Հայաստան- ԵՄ բանակցություններում «կոնյակ» բառի հետ կապված քննարկումները շարունակվում են. Էկոնոմիկայի փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան- Եվրամիություն Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունների համատքեստում«կոնյակ» բառի օգտագործման իրավունքի հետ կապված քննարկումները շարունակվում են: Այդ մասին ապրիլի 18-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե արդյոք քննարկվել է «կոնյակ» բառի հեղինակային իրավունքի հետ կապված հարցը:«Այո քննարկումներ եղել են, դրանք շարունակվում են: Երբ որ լինի որոշակի համաձայնություն, մենք, բնականաբար, դրա մասին տեղյակ կպահենք»,- ասաց փոխնախարարը:
Մելքոնյանը նշեց, որ Հայաստան Եվրամիություն Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունների բոլոր մասերով, որոնց շուրջ դեռեւս վերջնական համաձայնության չի եղել, տեղափոխվում են հաջորդ փուլ: «Կան բավական դետալներ, որոնք չենք հասցնում քննարկել ծավալից եւ խորությունից ելնելով, տեղափոխվում են հաջորդ փուլ: Պետք է նշեմ, որ այդ հարցերի շրջանակը գնալով ավելի է փոքրանում»,- ասաց փոխնախարարը:
Եվրամիության հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագիրը ենթադրում է յուրաքանչյուր կողմում գրանցված աշխարհագրական նշումները փոխադարձաբար ճանաչելիություն եւ պաշտպանվածություն: Էկոնոմիկայի փոխնախարարը նախկինում տեղեկացրել էր, որ «Կոնյակ» բառը պաշտպանված է եվրոպական օրենսդրությամբ եւ գրանցված է որպես աշխարհագրական նշում: Հայկական կողմը եվրոպական գործընկերներին ներկայացրել է, որ կոնյակը Հայաստանում ընկալվում է որպես ապրանքի տեսակ:
Երեւանում ապրիլի 16-17-ը տեղի ունեցավ Հայաստան Եվրամիություն Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունների 5-րդ փուլը: Մարտի 19-ին ՀՀ արտգործնախարարությունում մեկնարկել է Հայաստան-Եվրոպական Միություն Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների 12-րդ լիագումար նիստը: 2010թ. հուլիսից մեկնարկած Ասոցացման համաձայնագրի բանակցություններն արդեն մոտենում են եզրափակիչ փուլին։ Արդյունավետ ընթանում են նաև 2012թ. հունիսից մեկնարկած Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու շուրջ բանակցությունները: Ծրագրվում է մինչեւ 2013 թվականի նոյեմբերին կայանալիք Վիլնյուսի գագաթնաժողովն ավարտին հասցնել Հայաստան-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի, ներառյալ Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ ընթացող բանակցությունները:

На переговорах Армения-ЕС речь шла также о праве армянской стороны использовать название «коньяк» в применении к своей продукции: замминистра экономики
В контексте переговоров Армения-Евросоюз о создании Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли продолжаются и обсуждения, связанные с использованием армянской стороной названия «коньяк». Об этом на встрече с журналистами 18 апреля сказал замминистра экономики Армении Гарегин Мелконян, отвечая на вопрос Арменпресс, обсуждался ли вопрос о авторском праве на использование этого «термина». «Это вопрос обсуждался, обсуждения продолжаются. Когда будет достигнута определенная договоренность, мы, конечно, сообщим», - сказал замминистра.
По словам Мелконяна, переговоры относительно создания Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли по всем частям, по которых еще не достигнуты окончательные договоренности, перейдут в следующий этап. «Есть достаточно деталей, которые из-за объема и глубины, мы переносит на следующий этап. Должен отметить, что круг подобных вопросов уменьшается», - сказал замминистра.
Соглашение о Глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли предполагает взаимное признание и защиту зарегистрированных географических наименований. Замминистра экономики в прошлом уже отмечал, что слово «коньяк» защищено европейским законодательством и зарегистрировано как географическое наименование. Армянская сторона представила своим европейским партнерам, что коньяк в Армении воспринимается как вид продукции.
16-17 апреля в Ереване состоялся 5-ый этап переговоров Армения-ЕС по созданию Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли.
19 марта в МИД Армении состоялось 12-ое пленарное заседание переговоров по ассоциированному соглашению Армения-ЕС.
Переговоры по Ассоциированному соглашению, стартовавшие в июле 2010 года, подходят к заключительному этапу. Эффективно продолжаются и переговоры по соглашению о создании Глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли. Планируется, до предстоящего в ноябре 2013 года Вильнюсского саммита закончить переговоры по ассоциированному соглашению Армения-ЕС, включая соглашение о создании Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли.