Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացները շարունակվում են և դուք կունենաք հրաշալի ապագա. Ռիկարդո Միլիորի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում փետրվարի 18-ին անցկացվելու են համապետական կարևոր ընտրություններ: ՀՀ նախագահի ընտրությունների նախապատրաստական փուլի, լրատվամիջոցներով թեկնածուների լուսաբանման, քարոզարշավի և այլ հարցերի շուրջ«Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ռիկարդո Միլիորիի հետ:
-Պարոն Միլյորի,ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի նախագահական ընտրությունների նախապատրաստական փուլը:
-Մենք ազնվորեն կարող ենք դատել այս գործընթացի մասին, քանի որ ունեցել ենք բավական շատ հանդիպումներ նախագահի թեկնածուների և ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ: Կիրակի օրը գիշերվանից մենք լինելու ենք ընտրատեղամասերում և փորձելու ենք տեղում գնահատել արդեն կոնկրետ գործընթացները: Ինչպես նշեցի, մենք հանդիպել ենք նախագահի թեկնածուների հետ նույնիսկ այն թեկնածուի, ով հիմա հացադուլ է հայտարարել: Հանդիպել ենք Ազգային Ժողովի նախագահի հետ: Վաղը հանդիպելու ենք Հանրապետության Նախագահի հետ: Ունեցել ենք բազմաթիվ հանդիպումներ ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ: Այս պահին ես կարող եմ գործընթացը որպես չափազանց թափանցիկ գնահատել:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում զանգվածային լրատվամիջոցներով թեկնածուների լուսաբանման որակը: Ստեղծվել են արդյոք հավասար պայմաններ նրանց համար:
-Ես կցանկանայի պատմել մի շատ հետաքրքիր պատմություն: 2012 թվականի նոյեմբերի 6-ին ես գտնվում էի Բալթիմորում՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահական ընտրությունները դիտարկելու նպատակով: Ամսի 6-ին առավոտյան շուտ, ընտրողները ժամանեցին ընտրատարածքներ: Երբ ես ցույց տվեցի թեկնածուների անվանացուցակը՝ նրանք տեսան չորս թեկնածուի անուն և շատ զարմացած էին որովհետև լսել էին միայն երկուսի գոյության մասին՝ Նախագահ Օբամային և Հանրապետական թեկնածու Ռոմնիին: Հայ ընտրողները ճանաչում են բոլոր թեկնածուներին: Իմ պատասխանը, կարծում եմ, շատ բանի մասին է խոսում: Իմ դատողությունը գալիս է նաև նախագահական թեկնածուների հետ իմ զրույցներից, որոնց հետ մենք հանդիպել ենք այսօր առավոտյան: Նրանք ընդգծում էին, որ բավական բալանսավորված են լուսաբանվում նախընտրական գործընթացները: Դուք հիմա տեսեք, ԱՄՆ-ում, որը աշխարհի թիվ մեկ դեմոկրատական երկիրն է, այդ փաստը չի նկատվում: Այսինքն չորս թեկնածուներից երկուսին մարդիկ ուղղակի չեն ճանաչում: Դա նշանակում է որ Հայաստանում նախընտրական գործընթացները շատ լավ են լուսաբանվել:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում նախագահական քարոզարշավը: Քաղաքակիրթ պայքար,ծրագրային բախումներ նկատե՞լ եք:
-Հայաստաում մենք շատ լավ, շատ ակտիվ քարոզարշավ ենք նկատում: Ցավոք սրտի, ինչպես բոլոր դեմոկրատական երկրներում, լինում են նաև ափսոսանք հարուցող դեպքեր: Իմ ընտրատարածքում՝ Տոսկանիայում մենք գնալու ենք ընտրության մի շաբաթից: Երեք կուսակցությունների ընտրական շտաբները վանդալների կողմից վնասվել էին: Ինչ որ տարօրինակ մարդիկ գիշերը վառել էին կուսակցությունների պաստառները: Լարվածությունը քաղաքական գործընթացների ժամանակ նորմալ է նույնիսկ մեր երկրում: Սա «դեմոկրատիայի ֆիզիոլոգիան» է: Սակայն սա պաթոլոգիա չէ, սխալ չէ, սա բնական գործընթաց է: Որոշ կուսակցություններ դժգոհություն են հայտնել, ինչ ոնչ իրավիճակների առումով: Նույնիսկ եթե մենք ունենք անձրևոտ օրեր, դրանք դեռ ջրհեղեղ չեն առաջացնի: Ես վստահ եմ, որ այս երկրի ժողովրդավարական գործընթացները շարունակվում են և դուք կունենաք հրաշալի ապագա:
-Արդյոք ստեղծված են համապատասխան պայմաններ միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու համար Հայաստանում:
-Երեքշաբթի օրը մենք ձեր հարցին կունենանք լիարժեք պատասխան: Մեր կարծիքը մենք կհայտնենք առավոտյան ժամը 11-ին՝ ասուլիսին: Բայց ես կուզենայի մի բան ընդգծել՝ իմ փորձից ելնելով: Սպիտակ տունը նախագահական քարոզարշավի վերջին օրը ուղարկել էր մեկ միլիոն կարճ հաղորդագրություն, որտեղ գրված էր՝ «շատ կարևոր է ձայն տալ նախագահին»: Ես վստահ եմ, որ կիրակի օրը նախագահ Սարգսյանը չի ուղարկի մեկ միլիոն SMS­-իր ընտրողներին:
-Մինչ երեքշաբթի օրվա ասուլիսը հնարավոր չէ արդյոք որոշ նախնական գնահատականներ հնչեցնել նախընտրական ներկա վիճակի մասին:
-Մենք հրաշալի ընտրական քարոզարշավ ունեցանք Վրաստանում, որը բերեց կառավարության փոփոխությանը: Այս օրերին արդեն այդ երկրում շատ ակտիվ քարոզարշավ է ընթանում նախագահական ընտրությունների համար: Հարավային Կովկասի բարեկեցության համար ես հույս եմ հայտնում, որ Ադրբեջանում էլ կլինեն թափանցիկ և ակտիվ նախագահական ընտրություններ և քաղաքական գործընթացներ: Հույս եմ հայտնում, որ այնտեղ էլ կլինեն բազմազան՝ մի գուցե ութ նախագահի թեկնածուներ՝ ոչ միայն մեկը: Հայաստանում մենք նկատում ենք ակտիվ քարոզարշավ: Շատ կարևոր է, որ Հարավային Կովկասի երեք երկրները լինեն կայացած դեմոկրատական երկրներ: Որովհետև առանց ժողովրդավարության հնարավոր չէ ունենալ խաղաղություն՝ այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղում:

Democratic procedures go on in Armenia and you'll have brilliant future: Riccardo Migliori
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Significant elections will be held throughout the entire republic on February 18. The "Armenpress" reporter had a conversation with the President of the OSCE Parliamentary Assembly Riccardo Migliori regarding the preparatory stage of elections, media reports, election campaign, and many other issues.
- Mr. Migliori, what is Your assessment of the preparatory stage of the Armenian presidential elections?
- We can honestly discuss this procedure, as we have had a number of meetings with the presidential candidates and representatives of the electoral commission. We shall be in the polling stations from the very night on Sunday and we shall try to give assessment of the distinct procedures at place. As I have mentioned, we have had meetings with the presidential candidates, even with the one, who is on hunger-strike now. We had a meeting with the Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia. Tomorrow we shall have a meeting with the President of Armenia. We also had a number of meetings with the NGOs. At this moment I would characterize the procedure as very transparent.
- What is Your assessment of the quality of mass media reports on the presidential candidates? Have equal conditions been created for all of them?
- I would like to tell you a very interesting story. On November 6 was in Baltimore for the observation of the presidential elections in the USA. The voters arrived in the electoral stations on November 6. When I showed them the list of the presidential candidates they were very surprised seeing that had been four names in the list, because they have heard only about two of them. This means that the media covered the electoral procedures in Armenia very well.
- What is Your assessment of the election campaign? Have You noticed a civilized struggle and clashes of the programs?
- We see a very good and active election campaign in Armenia. Unfortunately, as in each democratic country, unpleasant things also happen. Intense situations during the political procedures are normal even in my country. This is "the physiology of democracy". Notwithstanding, this is not a pathology or an error, this is natural. Some political parties complained on certain situations. Yet the gloomy weather will not result in a flood. I am confident that democratic procedures go on in this country and you will have a brilliant future.
- Are the present conditions enough to hold presidential elections in Armenia, which will comply with the international standards?
- We shall answer that question on Tuesday. We shall express our opinion during the press conference, which will be held at 11 AM. But I would like to lay a heavy emphasis on one thing from my experience. On the last day of the presidential elections the White House sent one million short messages saying: "It's of a certain importance to vote for the President." I am confident that President Sargsyan will not send one million messages to his electorate on Sunday. (THE FULL VERSION OF THE INTERVIEW IS AVAILABLE IN ARMENIAN)