Մասնագետները մտահոգված են. թուրքերն ու ադրբեջանցիները յուրացնում են հայկական գորգագործական մշակույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մասնագետները բարձրաձայնում են հայկական գորգագործության թանգարան ունենալու անհրաժեշտության մասին: Դրանով ե'ւ սեփական մշակույթի պրոպագանդման, ե'ւ թուրքերի ու ադրբեջանցիների կողմից հայկական գորգագործական մշակույթի յուրացումը կանխելու խնդիրները կլուծվեն: Գորգագործության ներկա վիճակի, առկա պրոբլեմների և ճգնաժամից դուրս գալու միտումների մասին հունիսի 1-ին հրավիրված ասուլիսում իրենց տեսակետներն արտահայտեցին պատմական գիտությունների թեկնածու, գորգագետ Անխունջ Պողոսյանը, «Մեգերյան կարպետ» ընկերության մարկետինգի գծով տնօրեն Հայկ Այվազյանը և արտադրության գծով տնօրեն Լեոնիդ Անդրեասյանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նրանք միակարծիք են` հայկական գորգագործական մշակույթի տարածման, հասարակության շրջանում հետաքրքրվածության բարձրացման, ինչպես նաև աշխարհում այն հայտնի դարձնելու գործում անհրաժեշտ է պետական ուշադրություն:
Գորգագետ Աշխունջ Պողոսյանը նշեց, որ հայկական գորգագործության ճակատագրի հարցը նոր չէ, դեռ 150 տարի առաջ սկսվել էր գորգագործության մշակույթի յուրացման գործընթացը թուրքերի կողմից: «Թուրքերին մշակութային հենք էր անհրաժեշտ, որը կարող էին ապահովել հարևան ազգերը` հայերը, հույները, ասորինեը: Գորգագործությունը նրանց կողմից յուրացված ուղղություններից մեկն էր»,-ասաց գորգագետը: Ադրբեջանցիների կողմից նույն գործընթացները ծավալվեցին ավելի ուշ` 1960-ականներին: «Այդ ամենի մեղավորը միայն մենք ինքներս են: Մենք պարտավոր ենք տեր կանգնել մեր պատմամշակութային ժառանգությանը»,-հավելեց Աշխունջ Պողոսյանը: Հարցի մասնակի լուծումը գորգագետը տեսնում է գորգի առանձին թանգարան ունենալու, ինչպես նաև գորգագործական մշակույթը ուսումնասիրող գիտական բաժիններ ստեղծելու մեջ:
«Մեգերյան կարպետ»արտադրության գծով տնօրենԼենոիդ Անդրեասյանը տեղեկացրեց, որ ընկերությունը հայկական գորգեր արտադրում է 2002 թ.-ից: Մինչև 2009 թվականը ԱՄՆ է արտահանվել 150 հազար քառակուսի մետր գորգ: Երկրորդ տարին անընդմեջ ընկերությունը ԱՄՆ Ատլանտա և Գերմանիայի Հանովեր քաղաքներում տեղի ունեցող տարբեր երկրների գորգերի ցուցահանդեսին ներկայացնում է հայկական գորգը:
«Մեգերյան կարպետ» ընկերության մարկետինգի գծով տնօրեն Հայկ Այվազյանն էլ նշեց, որ տարեցտարի ավելանում է հայկական գորգը ճանաչողների թիվը: «Որքան շատ ժամանակ անցնի, այնքան շատ կճանաչեն հայկական գորգերը` որպես Հայաստանի մշակույթի մի մաս»,-ասաց Այվազյանը: Նա կարևորեց թանգարաններում գորգերի ցուցադրության հանգամանքը և հույս հայտնեց, որ ապագայում կունենանք նաև գորգերի թանգարան ու աշխարհին կարող ենք ցուցադրել մեր հարուստ գորգագործական ավանդույթները: Գորգագործությունը զբոսաշրջիկներին ներկայացնելու գործում իր ավանդն է ներդնում նաև ընկերությունը` կազմակերպելով տուրիստական անվճար տուրեր դեպի գորգերի արտադրամաս, ուր պահպանված են հայկական գորգագործության ավանդույթները: Հայկ Այվազյանը խոսեց նաև Կառավարության կողմից արված աշխատանքի մասին` արտադրանքի վրայից հանելով ավելացված արժեքի հարկը, որը մեծ աջակցություն էր գորգագործներին:
Նոյեմբերի 20-22-ին Երևանում կկայանա հայկական գորգագործության մշակույթին նվիրված միջազգային գիտաժողով, որը հրավիրվում է Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:

Отечественные специалисты обеспокоены попытками соседей - турок и азербайджанцев - присвоить армянскую культуру ковроделия
Отечественные специалисты настоятельно подчеркивают необходимость создания музея армянского ковроделия для пропаганды национального наследия и решения вопросов, связанных с попытками турок и азербайджанцев присвоить армянскую культуру ковроделия.
Своими размышлениями и озабоченностями относительно нынешней ситуации в этой сфере, имеющихся проблем, тенденций выхода из кризиса поделились в ходе пресс-конференции кандидат исторических наук, ковродел Ашхундж Погосян, директор компании «Мегерян карпет» по линии маркетинга Айк Айвазян и директор по линии производства Леонид Андреасян.
Как сообщает Арменпресс, выступавшие были единодушны в том, что необходимы государственное внимание и содействие в пропаганде армянской культуры ковроделия, в повышении интереса общественности к этой сфере, в популяризации армянских ковров мире.
Ковродел Ашхундж Погосян отметил, что это процесс не новый, попытки «присвоить» наши ковры предпринимались турками еще 150 лет тому назад. «Турки нуждаются в культурной основе, которую им могут обеспечить соседние нации – армяне, греки, ассирийцы. Ковроделие – лишь одно из направлений «захватнической» политики Турции. Азербайджанцы прибегли к этому намного позднее: уже в 1960-х. «Но во всем этом виноваты мы сами. Мы обязаны защищать свое историко-культурное наследие», - добавил Погосян. Отчасти, по его мнению, решению этой проблемы поможет создание музея, а также научных отделов по изучению культуры ковроделия.
По словам директора по линии производства компании «Мегерян карпет» Леонида Андреасяна, их компания производит ковры с 2002 года. До 2009 года экспорт армянских ковров в США составил 150 тысяч кв.м. Компания уже два года подряд представляет наши ковры на выставках в американской Атланте и немецком Ганновере.
Директор компании «Мегерян карпет» по линии маркетинга Айк Айвазян считает, что год от года становится все больше людей, которые не понаслышке знают об армянских коврах. «Армянские ковры как часть армянской культуры приобретают все большую известность в мире», - говорит Айвазян.
Он также считает необходимым создание музея армянского ковроделия, чтобы продемонстрировать миру богатую цветовую палитру и высокое качество, разнообразие орнаментов армянских ковров, национальные традиции в области ковроделия. Компания сама предпринимает шаги в этом направлении6 с целью пропаганды армянских ковров она организует бесплатные туры на производственные участки, в «кузницу» армянских ковров. Он отметил и внимание государства к этой сфере, которое чтобы стимулировать производство ковров в Армении, освободило ковроделов от уплаты НДС.
20-22 ноября в Ереване при содействии министерства культуры Армении состоится международная конференция, посвященная армянской культуре ковроделия