Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացները շարունակվում են և դուք կունենաք հրաշալի ապագա. Ռիկարդո Միլիորի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում փետրվարի 18-ին անցկացվելու են համապետական կարևոր ընտրություններ: ՀՀ նախագահի ընտրությունների նախապատրաստական փուլի, լրատվամիջոցներով թեկնածուների լուսաբանման, քարոզարշավի և այլ հարցերի շուրջ«Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ռիկարդո Միլիորիի հետ:
-Պարոն Միլյորի,ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի նախագահական ընտրությունների նախապատրաստական փուլը:
-Մենք ազնվորեն կարող ենք դատել այս գործընթացի մասին, քանի որ ունեցել ենք բավական շատ հանդիպումներ նախագահի թեկնածուների և ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ: Կիրակի օրը գիշերվանից մենք լինելու ենք ընտրատեղամասերում և փորձելու ենք տեղում գնահատել արդեն կոնկրետ գործընթացները: Ինչպես նշեցի, մենք հանդիպել ենք նախագահի թեկնածուների հետ նույնիսկ այն թեկնածուի, ով հիմա հացադուլ է հայտարարել: Հանդիպել ենք Ազգային Ժողովի նախագահի հետ: Վաղը հանդիպելու ենք Հանրապետության Նախագահի հետ: Ունեցել ենք բազմաթիվ հանդիպումներ ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ: Այս պահին ես կարող եմ գործընթացը որպես չափազանց թափանցիկ գնահատել:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում զանգվածային լրատվամիջոցներով թեկնածուների լուսաբանման որակը: Ստեղծվել են արդյոք հավասար պայմաններ նրանց համար:
-Ես կցանկանայի պատմել մի շատ հետաքրքիր պատմություն: 2012 թվականի նոյեմբերի 6-ին ես գտնվում էի Բալթիմորում՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահական ընտրությունները դիտարկելու նպատակով: Ամսի 6-ին առավոտյան շուտ, ընտրողները ժամանեցին ընտրատարածքներ: Երբ ես ցույց տվեցի թեկնածուների անվանացուցակը՝ նրանք տեսան չորս թեկնածուի անուն և շատ զարմացած էին որովհետև լսել էին միայն երկուսի գոյության մասին՝ Նախագահ Օբամային և Հանրապետական թեկնածու Ռոմնիին: Հայ ընտրողները ճանաչում են բոլոր թեկնածուներին: Իմ պատասխանը, կարծում եմ, շատ բանի մասին է խոսում: Իմ դատողությունը գալիս է նաև նախագահական թեկնածուների հետ իմ զրույցներից, որոնց հետ մենք հանդիպել ենք այսօր առավոտյան: Նրանք ընդգծում էին, որ բավական բալանսավորված են լուսաբանվում նախընտրական գործընթացները: Դուք հիմա տեսեք, ԱՄՆ-ում, որը աշխարհի թիվ մեկ դեմոկրատական երկիրն է, այդ փաստը չի նկատվում: Այսինքն չորս թեկնածուներից երկուսին մարդիկ ուղղակի չեն ճանաչում: Դա նշանակում է որ Հայաստանում նախընտրական գործընթացները շատ լավ են լուսաբանվել:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում նախագահական քարոզարշավը: Քաղաքակիրթ պայքար,ծրագրային բախումներ նկատե՞լ եք:
-Հայաստաում մենք շատ լավ, շատ ակտիվ քարոզարշավ ենք նկատում: Ցավոք սրտի, ինչպես բոլոր դեմոկրատական երկրներում, լինում են նաև ափսոսանք հարուցող դեպքեր: Իմ ընտրատարածքում՝ Տոսկանիայում մենք գնալու ենք ընտրության մի շաբաթից: Երեք կուսակցությունների ընտրական շտաբները վանդալների կողմից վնասվել էին: Ինչ որ տարօրինակ մարդիկ գիշերը վառել էին կուսակցությունների պաստառները: Լարվածությունը քաղաքական գործընթացների ժամանակ նորմալ է նույնիսկ մեր երկրում: Սա «դեմոկրատիայի ֆիզիոլոգիան» է: Սակայն սա պաթոլոգիա չէ, սխալ չէ, սա բնական գործընթաց է: Որոշ կուսակցություններ դժգոհություն են հայտնել, ինչ ոնչ իրավիճակների առումով: Նույնիսկ եթե մենք ունենք անձրևոտ օրեր, դրանք դեռ ջրհեղեղ չեն առաջացնի: Ես վստահ եմ, որ այս երկրի ժողովրդավարական գործընթացները շարունակվում են և դուք կունենաք հրաշալի ապագա:
-Արդյոք ստեղծված են համապատասխան պայմաններ միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու համար Հայաստանում:
-Երեքշաբթի օրը մենք ձեր հարցին կունենանք լիարժեք պատասխան: Մեր կարծիքը մենք կհայտնենք առավոտյան ժամը 11-ին՝ ասուլիսին: Բայց ես կուզենայի մի բան ընդգծել՝ իմ փորձից ելնելով: Սպիտակ տունը նախագահական քարոզարշավի վերջին օրը ուղարկել էր մեկ միլիոն կարճ հաղորդագրություն, որտեղ գրված էր՝ «շատ կարևոր է ձայն տալ նախագահին»: Ես վստահ եմ, որ կիրակի օրը նախագահ Սարգսյանը չի ուղարկի մեկ միլիոն SMS­-իր ընտրողներին:
-Մինչ երեքշաբթի օրվա ասուլիսը հնարավոր չէ արդյոք որոշ նախնական գնահատականներ հնչեցնել նախընտրական ներկա վիճակի մասին:
-Մենք հրաշալի ընտրական քարոզարշավ ունեցանք Վրաստանում, որը բերեց կառավարության փոփոխությանը: Այս օրերին արդեն այդ երկրում շատ ակտիվ քարոզարշավ է ընթանում նախագահական ընտրությունների համար: Հարավային Կովկասի բարեկեցության համար ես հույս եմ հայտնում, որ Ադրբեջանում էլ կլինեն թափանցիկ և ակտիվ նախագահական ընտրություններ և քաղաքական գործընթացներ: Հույս եմ հայտնում, որ այնտեղ էլ կլինեն բազմազան՝ մի գուցե ութ նախագահի թեկնածուներ՝ ոչ միայն մեկը: Հայաստանում մենք նկատում ենք ակտիվ քարոզարշավ: Շատ կարևոր է, որ Հարավային Կովկասի երեք երկրները լինեն կայացած դեմոկրատական երկրներ: Որովհետև առանց ժողովրդավարության հնարավոր չէ ունենալ խաղաղություն՝ այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղում:

Рикардо Мильори: демократические процессы в Армении продолжаются, и вас ждет прекрасное будущее
18-ого февраля в Армении состоятся важные выборы общегосударственного значения . О подготовительном этапе президентских выборов, освещении кампаний кандидатов,о самой кампании и иных вопросах корреспондент Арменпресс побеседовал с главой Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Рикардо Мильори.
Господин Мильори, как Вы оцениваете  подготовительный этап президентских выборов?
Мы можем честно судить об этом процессе, поскольку имели множество встреч с кандидатами в президенты и представителями избирательной комиссии. Уже ночью в воскресенье мы будем на избирательных участках и попытаемся на местах проследить за конкретными процессами. Как я уже отметил, мы встречались с кандидатами, даже с тем, который объявил голодовку. Встречались с председателем Национального собрания. Завтра намечена встреча с президентом страны. Было много встреч и с представителями правительственных организаций. В данный момент я смело могу охарактеризовать процесс как предельно транспарентный.
Как Вы оцениваете качество освещения кампаний кандидатов в СМИ? Были ли обеспечены равные условия для всех?
Хочу рассказать любопытную историю. 6 ноября 2012г. я находился в Балтиморе в связи с мониторингом выборов президента США. Ранним утром 6 ноября избиратели пришли на участки для голосования. Когда я показал им список кандидатов, они были крайне удивлены, что их четверо, ибо они слышали о существовании только двух из них – действующего президента Обамы и республиканца Ромни. Избиратели-армяне  знали всех. Мой ответ, полагаю, говорит о многом. Мои умозаключения основываются также на моих беседах с кандидатами, с которыми мы встретились не далее как сегодня утром. Они подчеркивали, что предвыборная гонка освещалась достаточно сбалансированно. Теперь посмотрите: в США – в самой демократической стране мира, это обстоятельно не отмечается. Говорю же, двоих из четырех кандидатов электорат просто не знал. Из этого следует вывод: в Армении выборный процесс освещался очень хорошо.
Как Вы оцениваете президентскую кампанию? Цивилизованную борьбу, столкновение программ вы заметили?
В Армении мы увидели очень хорошую, очень активную пропагандистскую кампанию. К несчастью, как и в любой демократической стране, бывают случаи, достойные сожаления. В моем избирательном округе в Тоскане мы пойдем на выборы через неделю. Избирательные штабы трех партий там подверглись нападению вандалов. Какие-то непонятные личности ночью сожгли партийные постеры. Напряженность в период выборов – дело нормальное даже в нашей стране. Это и есть «физиология демократии». Но не патология, не ошибка, это просто нормальный процесс, нормальные издержки. Некоторые партии выразили недовольство по поводу каких-то ситуаций. Но если выдалось несколько дождливых дней, не значит, что они выльются во всемирный потоп. Я уверен, что в этой стране демократические процессы продолжаются, и вас ждет прекрасное будущее.
Созданы ли все условия в Армении для проведения выборов в соответствии с международными стандартами?
Во вторник у нас будет исчерпывающий ответ на этот вопрос. Мы выразим свое мнение на пресс-конференции в 11.00 часов. Но, исходя из своего опыта, я хотел бы подчеркнуть: Белый дом в последний день предвыборной кампании разослал миллион краткихSMS:  «Очень важно отдать голос президенту». Но я просто не сомневаюсь, что в воскресенье президент Саргсян не разошлет миллиона SMS своим избирателям.
А нельзя ли до вторника озвучить некоторые оценки относительно нынешней ситуации в кампании?
У нас была прекрасная выборная кампания в Грузии, которая привела к смене правительства. Уже в те дни в республике шла активная борьба к предстоящим президентским выборам. Из соображений благополучия на Южном Кавказе я хочу надеяться, что и в Азербайджане пройдут прозрачные и активные президентские выборы и политические процессы. Очень хочется, чтобы и там было несколько кандидатов – ну, допустим 8, но никак не один. Очень важно, чтобы три республики Южного Кавказа были состоявшимися демократическими государствами. Ибо без демократии не может быть мира, в том числе и в Нагорном Карабахе.