Հայաստանն ու Մեծ Բրիտանիան սերտացնում են հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան Հայաստանի հետ կշարունակի իրականացնել սերտ համագործակցություն մի շարք ոլորտներում: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում` ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանՋոնաթան Էյվսը նշեց, որ Մեծ Բրիտանիան 2013 թվականին մտադիր է համագործակցել Հայաստանի հետ բոլոր` հատկապես տնտեսական` առեւտրաշրջանառության ծավալների ավելացման ուղղությամբ:«Մենք նպատակ ունենք ընդլայնել նաեւ առեւտրային համագործակցությունը երկու երկրների միջեւ»,- ասաց Էյսվսը:
Դեսպանատունը կփորձի այս տարի եւս սերտացնել Հայաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի փոխգործակցությունը կրթության եւ մշակութային բնագավառներում, որովհետեւ դա երկկողմ աշխատանքի կարեւոր մասն է: Դեսպանը տեղեկացրեց, որ դեսպանատան ծրագրային քաղաքականությունից չեն վրիպում նաեւ սոցիալական ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտները:«Կան նաեւ տարբեր ծրագրեր, որը Մեծ Բրիտանիան իրականացնում է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ տարածաշրջանում»,- նշեց դիվանագետը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե Հայաստանում լինելու ընթացքում նա ամենից շատ ինչն է հավանել, Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը նշեց, որ Հայաստանը գեղեցիկ երկիր է, որտեղ շատ բան կա տեսնելու եւ անելու:«Ես ունեմ ընկեր, ով ապրում է Միացյալ Թագավարությունում, նա ինձ հյուրընկալել էր անցյալ տարվա հոկտեմբերին, եւ մենք միասին այցելեցինք բազմաթիվ գեղեցիկ եկեղեցիներ ու տաճարներ, որոնք իսկապես ֆանտաստիկ են: Շատ եմ սիրում ճանապարհորդել Հայաստանով»,-նշեց դիվանագետը` հայերեն հավելելով, որ անգամ խոսում եւ հասկանում է մեր լեզուն:
Էյվսը նշեց, որ Մեծ Բրիտանիան համակարծիք է միջազգային դիտորդների տված գհանատահաններին եւ հաստատում է, որ Հայաստանում փետրվարի 18-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններն անցել են հարթ եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան: «Մենք հետեւում էինք թե ընտրությունների ընթացքին, թե արդյունքներին»,- ասել է դեսպանը` չցանկանալով անձնական գնահատականներ տալ դրանց:
Հայաստանի Հանրապետության եւՄիացյալ Թագավորության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականի հունվարի 20-ին:

Армения и Великобритания активизируют свои отношения во всех сферах в 2013 году
Великобритания продолжит тесное сотрудничество с Арменией в ряде сфер. В беседе с корр.Арменпресс Чрезвычайный и Полномочный посол Великобритании Джонатан Эйвс отметил, что в 2013 году они намерены сотрудничать с Арменией во всех сферах, в частности, в экономической – для увеличения объемов товарооборота. «Мы планируем также расширять торговое сотрудничество между двумя странами», - сказал посол.
Британское посольство в этом году попытается активизировать сотрудничество с Арменией и в сфере образования, и культуры, как важной части двусторонних отношений. Джонатан Эйвс также подчеркнул, что конечно, в сфере внимания посольства будут и социальные вопросы, и защиты прав человека. «Есть также разного рода программы, которые Великобритания реализует не только в Армении, но и в регионе», - сказал дипломат.
В ходе пресс-конференции 28 февраля, Джонатан Эйвс также отметил, что Великобритания согласна с оценками международных наблюдателей и констатирует, что состоявшиеся в Армении 18 февраля президентские выборы прошли гладко и в соответствии с международными стандартами. «Мы следили за ходом выборов и их результатами», - сказал посол, воздержавшись от личных оценок.
Отвечая на вопрос, что за время пребывания в Армении наиболее его впечатлило, Джонатан Эйвс признался, что Армении – прекрасная страна и здесь многое хочется увидеть и сделать. «Я в прошлом году гостил у моего друга в Британии и мы вместе посетили прекрасные церкви и соборы, действительно, фантастически прекрасные. Я очень люблю путешествовать и по Армении», - сказал посол, добавив по-армянски, что он уже понимает и даже говорит на этом языке.