Հնդկաստանում «Կամասուտրա»-ն կԷկրանավորեն եռաչափ եւ քառաչափ ֆորմատներով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հին հնդկական «Կամասուտրա» գիրքը, որի հեղինակը Վաթսյայան Մալանագն Է, Հնդկաստանում կԷկրանավորեն եռաչափ (3D) եւ քառաչափ (4D) ֆորմատներով: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 28-ին հաղորդել Է ԻԱՆՍ լրատվական գործակալությունը:
«Կամասուտրա»-ի առաջին մասի նկարահանումները, որն Էկրան կբարձրանա եռաչափ ֆորմատով, արդեն լրիվ թափով ընթանում են: Կինոժապավենը կնկարահանի Ռուփեշ Փոլը, որն իր փոքր հայրենիքում՝ Քերալա հարավային նահանգում, հայտնի Է որպես ռեժիսոր, լրագրող, բանաստեղծ եւ սցենարիստ: Նա, մասնավորապես, այնտեղ իր իսկ սցենարով 3D ձեւաչափով նկարահանել Է «Սուրբ Դրակուլա» կինոնկարը, որտեղ առաջարկել Է վամպիր-կոմսի կյանքի պատմության անսովոր ընկալումը:
4D ձեւաչափը նախատեսում Է 3D-ի եւ զանազան ֆիզիկական Էֆեկտների համակցություն: Այդ ֆիլմերը դիտելիս հանդիսականները կարող են զգալ բազկաթոռների, քամու շարժումը, ջրի ցայտերը եւ հոտերը:

В Индии экранизируют "Камасутру" в трехмерном и четырехмерном форматах
Древнеиндийскую книгу "Камасутра" автора Ватсьяяна Малланага экранизируют в Индии в трехмерном /3D/ и четырехмерном /4D/ форматах. Как передаетАрменпресс, об этом сегодня сообщает информационное агентство ИАНС.
Съемки первой части "Камасутры", которая выйдет в трехмерном формате, уже идут полным ходом. Ленту снимет Рупеш Пол, который известен у себя на малой родине - в южном штате Керала - как режиссер, журналист, поэт и сценарист. Он, в частности, поставил там в формате 3D по своему же сценарию картину "Святой Дракула", в которой предложил необычное видение истории жизни графа-вампира.
Формат 4D предусматривает комбинацию 3D и различных физических эффектов. При просмотре таких фильмов зрители могут ощущать движение кресел, ветра, брызги воды и запахи.