Տասնյակ հազարավոր տներ առանց Էլեկտրականության են մնացել Հարավային Կորեայում, որտեղ մոլեգնում Է «Բոլավեն» թայֆունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տասնյակ հազարավոր տներ առանց Էլեկտրականության են մնացել Հարավային Կորեայում, որտեղ մոլեգնում Է «Բոլավեն» թայֆունը, որը շարժվում Է Կորեական թերակղզու արեւմտյան ծովափի երկայնքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին, հաղորդել Է Կորեայի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների գերատեսչության օպերատիվ շտաբը:
Փոթորկալի քամին, որի արագությունը տեղ-տեղ հասնում Է վայրկյանում 50 մետրի, արմատախիլ Է անում ծառերը եւ պոկում Էլեկտրահաղորդման լարերը: Դրա հետեւանքով երկրում առանց Էլեկտրականության Է մնացել ավելի քան 50 հազար տուն, ներառյալ 33,1 հազար շինություն՝ Չեջուդո կղզի-առողջարանում:
Չեջուդոյի ափերի մոտ խորտակվել Է չինական երկու ձկնորսանավ, դրանց անձնակազմերի 34 անդամներից հաջողվել Է փրկել միայն վեց մարդու, մնացած 28-ը անհայտ կորած են համարվում:
Ժամանկավորապես չեղյալ են հայտարարված բոլոր ավիաչվերթները Չեջուդո կղզում եւ մայրաքաղաք Սեուլի Ինչհոն միջազգային օդանավակայանում:

Десятки тысяч домов остались без электричества в Южной Корее, на которую обрушился тайфун "Болавен"
Десятки тысяч домов остались сегодня без электричества в Республике Корея /РК/, на которую обрушился тайфун "Болавен", перемещающийся вдоль западного побережья Корейского полуострова. Об этом сообщил оперативный штаб южнокорейского ведомства по чрезвычайным ситуациям,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Ураганный ветер, скорость которого достигает местами 50 метров в секунду, вырывает с корнями деревья и обрывает провода линий электропередачи. В результате свыше 50 тыс домов по всей стране, включая 33,1 тыс строений на острове-курорте Чеджудо, остались без электроэнергии.
У берегов Чеджудо затонули два китайских рыболовных судна, из 34 членов их экипажей удалось спасти только шесть человек, остальные 28 считаются пропавшими без вести.