Շառլ Ազնավուրը հանդիպում է ունեցել Թբիլիսիի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ երգահան-կատարող Շառլ Ազնավուրը ժամանել է Վրաստան եւ օգոստոսի 15-ին հանդիպում ունեցել Թբիլիսիի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով վրացական «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերությունը, ֆրանսահայ երգիչն այսօրկմասնակցի Ախալցխայի «Ռաբատ» վերականգնված ամրոցի բացմանը նվիրված համերգին: Սա Ազնավուրի երրորդ այցն է Վրաստան, սակայն, ինչպես Грузия Online-ին հայտնել է Ազնավուրի` այդ երկիր այցի նախաձեռնող,համերգի կազմակերպիչ Eastern Promotion ընկերության ղեկավար Կախա Կանդելակին, համաշխարհային հռչակ ունեցող շանսոնյեն առաջին անգամ է համերգ տալու Վրաստանում: Համերգային ծրագիրը կբացի երիտասարդ ջազային կատարող Բեկա Գոչաիշվիլին` վրացական ժամանակով 20.00-ին, որից 45 րոպե անց կսկսվի Ազնավուրի համերգը:
Նրա գալստյան կապակցությամբ` Ախալցխայում տեղադրվել են մեծ էկրաններ, որոնց վրա համերգային ծրագիրը կհեռարձակվի live տարբերակով: Վրացական «Ռուսթավի 2» հեռուստանընկերությունը կցուցադրի համերգի մի մասն ուղիղ եթերում:Ազնավուրը ժամանել է Վրաստան երաժիշտների` 22 հոգուց բաղկացած խմբի հետ: Համաձայն պայմանագրի նա ելույթ կունենա 1,5 ժամ:
Ազնավուրի` Ախալցխայում համերգ տալը պատահական չէ, քանի որ, ինչպես հայտնի է, երգչի հայրն այնտեղ է ծնվել: Նրա ծնողները Ֆրանսիա են գաղթել եւմտադիր են եղել մեկնել ԱՄՆ, սակայն վիզա չստանալով` ստիպված մնացել են Ֆրանսիայում:
Նախորդ շաբաթ Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին, այցելելով նորակառույց «Ռաբատ» ամրոցը, այն անվանել է երկրի մշակութային ժառանգության թագ:

YEREVAN, AUGUST 16, ARMENPRESS: World composer singer Charles Aznavour arrived Georgia and had a meeting there with Tbilisi Armenian community on August 15. As Armenpress reports citing Georgian ‘’Rustavi 2’’, French Armenian singer is set to partake in the opening concert of ‘’Rabat’’ restored castle in Akhaltskha.
This is Aznavour’s third visit to Georgia, yet as visit initiator, concert organizer Eastern Promotion company head Kakha Kandelaky told Georgia Online, this is the first time world famous chansonnier is going to come up with a concert.
Jazz performer Beka Gochaishvili is scheduled to open the concert program on 20:00 pm, Aznavour concert is going to follow it 45 minutes later.
Big screens are installed in connection with his arrival, on which the concert will be performed by live version. Georgian ‘’Rustavi 2’’ TV channel will demonstrate a part of the concert by air live. Aznavour arrived Georgia accompanied by 22 musicians. In accordance with the agreement he will sing 1, 5 hours.
Aznavour’s concert due in Akhaltskha is not accidental; the singer’s father was born here. His parents emigrated to France and had intentions to leave for USA, however not getting visa, were forced to stay in France.