Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նախագահական ընտրություններին Սերժ Սարգսյանին է ֆավորիտ համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահական ընտրությունների ֆավորիտը Սերժ Սարգսյանն է: Այդ մասին փետրվարի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: «Ես կարծում եմ` քչերն են կասկածում, որ Սերժ Սարգսյանը կհաղթի և կհաղթի առաջին փուլով»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Իսկանդարյանը: Քաղաքագետը նշեց, որ դա պարզ էր դարձել խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Նրա խոսքով` Սերժ Սարգսյանին լուրջ մրցակցություն կարող էր ցույց տալ Գագիկ Ծառուկյանը: «Դեկտեմբերից հետո, երբ պարոն Ծառուկյանը հայտնեց իր մտադրությունների մասին, ընտրությունների արդյունքը ընդհանուր առմամբ որոշված էր»,- ասաց Իսկանդարյանը: Քաղաքագետը նախագահի մյուս թեկնածուներին երկու խմբի բաժանեց՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Հրանտ Բագրատյանի քարոզարշավը դասական բնորոշելով: «Նրանք ունեն քաղաքական կուսակցություններ, որոշակի աջակցություն, մեխանիզմներ, ֆինանսական ռեսուրսներ և փորձագետների աջակցություն»,- ասաց Իսկանդարյանը: Երկրորդ խմբում քաղաքագետը ընդգրկեց մյուս թեկնածուներին՝ որոնք չունեն նշված գործիքները:
Կառավարման փորձագետ Հարություն Մովսիսյանի դիտարկմամբ՝ Սերժ Սարգսյանի նախագահ ընտրվելու հեռանկարը երեւացել էր դեռ խորհրդարանական ընտրություններին: Փորձագետի բնորոշմամբ՝ Հրանտ Բագրատյանի առաջարկած հարյուր քայլը տարբերվում է մնացածներից, սակայն դա դեռ ծրագիր չէ: «Ծրագիրը երկու բաղադրիչ պետք է ունենա, ոչ միայն բաժակաճառեր, ցանկություններ, այլ նաև փուլային արձանագրումներ»,- ասաց Մեսրոպյանը:
Հայաստանում փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների քվեարկությունն անցկացնելու նպատակով 41 ընտրատարածքներում արդեն ձեւավորվել է 1988 ընտրատեղամաս: Նախընտրական քարոզչությունը կավարտվի փետրվարի 16-ին: Քվեարկությունը կսկսվի փետրվարի 18-ին` ժամը 08:00-ին եւ կավարտվի 20:00-ին: Նախագահական ընտրությունների արդյունքների ամփոփումը տեղի կունենա 2013-ի փետրվարի 25-ին: ՀՀ Նախագահի թեկնածուները յոթն են:

Aleksandr Iskandaryan considers Serzh Sargsyan to be the favorite of upcoming elections
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS: Serzh Sargsyan is the favorite of presidential elections of Armenia. This was noted by political expert Aleksandr Iskandaryan during interview with journalists on February 16. “I think there are few people who doubt about Serzh Sargsyan victory and victory in first stage,” Armenpress reports this was noted by Iskandaryan. According to him Gagik Tsarukyan could have been competitive running mate for Serzh Sargsyan. Political expert divided the rest of candidates into two, considering campaign of Raffi Hovhannisyan and Hrant Bagratyan to be classical.
According to observations of Harutyun Movsisyan, prospect of Serzh Sargsyan’s re-election were seeable yet from parliamentary elections. Expert considered suggestion of Hrant Bagratyan concerning 100 steps to differ from others, though it was not a program yet.
1988 polls have been formed in 41 constituencies for the presidential elections of Armenia taking place on February 18. Presidential candidate Aram Harutyunyan applied to CEC on February 8 in order to withdraw his candidacy.
Electronic voting launched on February 9 and concluded on February 13. Results of presidential elections will be concluded on February.