«Փարաջանով» ֆիլմը ներկայացվել է Լոկառնոյի միջազգային փառատոնի կազմակերպիչների դիտմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Փարաջանով`գեղեցիկի սիրահարը» լիամետրաժ գեղարվեստական ֆիլմը, հնարավոր է, մասնակցի օգոստոսին կայանալիք Լոկառնոյի միջազգային կինոփառատոնին: Ֆիլմ առաջին անգամ հայ հանդիսատեսին կներկայացվի հուլիսի 7-14-ը կայանալիք «Ոսկե ծիրան» երեւանյան 10-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆիլմի համառեժիսոր եւ գլխավոր դերակատար Սերժ Ավետիքյանը նշեց, որ չնայած նրան, որ ֆիլմը ներկայացված էր Կաննի կինոփառատոնի երեք անվանակարգերում, սակայն չի մասնակցել փառատոնին:
«Մինչեւ փառատոնի վերջին փուլը չկար պատասխան, եւ ֆիլմը փաստորեն չմտավ Կաննի տիրույթ այս տարի, սակայն անմիջապես մեզ գրեցին Լոկառնոյի փառատոնից եւ ասացին, որ ցանկանում են ֆիլմը դիտել»,- պատմեց Ավետիքյանը: Նրա խոսքով` առաջիկա տասը օրերի ընթացքում պարզ կդառնա ֆիլմի հնարավոր մասնակցությունը շվեյցարական փառատոնին:
Կաննի դափնեկրի գնահատմամբ` Լոկառնոյի փառատոնն առաջատար փառատոներից մեկն է հեղինակային կինոյի բնագավառում: Ֆիլմի համահեղինակները հույս ունեն, որ փառատոնի կազմակերպիչների կողմից ֆիլմը դիտելու ցանկությունն արդեն դրական է:
«Կարծում եմ, որ ֆիլմի իսկակական տեղը կլինի Լոկառնոն, որտեղից էլ այն կներկայացվի Եվրոպա, Հայաստան, Վրաստան, Ուկրաինա եւ այլ երկրներ»,- ասաց «Փարաջանով`գեղեցիկի սիրահարը» ֆիլմի գլխավոր դերակատարը կես կատակ- կես լուրջ ավելացրեց, որ «ֆիլմը գլխավոր հերոսի` Փարաջանովի նման ճանապարհը դեպի լայնու հանրություն հեշտ չի կարողաում հարփել»:
Ավետիքյանը տեղեկացրեց, որ ուկրաինական կողմի ցանկությամբ իրենց տարբերակում ֆիլմը կանվանվի «Փարաջանով», իսկ Ֆրանսիայում կստանա «Ես Փարաջանովը` սովետական արտիստ» անվանումը:«Ժողովրդին ֆիլմի անվանման միջոցով ավելի շատ տեղեկատվություն է պետք տալ, թե Փարաջանովը ով է եւ որտեղ է ծնվել»,- պարզաբանեց համապրոդյուսերը:
Նա նշեց, որ ֆիլմը կներկայացվի «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում ոչ որպես մրցութային ֆիլմ, այլ` հատուկ ցուցադրմամբ:«Ոսկե ծիրան»-ում նաեւ որպես ժյուրիի անդամ ներգրաված Ավետիքյանը տեղեկացրեց, որ «Փարաջանով` գեղեցիկի սիրահարը» ֆիլմը, ամենայն հավանականությամբ, հայաստանյան կինովարձույթում կհայտնվի սեպտեմբերին:
Կինոնկարի պրոդյուսերները նաեւ ստացել են հրավեր` քննարկելու A խմբի գործնականում բոլոր համաշխարհային կինոփառատոներին` Լոկառնոյի, Վենետիկի, Սան Սեբաստիանի, Տոկիոյի, Տորոնտոյի, Մոնրեալի, Մար դել Պլատայի, Սան Պաուլուի եւ Կառլովի Վարիի կինոփառատոների մրցույթին կինոնկարի մասնակցության հարցը:Փարաջանովի մասին ֆիլմըհամատեղ նկարահանել են Ուկրաինան, Ֆրանսիան, Վրաստանը եւ Հայաստանը:Ավարտուն տարբերակում 93 րոպե տեւողությամբ ֆիլմում, համապրոդյուսերի հավաստմամբ, հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա նորովի բացահայտել Փարաջանովին:
«Հեշտ չէր այդպիսի բարդ անձնավորությանը մարմնավորելը, նրա մթնոլորտի մեջ մտնելը: Նա ինքը շատ օգնեց իր ասելիքով, անելիքներով, անձնավորությամբ: Թե որքանով ինձ հաջողվեց նրան վերադարձնել իր իսկ տրված «նվերը» ինձ, ես դա ֆիլմում ցույց կտամ եւ կդատի ժողովուրդը»,- ավելացրեց Ավետիքյանը:
Հանճարեղ արվեսագետի կյանքի վերջին 20 տարին ընդգրկող կինոստեղծագործության գաղափարը պատկանում Է ուկրաինացի պրոդյուսեր եւ ռեժիսոր Ելենա Ֆետիսովային, ով դարձել Է «Փարաջանովի» սցենարի հեղինակը, համառեժիսորը եւ համապրոդյուսերը, գեղարվեստական ղեկավարը եւ կրեատիվ պրոդյուսերը Ռոման Բալայանն Է: Բեմադրող օպերատորն Է Սերգեյ Միխալչուկը, բեմադրող նկարիչը՝ Վլադ Ռիժիկովը: Կինոնկարն աչքի Է ընկնում դերասանական փայլուն խաղով, որոնց թվում հատակապես առանձնանում են ռուսաստանցի աստղերի՝ «Ազգերի թատրոնի» դերասանուհի Յուլյա Պերեսիլդի եւ Մոսկվայի «Պյոտր Ֆոմենկոյի արվեստանոց» թատրոնի դերասան Կարեն Բադալովի կերտած կերպարները: Փարաջանով» միջազգային կինոնախագիծն իրականացվել Է Ուկրաինայի Կինոյի հարցերի պետական գործակալության ֆինանսական օժանդակությամբ: Այնառաջին կինոնախագիծն Է, որին աջակցել Է Եվրոպայի ամենաազդեցիկ հեռուստաալիքներից մեկը՝ ARTE FRANCE CINEMA-ն:Ֆիլմի երաժշտությանհեղինակը ֆրանսիացի երաժիշտ Միշել Կարսկին է: Մայիսի 23-ից Youtube-ում է հայտնվել նաեւ ֆիլմի թրեյլերը:

Фильм о Параджанове рассматривается для участия в международном кинофестивале в Локарно
Полнометражный художественный фильм "Параджанов – влюбленный в Красоту» в августе может быть представлен на международном кинофестивале в Локарно. Армянские зрители впервые смогут его увидеть в рамках ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос», который проводится 7-14 июня. Как сказал в беседе сАрменпресссорежиссер и исполнитель главной роли – самого Параджанова в этом фильме - Серж Аветикян. Несмотря не то, что фильм был представлен в трех номинациях нынешнего Каннского кинофестиваля, однако не участвовал в нем.
«До последнего момента мы не получили ответа с этого кинофестиваля, так что не участвовали в нем, но нам сразу же написали из Локарно и выразили желание посмотреть этот фильм», - сказал Аветикян, добавив, что в ближайшие 10 дней станет ясно, примет ли участие «Параджанов» в этом швейцарском фестивале. Соавтор фильма надеется, что интерес организаторов фестиваля в Локарно к фильму «Параджанов» - уже позитивный момент.
«Думаю, что Локарно – самое подходящее место для нашего фильма, отсюда он начнет свое «шествие» в Европу, Армению, Грузию, Украину и другие страны», - сказал Аветикян. Он также сообщил, что, по желанию украинской стороны, фильм будет называться «Параджанов», а во Франции – «Я Параджанов – советский артист». «Название фильма должно нести в себе информацию для зрителя, кто такой Параджанов и где родился», - считает сопродюсер.
Серж Аветикян, как один из членов жюри кинофестиваля «Золотой абрикос», также отметил, что «Параджанов» в ходе «Золотого абрикоса» будет представлен не в конкурсной программе, а в рамках спецпоказа. В Армении на широком экране этот фильм, по всей вероятности, окажется уже в сентябре.
Продюсеры картины получили также приглашение обсудить вопрос участия картины в конкурсе практически всех мировых кинофестивалей группы «А», в частности, в Локарно, Венеции, Сан-Себастьяно, Токио, Торонто, Монреале, Мар-дель-Плате, Сан-Пауло и Карловых Варах.
Художественный фильм "Параджанов" – плод совместного производства Украины, Франции, Грузии и Армении. В фильме, протяженностью в 93 минуты, зритель откроет для себя новые грани личности и творчества Сергея Параджанова.
«Нелегко воплотить образ такой сложной и неординарной личности как Параджанов. Он сам во многом помог мне – своими мыслями, размышлениями, делами и поступками. Насколько мне удалось вернуть ему его «дар», покажет фильм и реакция зрителей», - сказал Аветикян.
Идея создания кинофильма, охватывающего последние 20 лет жизни гениального художника, принадлежит украинскому продюсеру и режиссеру Елене Фетисовой, которая стала автором сценария, сорежиссером и сопродюсером "Параджанова". Сорежиссером с французской стороны выступил Серж Аветикян (он же - исполнитель главной роли), а художественным руководителем и креативным продюсером - Роман Балаян. Оператор-постановщик - Сергей Михальчук, художник-постановщик - Влад Рыжиков.
Картина демонстрирует яркие актерские работы, среди которых особо выделяются образы, созданные российскими звездами - актрисой Театра наций Юлией Пересильд и актером Московского театра "Мастерская Петра Фоменко" Кареном Бадаловым.
Напомним, международный кинопроект "Параджанов" осуществлен при финансовой поддержке Государственного агентства Украины по вопросам кино.
"Параджанов" - первый отечественный кинопроект, поддержанный одним из самых влиятельных европейских телеканалов - ARTE FRANCE CINEMA.