ԱՄՆ-ում դատապարտվել է «օրենքով գող» Արմեն Ղազարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մանհեթենի դաշնային դատարանում 37 ամսվա ազատազրկման է դատապարտվել «օրենքով գող» Արմեն Ղազարյանը: Նա մեղադրվել է «Միրզոյան- Թերջանյան կազմակերպության» հանցավոր համագործակցության մեջ ներգրավված լինելու մեջ:Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելովԱՄՆ-ի Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) պաշտոնական կայքէջը, «Միրզոյան- Թերջանյան կազմակերպությունը» բյուրոյի ուշադրության կենտրոնում էր իր իրականացրած լայնածավալ հանցավոր գործունեության համար:
«Արմեն Ղազարյանը հանցավոր խմբավորման պարագլուխներից է եղել, սակայն նա դեռ երկար ժամանակ բանտարկված կմնա: Միջազգային մաֆիայի անդամները, ովքեր կարծում են, թե կարող են իրենց հանցավոր գործունեությունը ծավալել Միացյալ Նահանգներում, վտանգելով մեր կառավարության ծրագրերը եւ մեր քաղաքացիներին, ստիպված կլինեն կանգնել ԱՄՆ արդարադատության առջև եւ պատասխան տալ իրենց ոճրագործությունների համար»,- ասել է գործը հետաքննող Մանհեթենի դաշնային դատարանի դատախազ Փրիթ Բարարան:
Դատավճռի, գործին կցված մյուս փաստաթղթերի, ինչպես նաև դատավարության ժամանակ արված հայտարարությունների համաձայն` Ղազարյանն օգտագործել է օրենքով գողի իր կարգավիճակը հանցավոր շրջանակներում` «Միրզոյան- Թերջանյան կազմակերպությանը» ծառայություններ մատուցելու համար: Վերջինս հայ - ամերիկյան կազմակերպված խումբ է, որը կանգնած է մի շարք ծավալուն հանցագործությունների հետևում` ներառյալ Առողջության ապահովագրության հետ կապված 100 մլն դոլարի դրամական կեղծարարությունները: Որպես հանցախմբի անդամ` Ղազարյանը շորթումներ է կատարել իր և կազմակերպության անունից:
Ղազարյանը մեղավոր է ճանաչվել 2011 թ. հունիսին իրականացրած ավազակային հարձակման մեջ: Գործը վարող ԱՄՆ շրջանային դատավոր Փոլ Գարդեֆը 37 ամսվա ազատազրկումից բացի Ղազարյանին դատապարտել նաև երեք տարվա պայմանական ազատության և 60 հազար դոլար տուգանք է նշանակել եւ գույքի առգրավում:
2010թ ԱՄՆ-ում՝ բժշկական ապահովագրության ոլորտում խոշոր զեղծարարություն էր բացահայտվել: Հանցավոր խմբի անդամներն օգտագործել էին Միացյալ Նահանգների 25 նահանգներում ընդհանրապես գոյություն չունեցող 118 կլինիկաների, ինչպես նաեւ հազարավոր հիվանդների անուններ: ԱՄՆ կառավարությանը հասցված վնասը կազմել էր 150 միլիոն դոլար: Հատուկ ծառայությունները ձերբակալել էին հանցավոր խմբավորման տասնյակ անդամների, որոնք հիմնականում Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի եւ Ուկրաինայի քաղաքացիներ էին: Ձերբակալվածների թվում էր նաեւ Արմեն Ղազարյանը, ով հայտնի է Պզո մականունով:

Thief-in-law Armen Kazarian sentenced in USA
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS: Preet Bharara, the United States Attorney for the Southern District of New York, announced that Armen Kazarian was sentenced today in Manhattan federal court to 37 months in prison. As reports Armenpress referring to official website of the Federal Bureau of Investiagtion (FBI), Kazarian was accused for his involvement with the Mirzoyan-Terdjanian Organization, an Armenian-American organized crime enterprise engaged in a wide range of criminal activity.
“Armen Kazarian sat at the top of a criminal organization and now he will sit in a jail cell for a long time. International mobsters who think they can export their criminal enterprises to the United States and target our government programs and our citizens are in for a rude awakening—they will face U.S. justice and be made to answer for their crimes,” said Manhattan U.S. Attorney Preet Bharara.
According to the indictment, other documents filed in this case, and statements made during the guilty plea proceeding: Kazarian used his status as a Vor, a term translated as “Thief-in-Law,” within the criminal community to assist the Mirzoyan-Terdjanian Organization, an Armenian-American organized crime ring that engaged in an extensive range of criminal offenses including the operation of a $100 million Medicare fraud billing ring. As part of his involvement with the group, Kazarian engaged in extortion on the organization’s and his own behalf. Kazarian pled guilty to racketeering conspiracy in July 2011 and was sentenced by U.S. District Judge Paul G. Gardephe.
In addition to the prison term, Judge Gardephe sentenced Kazarian, 47, of Glendale, California, to three years of supervised release. He was also ordered to pay a $60,000 fine.