Հայաստանից ամենամեծ ծավալներով արտահանվում են երեք ու հինգ աստղանի «Արարատ» կոնյակները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունից աշխարհի 30 երկրներ արտահանվող «Արարատ» կոնյակներից առավել մեծ ծավալներ են արձանագրում 3 եւ 5 աստղանիները: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին ասաց Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի մենեջեր Զարուհի Սարիբեկյանը: «Հաշվի առնելով «Արարատ» կոնյակների մեծ տեսականին և արտահանման լայն աշխարհագրությունը, հնարավոր չէ առանձնացնել միջազգային ասպարեզում ամենապահանջվածը: Այդուհանդերձ, կարելի է նշել, որ «Արարատ» 3 աստղ և «Արարատ» 5 աստղ կոնյակներն արձանագրում են արտահանման առավել մեծ ծավալներ»,- ասաց Սարիբեկյանը: Նա նշեց, որ «Երևանի կոնյակի գործարան» ՓԲԸ-ի կողմից արտադրվող «Արարատ» կոնյակների տեսականին լայն սպառման շուկայում ներառում է հետևյալ անվանումները` «Արարատ» 3 աստղ (3 տարի հնացում), «Արարատ» 5 աստղ (5 տարի հնացում), «Անի» (6 տարի հնացում), «Ընտիր» (7 տարի հնացում), «Ախթամար» (10 տարի հնացում), «Դվին Կոլեկցիոն» (10 տարի հնացում), «Տոնական» (15 տարի հնացում), «Նաիրի» (20 տարի հնացում):
Սարիբեկյանը նշեց, որ վերջին տարիներին «Արարատ» կոնյակների արտահանման կայուն աճ է գրանցվել, ու այդ միտումը շարունակական է: Մասնավորապես, 2010-ի հուլիսից 2011-ի հունիս արտահանվել է 2 միլիոն 503 հազար լիտր կոնյակ, 2011-2012 թթ. նույն միջակայքում՝ 3 միլիոն 365 հազար լիտր եւ 2012-ի հուլիսից 2013-ի հունիս` 3 միլիոն 633 հազար լիտր:
Սարիբեկյանը հիշեցրեց, որ մարտի 14-ին Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայում անցկացվել է «Արարատ» կոնյակների պաշտոնական շնորհանդեսը: «Հետայսու «Արարատ» կոնյակները հասանելի կլինեն նաև Սլովակիայի խոշոր առևտրի կենտրոններում, ցանցային խանութներում, ինչպես նաև HoReCa (հյուրանոց, ռեստորան, սրճարան) հատվածում»,- ասաց գործարանի հասարակայնության հետ կապերի մենեջերը:
Համաշխարհային կոնյակի շուկայի մոտ 2 տոկոսը ծածկվում է հայկական լեգենդար կոնյակի շնորհիվ: Հայկական կոնյակի սպառման ամենամեծ շուկան շարունակում է մնալ Ռուսաստանի Դաշնությունը, որին հաջորդում են Ուկրաինան եւ եվրոպական երկրները:

3 and 5-star Ararat Cognac most exported from Armenia
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS: 3 and 5-star cognacs of the Ararat brand are the most exported from the Republic of Armenia to 30 countries of the world. This was stated to Armenpress by the Manager for the Department of Public Relations of the Yerevan Ararat Factory CJSC Zaruhi Saribekyan. She noted that the range of the Ararat cognacs, produced by the Yerevan Ararat Factory, in the wide consumption markets has the following names: Ararat 3 stars (aged 3 years), Ararat 5 stars (aged 5 years), Ani (aged 6 years), Otborny (aged 7 years), Akhtamar (aged 10 years), Dvin Collection (aged 10 years), Tonakan (aged 15 years), Nairi (aged 20 years).
The Manager for the Department of Public Relations of the Yerevan Ararat Factory CJSC noted that from July 2010 to June 2011 2 million 503 thousand liters of cognac was exported from the Republic of Armenia, in the same period of 2011-2012 – 3 million 365 thousand liters and from July 2012 to June 2013 – 3 million 633 thousand liters of cognac.
Zaruhi Saribekyan reminded that on March 14 the official presentation of the Ararat cognac was held in the Slovakia’s capital Bratislava.
About 2% of the world cognac market is covered by the Armenian legendary brandy. The largest consumption market of the Ararat brandy continues to be the Russian Federation, followed by Ukraine and the European countries.
The Ararat brandies from the Yerevan Brandy Company are legendary, embodying Armenia, its cultural and historical heritage. This product has been an inalienable attribute of life for many generations. And today it’s on the most famous and successful brand in Armenia as well as worldwide. Ararat has been preserving the traditions of brandy production since 1887. Only local varieties of grape with special properties are used in the production an authentic Armenian brandy, based on the unique microclimate of the Ararat Valley. The method of double distillation preserves the flavor and aroma of grapes, and transfers them into the brandy spirits. The ageing of the brandies is done exclusively in oak barrels, and in 2002 the factory rebuilt its own cooperage industry in accordance with classic technology and using only Armenian varieties of oak. During the ageing process the spirit is enriched with natural flavors of dried fruits, spices, chocolate and vanilla. Each of the 7 brandies included in the Ararat line:3 stars,5 stars,Ani,Otborny,Akhtamar,Vaspurakan andNairi, has its own unique taste.
In 2011, Yerevan Brandy Company launched the Ararat Exclusive collection uniting the most exquisite and unique brandies in the Ararat range:Armeniaand Dvin.