Քարաշամբի պեղումները հետաքրքիր պատկերացում են տալիս միջին բրոնզե դարից մինչեւ վաղ երկաթե դար ընկած հասարակության գործունեության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջին բրոնզեդարյան հուշարձան համարվող Քարաշամբում իրականացվող պեղումների ժամանակ հսկայական դամբարան է հայտնաբերվել, որը կիսով չափ արդեն բացվել է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց արշավախմբի ղեկավարի տեղակալ Վարդուհի Մելիքյանը, արդեն սկսվել են նյութերի պեղման աշխատանքները:«Երկու ամիս է, ինչ աշխատում ենք դամբարանի բացման ուղղությամբ: Այնտեղից արդեն դուրս ենք բերել խոշոր եղջերավոր անասունների կմախքներ: Նյութերն ամբողջությամբ պեղելուց հետո կլուսանկարենք եւ չափագրում կանցկացնենք»,-ասաց նա:
Պեղումնաբանի խոսքով` այս տարի Քարաշամբում իրականացվել է նաեւ հողային շերտերի բացում` նոր դամբարաններ պեղելու նպատակով:«Քարաշամբի դամբարանն ունիկալ է իր չափազանց համակենտրոնացված լինելով: Այստեղ հաճախ դամբարանները մեկը մյուսի վրա է կառուցված, կամ մեկը մյուսի շարունակությունն է»,-ասաց նա;
Վարդուհի Մելիքյանի խոսքով` Քարաշամբի պեղումները հետաքրքիր պատկերացում են տալիս միջին բրոնզե դարից մինչեւ վաղ երկաթե դար ընկած հասարակության գործունեության մասին:«Այստեղ կատարված պեղումները հնարավորություն են տալիս ոչ միայն պատկերացում կազմել այդ ժամանակաշրջանում թաղման ծեսի, այլ ընդհանրապես մի ամբողջ քաղաքակրթության ապրելակերպի մասին»,-ասաց նա:
Քարաշամբի պեղումները սկսվել են 2012 թվականի հուլիս ամսին եւ կշարունակվեն մինչեւ նոյեմբեր:
Քարաշամբի դամբարանադաշն ընդգրկում է երեք հեկտար հողատարածք: Տարիների հնագիտական աշխատանքներից հետո այն դեռ կիսով չափ է պեղված: Մի քանի տասնյակ սերունդներ` մ.թ.ա 23-րդից մինչեւ մ.թ.ա. 11-12-րդ դդ. այստեղ թաղման արարողություններ են կատարել, եւ հնավայրի բացառիկությունը նաեւ այն է, որ նույն տարածքում թաղված մարդկանց ծեսերի տարբերությունը կարելի է տեսնել միեւնույն հարթության վրա:
Եթե մինչեւ 2015 թվականը դամբարանադաշտը պեղվի գոնե 80 տոկոսով, նախատեսվում է այս բացառիկ հուշարձանը թանգարանացնել:
Քարաշամբի դամբարանադաշտի պեղումները սկսվել են 1987 թվականին:Դամբարանը պատկանել է ցեղապետի։ Այնտեղից հայտնաբերվել են թանկարժեք մետաղից ու բրոնզից զարդեր, զենքեր, իշխանության խորհրդանիշեր, սպասք, խեցեղեն առարկաներ։ Բացառիկ է նաեւ այնտեղից պեղված արծաթե դրվագազարդ գավաթը, որի վրա քանդակված պատկերները տեղեկատվություն են տալիս միջին բրոնզեդարյան Հայաստանի հոգևոր և նյութական մշակույթի մասին:

Раскопки в Карашамбе дают представление не только о деятельности общества в период от бронзового до железного века, но и о целой цивилизации
Во время раскопок в Карашамбе, который считается памятником среднего периода бронзового века, был обнаружен наполовину уже вскрытый некрополь.
Как сказала в беседе с Арменпресс зам.руководителя экспедиции Вардуи Меликян, «уже два месяца, как мы работаем над «вскрытием» этого погребения. Мы уже нашли здесь скелеты крупного рогатого скота. После очистки найденных артефактов мы их сфотографируем и сделаем обмеры», - сказала она.
По словам археолога, в этом году в Карашамбе были вскрыты и земельные пасты в поисках новых захоронений. «Могильник Карашамбы уникален своей концентрацией захоронений:: зачастую усыпальницы здесь строились одна над другой, или одна в продолжение другой», - сказала она.
Как отметила Вардуи Меликян, раскопки в Карашамбе дают интересное представление о деятельности общества от среднего периода бронзового века до раннего железного века. «Эти раскопки дают возможность не только составить представление об обрядах погребения в это время, но и о целой цивилизации.
В этом году раскопки здесь начались в июле и продолжатся до ноября.
Площадь захоронений составляет три гектара. Несмотря на то, что археологические раскопки здесь ведутся годами, исследована лишь половина могильника. Здесь совершали захоронение несколько десятков поколений: церемонии погребения проводились с 23 века до н.э. до 11-12 века до н.э. и уникальность этого древнего некрополя заключается в том, что одновременно в этом месте можно увидеть разные обряды и ритуалы погребения.
Если до 2015 года будет исследовано хотя бы 80 % этого могильника, то этот уникальный памятник будет законсервирован.
Раскопки в Карашамбе начались в 1987 году. Некрополь принадлежала главе племени: в ней были найдены украшения из драгоценных металлов и бронзы, оружие, символы власти, посуда, изделия из керамики. Уникальным является и найденный здесь бронзовый кубок с инкрустациями, которые дают представление о духовной и материальной культуре Армении бронзового века.