Հայաստանի ԿԸՀ-ն էապես պատրաստ է կազմակերպված և լավ ղեկավարվող ընտրությունների անցկացմանը. IFES-ի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նախագահի ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն կիրականացնեն միջազգային 12 կազմակերպություններ` 632 դիտորդով: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրված դիտորդական կազմակերպություններից է նաեւ Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամը (IFES), որի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Լինդա Էյջվորդի հետ նախընտրական գործընթացների վերաբերյալ զրույցել է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը:
-Ինչպես ե՞ք գնահատում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքը, մասնավորապես ընտրացուցակների ճշգրտման վերաբերյալ ՀՀ ոստիկանության եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հետ համագործակցությունը:
-IFES-ի եւ ՀՀ ոստիկանության միջեւ ավելի լավ համագործակցության մասին մտածելու կարիք նույնիսկ չկա: Մենք նրանց օգնել ենք իրականացնել «Դռնեդուռ» այցեր ծրագիրը: Ընդհանուր առմամբ, կարելի է ասել, որ ՀՀ ոստիկանության հետ մենք կառուցողական հարաբերություններ ենք հաստատել: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հետ համագործակցությունը նույնպես ավելի լավ չէր կարող լինել: Իհարկե, ընթացակարգերը բարելավելու անհրաժեշտություն միշտ էլ կա. ընտրողների գրանցման վերաբերյալ ոչ բոլոր խնդիրներն են լուծված եւ այս հարցի վերաբերյալ անհանգստությունը դեռեւս պահպանվում է: Բայց մենք այս հարցի շուրջ մեր անհանգստությունը ՀՀ ոստիկանությանը եւ ԿԸՀ-ին հայտնել ենք եւ նրանց հետ կիսում ենք ընտրացուցակները ճշգրտելու եւ այնտեղից մահացածների անունները հանելու պարտավորվածությունը: Մենք այցելել ենք Գյումրի, Վանաձոր ու նաեւ Երեւանում եղել ենք այնպիսի հասցեներում, որտեղ ավելի քան 10 մարդ է գրանցված եղել: «Դռնեդուռ» այցերի ընթացում մենք հիմնականում այսպիսի հարցերի վրա ենք սեւեռում մեր ուշադրությունը: IFES-ը մասնակցություն է ունեցել նաեւ հատուկ աշխատանքային խմբի ստեղծման եւ այցերի արդյունքների մասին զեկույցների պատրաստման աշխատանքներին:
-Դուք հետեւե՞լ եք ընտրացուցակների ճշգրտման աշխատանքներին:
-Ընտրացուցակների ճշգրտման աշխատանքներին հետեւելը իմ պարտականությունն է: Հսկայական աշխատանք է տարվել ընտրացուցակներում մահացած մարդկանց անունները բացառելու համար: Աշխատանքներ են տարվել նաեւ ընտրացուցակներում գոյություն չունեցող հասցեները բացառելու համար: Ամբողջ տեղեկատվությունը այս պահին էլեկտրոնային տարբերակով տեղադրված է ՀՀ ոստիկանության եւ ԿԸՀ-ի կայքերում: ՀՀ քաղաքացիներն այս պահին կարող են համացանցում գտնել իրենց տան հասցեն եւ այդտեղ բնակվող եւ ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների անունները: Այսպիսի ցուցակի հրապարակումը արդեն իսկ առաջընթաց է: Վերջին շրջանում շատ էին քննարկումները եւ քննադատությունները՝ ընտրություններից հետո քվեարկած անձանց ցուցակի հրապարակման հնարավորության վերաբերյալ, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի պարզել, թե ով է մասնակցել ընտրություններին, ով՝ ոչ: Դա սովորական ընթացակարգ է, սակայն հարկավոր է ուշադիր ուսումնասիրել այն եւ հասկանալ, թե ինչպես է պետք դա իրականացնել: Չի կարելի հաշվի չնստել հասարակության որոշակի ցինիզմի եւ անվստահության հետ: Օրինակ՝ շատ է խոսվում այն մասին, որ ընտրություններից հետո ոստիկանությունը կարող է հրապարակված տվյալների շնորհիվ պարզել, որ մարդիկ նշված հասցեում չեն ապրում կամ ընդհանրապես երկրից դուրս են գտնվում: Այսպիսի մեխանիզմ ստեղծելուց առաջ անհրաժեշտ է առաջին հերթին հասարակության մեջ վստահություն սերմանել: Եվ շատ կարեւոր է, որպեսզի հասարակությունը հավատա, որ կառավարությունն ու ոստիկանությունն ամեն հնարավոր բան անում են ընտրությունների ժամանակ ավելի բարենպաստ մթնոլորտ ապահովելու համար: Սակայն, 2007թ.-ից կառավարության կողմից ձեռնարկվող միջոցառումներն առայժմ չեն ստեղծել այդ հավատը:
-Որո՞նք են ընտրություններից հետո ընտրողների ցուցակի հրապարակման իրական առավելությունները:
-Նման դեպքում հնարավոր կլինի իմանալ ընտրություններին հասարակության մասնակցությունը՝ սեռային բաժանմամբ: Հնարավոր կլիներ իմանալ, օրինակ, թե որքան կին է քվեարկել, ինչը թույլ կտա հավաքել համապատասխան ժողովրդագրական տեղեկատվություն: Օրինակ, նմանատիպ վիճակագրությունը ցույց կտա, թե քանի 21- ամյա երիտասարդ է մասնակցել քվեարկությանը` 62-ամյա մարդկանց համեմատ: Դա, ի վերջո, թույլ կտա ներդնել «խելացի ընտրական կառավարման» ընդունված պրակտիկան:
Հայաստանում դրա համար իրավական հիմքը չկա և ներկայում չկա այդպիսի համակարգի ներդրման համար ինստիտուցիոնալ գործընթաց: Բայց, այդուհանդերձ, դա կարող է զարգանալ` այդ մեխանիզմի նկատմամբ հասարակության վստահության հաստատման հետ մեկտեղ` հաշվի առնելով, թե դա որքանով կառնչվի մասնավոր հարցերին: Հնարավոր է` ես չեմ ուզում, որ հայտնի լինի քվեարկել եմ արդյոք, թե` ոչ: Այդ պատճառով անհրաժեշտ է այդ մեխանիզմի ներդրման համար մտածել մեթոդ և անհրաժեշտ սահմանափակումներ:
-Դուք համարո՞ւմ եք, որ դա ի օգուտ ընտրական գործընթացի կլինի:
-Կարծում եմ այո, եթե համապատասխան աշխատանքն անցկացվի անհրաժեշտ կերպով, մարդկանց մոտ դրան չվստահելու պատճառներ չեն լինի: Դրա հետ մեկտեղ, կրկնում եմ, որ ես չեմ գտնում, որ ընտրացուցակը իդեալական է, սակայն Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի պատասխանատու է ընտրացուցակի ճշգրտության համար: Դա նրանց ձեռքերում է: Դուք կարող եք բողոքարկել ցուցակի հավաստիությունը, մեղադրանքներ հնչեցնել, բայց ձեր կողմից սխալ կլինի, եթե ձեզ գրանցեն այն ցուցակում, որտեղ դուք չեք ապրում և դուք չխոսեք դրա մասին: Այդուհանդերձ, 2008 թվականից հետո գրանցված առաջընթացը ցնցող է՝ դատելով այն ջանքերից, որոնք ներդրվել են ընտրացուցակները լավացնելու համար:
-Կարե՞լի է ասել, որ մենք պատրաստ ենք անցկացնել Հայաստանի պատմության մեջ լավագույն ընտրությունները:
-Իմ կարծիքով` ԿԸՀ-ն էապես պատրաստ է կազմակերպված և լավ ղեկավարվող ընտրությունների անցկացմանը: Մենք մասնակցել ենք ընտրատեղամասերի և տարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատակիցների նախապատրաստմանը: Նախորդ ընտրությունների համեմատ, նախապատրաստական դասընթաց անցնել ցանկացողների թիվը աճել է, ոմանք ձգտել են կրկնակի դասընթաց անցնել: Ընտրությունների մասնակիցների հետ ուղիղ կապի առկայությունը, երբ առաջին անգամ մարդիկ կարող են տեսնել, թե ինչպես են նրանք քվեարկում: Ապահովված է մեծ թափանցիկություն` ինչպես ընտրական հանձնաժողովի համարժեք պատրաստվածության, նաև բողոքների հետ առնչվելիս: Այս գործում դա մեծ առաջընթաց քայլ է:

C 2008 года Армения зафиксировала поразительный прогресс в вопросе подготовки проведения выборов
Интервью Арменпресс с директором офиса международного фонда избирательных систем в Армении IFES Линдой Эджворт (Linda Edgeworth).
Как Вы оцениваете ход предвыборной кампании, а также уровень сотрудничества с Полицией РА и ЦИК, в частности, по такому важному вопросу, как улучшение списков избирателей?
О лучшем сотрудничестве между IFES с Полицией РА мечтать и не приходится. Мы помогли провести им кампанию «от двери к двери», и наши отношения с Полицией можно охарактеризовать, как только очень конструктивные. Уровень сотрудничества и с ЦИК Армении просто не мог сложиться лучше. Всегда можно улучшить процедуры, не все вопросы с регистрацией избирателей решены, беспокойства по поводу регистрации избирателей все еще сохраняются. Но мы поделились с Полицией и ЦИК своей приверженностью в деле оптимизации списков избирателей с тем, чтобы из списков были устранены имена людей, которых уже нет в живых.
Мы ездили в Гюмри, Ванадзор и в Ереване посетили адреса, по которым были оформлены более 10 человек. Именно на такие факты мы особенно обращали внимание в процессе этой кампании «от двери к двери». IFES также принял участие в формировании специальной рабочей группы и в составлении отчета по результатам этой кампании.
Засвидетельствовали ли Вы улучшения в списке избирателей?
Я наблюдаю приверженность тому, чтобы улучшить списки избирателей. Была проведена огромная работа для исключения из списков людей, которых уже нет в живых. Работа была проведена по адресам с тем, чтобы исключить наличие в списках несуществующих адресов. Вся информация содержится в электронном виде в интернете, на сайте ЦИК и Полиции. Теперь гражданин Армении, зайдя в интернете на адрес своего дома, увидит имена, зарегистрированные под ним. Публикация такого списка – это шаг вперед.
Много разговоров и критики было по поводу возможности обнародования списков избирателей после выборов с тем, чтобы понять, кто голосовал, а кто нет. Это обычная процедура, но она должна очень тщательно быть рассмотрена, и очень важно понять, как она будет выполнена. Нельзя не считаться с определенным цинизмом и недоверием в обществе. К примеру, много говорится о том, что, якобы, полиция как-то воспользуется данными, которые будут составлены после выборов, обнаружив, что люди не проживают по указанным адресам, вероятно, даже находятся в отъезде. Прежде, чем внедрять такой механизм, необходимо создать сначала меры доверия в обществе. И очень важно, чтобы общество понимало, что уже сделано и меры, которые Полиция и правительство применила по созданию более благополучной атмосферы для проведения выборов. Меры же, предпринятые правительством с 2007 года, невероятны.
Каковы реальные преимущества обнародования списка избирателей после выборов?
Мы могли бы знать активность принятия участия населения по гендерному типу. Мы могли бы знать, к примеру, сколько женщин проголосовало, это позволит также собрать определенную демографическую информацию. Подобная статистика покажет, сколько 21-летних молодых людей приняло участие в голосовании по сравнению с 62-летними людьми, к примеру. Это позволит, в конце концов, ввести принятую практику «мудрого избирательного менеджмента».
В Армении нет правовой основы для этого и нет институционального процесса для внедрения такой системы в настоящее время. Но опять-таки это может развиваться одновременно с тем, как складывается доверие общества к данному механизму с учетом того, насколько оно воспринимает этот механизм как невмешательство в частную жизнь. Может, я не хочу, чтобы было известно, голосовала я или нет. Поэтому необходимо продумать способ и необходимые ограничения для внедрения такого механизма.
Считаете, это пойдет на пользу выборам в целом?
Думаю, да, если соответствующая работа будет проведена должным образом, и у людей не будет причин для недоверия. При этом я повторю, что не считаю, что избирательный список идеален, но каждый гражданин Армении ответственен за аккуратность избирательного списка, это в их руках. Вы можете жаловаться на достоверность списка, представлять обвинительные акты, но будет вашей ошибкой, если вас зарегистрируют в списке, где вы не проживаете, а вы об этом умолчите.
Тем не менее, с 2008 года зафиксированный прогресс поразителен, судя хотя бы по усилиям, которые были приложены в том, чтобы улучшить списки избирателей.
Можно сказать, что мы подготовлены к проведению лучших за всю историю Армении выборов?
На мой взгляд, ЦИК определенно готова к проведению организованных и хорошо управляемых выборов. Мы участвовали в подготовке сотрудников избирательных участков и территориальных избирательных комиссий. По сравнению с предыдущими выборами число желающих пройти курс подготовки увеличилось, некоторые стремились пройти повторную подготовку. Внедрен механизм прямого эфира с участков, когда впервые люди могут видеть, как они голосуют. Обеспечена большая прозрачность как в деле компетентности членов избирательных комиссий, а также в деле работы с жалобами на предмет наличия свидетельств. В этом деле – это большой шаг вперед.