարավորից վաստակեց 7,5 միավոր եւ նվաճեց առաջին մրցանակը:Մովսիսյանն առաջ անցավ մրցաշարին մասնակցող 95 շախմատիստներից, այդ թվում` 31 գրոսմայստերներից:

GM Sergei Movsisyan – king of live chess duel in Banská Štiavnica
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS: The Armenian Grand Master Sergei Movsisyan beat the Grand Master Jan Markos (Slovakia) and became the king of the live chess duel that was held within the framework of the festival in Banská Štiavnica, Slovakia. As Armenpress was reported by the Armenian Chess Federation, this is the 5th time Movsisyan has been crowned as a king in Banská Štiavnica. Before this he got that title in 2005, 2006, 2007 and 2008 winning accordingly against Grand Masters Stohl, Navara, Hracek and Markos.
Sergei Movsisyan scored 7,5 points out of 9 and took the first prize at the blitz tournament that was held in Pardubice, Czech Republic.