Շառլ Ազնավուրը հանդիպում է ունեցել Թբիլիսիի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ երգահան-կատարող Շառլ Ազնավուրը ժամանել է Վրաստան եւ օգոստոսի 15-ին հանդիպում ունեցել Թբիլիսիի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով վրացական «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերությունը, ֆրանսահայ երգիչն այսօրկմասնակցի Ախալցխայի «Ռաբատ» վերականգնված ամրոցի բացմանը նվիրված համերգին: Սա Ազնավուրի երրորդ այցն է Վրաստան, սակայն, ինչպես Грузия Online-ին հայտնել է Ազնավուրի` այդ երկիր այցի նախաձեռնող,համերգի կազմակերպիչ Eastern Promotion ընկերության ղեկավար Կախա Կանդելակին, համաշխարհային հռչակ ունեցող շանսոնյեն առաջին անգամ է համերգ տալու Վրաստանում: Համերգային ծրագիրը կբացի երիտասարդ ջազային կատարող Բեկա Գոչաիշվիլին` վրացական ժամանակով 20.00-ին, որից 45 րոպե անց կսկսվի Ազնավուրի համերգը:
Նրա գալստյան կապակցությամբ` Ախալցխայում տեղադրվել են մեծ էկրաններ, որոնց վրա համերգային ծրագիրը կհեռարձակվի live տարբերակով: Վրացական «Ռուսթավի 2» հեռուստանընկերությունը կցուցադրի համերգի մի մասն ուղիղ եթերում:Ազնավուրը ժամանել է Վրաստան երաժիշտների` 22 հոգուց բաղկացած խմբի հետ: Համաձայն պայմանագրի նա ելույթ կունենա 1,5 ժամ:
Ազնավուրի` Ախալցխայում համերգ տալը պատահական չէ, քանի որ, ինչպես հայտնի է, երգչի հայրն այնտեղ է ծնվել: Նրա ծնողները Ֆրանսիա են գաղթել եւմտադիր են եղել մեկնել ԱՄՆ, սակայն վիզա չստանալով` ստիպված մնացել են Ֆրանսիայում:
Նախորդ շաբաթ Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին, այցելելով նորակառույց «Ռաբատ» ամրոցը, այն անվանել է երկրի մշակութային ժառանգության թագ:

Шарль Азнавур встретился с армянской общиной Тбилиси
Легенда французской и мировой сцены Шарль Азнавур прибыл в Грузию и 15 августа встретился с представителями местной армянской общины. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на грузинскую телекомпанию «Рустави 2», сегодня Азнавукр примет участие в концерте, посвященной открытию после восстановления крепости «Рабат» в Ахалцихе.
Это третий визит Шарля Азнавура в Грузию, однако, согласно сообщению «Грузия Online», инициатором этого его визита и организатором его концерта является руководитель компании Eastern Promotion Каха Канделаки.
Шарль Ахнавур впервые выступит с концертом в Грузии. Откроет концертную программу молодой джазмен Бека Гочаишвили в 20.00 по тбилисскому времени, а через 45 минут начнется концерт самого Азнавура.
В связи с приездом и концертом великого французского певца в Ахалцихе будут установлены большие экраны, на которых концерт будет транслироваться в режиме live. Грузинская телекомпания «Рустави 2» покажет часть концерта в прямом эфире. Азнавур прибыл в Грузию со своими музыкантами – группой из 22 человек. Согласно договоренности, его выступление продлится 1,5 часа.
Азнавур неслучайно избрал Ахалцих для своего выступления: известно, что именно здесь родился его отец. Родители Азнавура эмигрировали во Францию, намереваясь затем обосноваться в США, однако, не получив визы, вынужденно остались во Франции.
В минувшую неделю восстановленную крепость «Рабат» посетил президент страны Михаил Саакашвили, который назвал эту крепость короной культурного наследия Грузии.